Skip to main content

Enschede, miasteczko we wschodniej Holandii


Jeśli chcesz zmienić swoje miejsce zamieszkania, znaleźć swój azyl, to może właśnie Enschede będzie dla Ciebie. Zapoznaj się z naszym artykułem, poznaj Enschede i przeprowadź się z naszą pomocą już dziś!

Informacje o Enschede

Gmina liczy ponad 158 000 mieszkańców i leży zaledwie kilka kilometrów od granicy z Niemcami. Enschede, znane jako Eanske w dialekcie Twents, jest miastem we wschodniej prowincji Overijssel i w regionie Twente.

W 2000 roku w mieście wybuchł magazyn fajerwerków, który zniszczył znaczącą część miasta i zabił 23 osoby, w tym strażaków. Katastrofa ta znana jest w całej Holandii i dostała swój przydomek Vuurwerkramp, czyli „katastrofa sztucznych ogni”.

Dzięki wielu zniszczeniom i rekonstrukcjom miasto Enschede nie oferuje swoim mieszkańcom i turystom atrakcji historycznych. Znajdują się tam za to współczesne wystawy architektury na Uniwersytecie w Twente oraz w dzielnicy Roombeek.

Centrum miasta jest strefą wolną od ruchu samochodowego, a na Starym Rynku często w weekendy odbywa się muzyka na żywo i inne imprezy przed XIII-wiecznym Grote Kerk.

Historia miasta Enschede

Ludzie żyli wokół Starego Rynku w Enschede od wczesnego średniowiecza, kiedy to miasto nazywało się Anescede lub Enschede, co oznaczało „blisko granicy”.

Średniowieczne miasto było w dużej mierze zbudowane z drewna, więc ogień był stałym zagrożeniem, a seria pożarów w latach 1517, 1750 i 1862 przyniosła mieszkańcom Enschede przydomek brandstichters (podpalacze).

Podczas II wojny światowej Enschede było jednym z pierwszych holenderskich miast, które zostały zdobyte przez wojska niemieckie. Członkowie ruchu oporu pomogli wielu żydowskim mieszkańcom miasta ukryć się na okolicznych farmach. Z około 1300 Żydów w Enschede ocalało 500 (38%), w porównaniu z mniej niż 20% w pozostałej części Holandii.

Zabytki i atrakcje w Enschede

Grote Kerk- Kościół Centralny,

Elderinkshuis- najstarszy budynek w mieście ,

De Museumfabriek- Muzeum w dzielnicy Roombeek,

Rijksmuseum Twenthe- Muzeum ze sztuką XVIII-wieczną oraz współczesną,

Synagoga Enschede- zdaniem wielu najpiękniejsza synagoga w Holandii,

Uniwersytet Twente- Uniwersytet z ciekawymi budynkami o różnorodniej architekturze,

Stadshaard Enschede-Elektrociepłownia, która dostała miano „najbrzydszego budynku Holandii”,

Het Rutbeek- jezioro w Enschede,

Volkspark- park rekreacyjny z 1872 roku,

Aqadrome- basen ze zjeżdżalniami,

Grolsch Veste- stadion piłkarski drużyny FC Twente,

Go Planet Parc- park rozrywki z kinem, kręgielnią, torem łyżwiarskim, salą koncertową, torem kartingowym oraz restauracjami,

Wilminktheater- Teatr i sala koncertowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przeprowadzka do Enschede

Planując swoją przeprowadzkę do innego państwa, najpierw trzeba zapoznać się z dokumentami, które są potrzebne przy rejestracji. Zapoznaj się również z ofertą na rynku pracy oraz domem czy mieszkaniem do kupienia lub wynajmu. Warto zaplanować wszystko do A do Z, aby nic nas nie zaskoczyło. Znajdź odpowiednią firmę przeprowadzkową, która zajmie się kompleksowo Twoją przeprowadzką, bagażem i meblami, a Ty będziesz mógł zając się pozostałymi sprawami i poznaniem miasta, do którego planujesz wyprowadzkę.