Skip to main content

Czy Nicea to dobre miejsce do życia?


Łatwo jest uśmiechnąć się do siebie, widząc nazwę tego miasta, ale czy faktycznie zasługuje ono na to miano? Czy Nicea faktycznie jest dobrym miejscem do zamieszkania?

Bezpieczeństwo

Nicea ma bardzo niski wskaźnik przestępczości — do tego stopnia, że mieszkańcy tego miasta nie boją się chodzić po nim samodzielnie, niezależnie czy w nocy, czy za dnia. Wskaźniki przestępstw takich jak rozbój, kradzież czy pobicia są w Nicei bardzo niskie. Nicejska policja jest jedną z najlepiej funkcjonujących w kraju.

Służba zdrowia

Pomimo wysokiego poziomu służby zdrowia w całej Francji, Nicea odznacza się nawet na jej tle. Duża ilość lekarzy pracuje w mieście, a więc nie brakuje profesjonalistów, do których można się udać w nagłym wypadku. Szpitale i przychodnie są ogólnodostępne, a aptekę znaleźć można na praktycznie każdej ulicy. Jadąc do Nicei, możesz więc być spokojny w kwestii swojego zdrowia.

Transport

Nicea ma bardzo rozwiniętą siatkę transportu publicznego, operującą trzy linie tramwajowe, liczne linie autobusowe oraz ścieżki rowerowe.

Oferuje również bogaty wybór transportu do innych miast oraz państw. Port w Nicei, znany również pod nazwą Lympia, oferuje wiele dróg morskich, aby dostać się np. do Korsyki. Jeśli wybierzemy drogę powietrzną, port lotniczy Nicea-Lazurowe Wybrzeże, jako trzeci największy port lotniczy we Francji, ma duży wybór w kwestii połączeń lotniczych do wielu krajów.

Koszty życia

Koszty życia w Nicei są najniższymi spośród tych na Francuskiej Riwierze. Mieszkańcy Nicei mogą również cieszyć się tańszymi niż np. w Paryżu cenami za bilety komunikacji miejskiej, niższymi rachunkami i kosztami wynajmu.

I chociaż Nicea nie jest najtańszym miejscem we Francji do życia, pamiętać należy, że w przypadku tego urokliwego miasta wraz z kosztem idzie w parze jakość — w Nicei bowiem panują jedne z najlepszych warunków w całym kraju.

Klimat

Nicea leży w strefie klimatu subtropikalnego, dzięki czemu mieszkańcy tego miasta mogą doświadczyć przyjemnych temperatur przez cały rok. Zimy w tym regionie są łagodne, przymrozki trwają tam ledwie kilka dni, więc nie grozi nam zmarznięcie w zimowy poranek. Lata natomiast są słoneczne i ciepłe, pozwalające na nacieszenie się w pełni faktem, że Nicea mieści się nad morzem.

Sklepy

Nicea znana jest ze swoich licznych sklepów i jest praktycznie rajem dla zakupowiczów. Od popularnych i drogich marek, po małe butiki kojarzone z krajobrazem Francji, każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Oprócz sklepów typowo odzieżowych, można wybierać również w gamie restauracji czy kafejek, ale i również i drogerii, licznych księgarni czy innych miejsc, gdzie możemy zakupić wszystko, co potrzebne jest i ciału, i duszy.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zależne, nietrudno jest wyciągnąć wniosek, że Nicea faktycznie, zgodnie ze swoją angielską nazwą, jest bardzo dobrym miejscem do życia i zamieszkania na dłużej. Nie ma więc na co czekać — spakuj walizki i niech zacznie się Twoja francuska przygoda w tym nadmorskim mieście!