Skip to main content

Dlaczego warto przeprowadzić się do Marsylii?


Marsylia jest drugim największym miastem we Francji o swojej własnej unikalnej kulturze, która jest dumą tego miasta od długiego czasu. Nie jest to oczywiście jedyny atut tego pięknego francuskiego miasto pełnego historii.

Przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto jako swój cel przeprowadzki do Francji obrać właśnie Marsylię.

Umiejscowienie

Ze względu na swoje unikatowe położenie, Marsylia ma bardzo dużo do zaoferowania swoim mieszkańcom. Miasto to leży przy pomiędzy Morzem Śródziemnym, Calanque zwanych “śródziemnym fiordami”, a niewielkimi masywami górskimi Garlaban i Étoile. Daje nam to wiele niezwykłych widoków i miejsc wycieczkowych w jednym miejscu, co niewątpliwie przyciąga wielu ludzi do tegoż miasta.

Klimat

Ze względu na swoje położenie w strefie klimatu podzwrotnikowego, w Marsylii panują łagodne zimy i ciepłe, chociaż czasami nawet i gorące, lata. Lato w Marsylii mogłoby wydawać się nie do wytrzymania ze względu na temperatury, ale bryza morska skutecznie niweluje wszelkie nieprzyjemności z nią związane, dając mieszkańcom nacieszyć się latem w pełni. Natomiast najzimniejszymi miesiącami w roku są tam grudzień i styczeń, gdzie przymrozek jest jedynie okazjonalny i nie będziemy musieli martwić się o to, że zmarzniemy, wychodząc na poranny spacer.

Transport

Jako ważny węzeł drogowy, lotniczy oraz kolejowy, Marsylia oferuje szybki i łatwy dostęp do wielu części świata. Posiadając międzynarodowy port lotniczy Aéroport de Marseille Provence, mieszkańcy tego miasta nie muszą wiele się natrudzić, aby polecieć na swoje wymarzone wakacje lub załatwić sprawę biznesową za granicą, a korzystając ze swojego nadmorskiego położenia, Marsylia rozwinęła się jako czwarty największy port w Europie, obsługując statki zarówno pasażerskie jak i towarowe.

Chcąc poruszać się po mieście, również nie będziemy mieli z tym wielu problemów. Marsylia posiada bowiem dwie linie metra, trzy linie tramwajowe oraz ponad 104 linie autobusowe. Jak wiele francuskich miast, posiada ona również usługę wypożyczenia roweru, gdzie przejażdżka poniżej pół godziny jest całkowicie darmowa.

Edukacja

Miasto oferuje szeroki wybór edukacyjny dla studentów i osób chcących pójść do francuskich szkół policealnych. Aix-Marseille Université powstało z połączenia trzech uniwersytetów, co w rezultacie sprawiło, że jest to obecnie największy uniwersytet we francuskojęzycznym świecie. Posiada on sześć kampusów na terenie całego miasta, a jego absolwenci doceniani są na całym świecie. W Marsylii znajdują się również cztery grande école; Ecole Centrale de Marseille, École pour l’informatique et les nouvelles technologies, KEDGE Business School oraz Institut polytechnique des sciences avancées.

Sport

Miasto oferuje szeroką gamę drużyn i instytucji sportowych. Obecnie prym zdecydowanie wiedzie drużyna piłkarska, Olympique de Marseille, która w swojej historii odniosła wiele sukcesów i jest bardzo cenionym zespołem.

Natomiast bardzo rozpowszechnionym sportem w mieście jest żeglarstwo. Klimat pozwala na to, żeby przez większość czasu w roku mieszkańcy miasta mogli uprawiać ten sport. Bardzo popularne są również inne sporty wodne, jak na przykład windsurfing i sporty motorowerowe.