Skip to main content

Jak przygotować dom do sprzedaży?


Każda przeprowadzka to w pewnym sensie pozostawienie za sobą przeszłości. Czasem opuszczamy rodzinne gniazdo, a czasem swój własny dom, z którym musimy coś zrobić. Sprzedaż domu do niemałe przedsięwzięcie, które wymaga od właściciela podjęcia wielu kroków, by całość zakończyła się sukcesem. Jak przygotować dom do sprzedaży? Podpowiadamy!

Sprzedaż domu: Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie często ma ogromny wpływ na to, jak dalej potoczy się historia – czy to dotycząca relacji międzyludzkich, czy sprzedaży domu. Chociaż właściciele z reguły dbają o to, jak wypadnie wnętrze, zapominają, że wygląd zewnętrzny jest równie ważny i to on często definiuje finał całej transakcji – w końcu potencjalni kupcy w pierwszej kolejności widzą posesję i budynek, nie salon i sypialnię.

W zależności od pory roku możemy wykonać kilka prostych prac, które uatrakcyjnią wygląd zewnętrzny naszej nieruchomości. Wiosną i latem dobrze jest zadbać o przystrzyżenie trawnika oraz pielęgnację wszelkich krzewów i roślin znajdujących się na posesji. Jesień to czas, w którym warto jest pamiętać o regularnym grabieniu liści, a zimą – o odśnieżaniu.

Sprzedaż domu: Porządek i drobne naprawy

Bez względu na to, czy sprzedajesz wiekowy dom urządzony w stylu lat 60., czy też luksusową willę, zasada jest jedna – wnętrze atrakcyjne to wnętrze czyste. Choć wydaje się to być oczywiste, niestety, nie każdy o tym wie. Brudne naczynia w zlewie, niepościelone łóżko czy zagracone półki to niestety częsty widok na portalach ogłoszeniowych – widok, który skutecznie odstrasza potencjalnych kupujących. 

Chcąc przyciągnąć klienta na zakup Twojej nieruchomości, koniecznie zadbaj o jej prawidłową prezentację. Zrób generalne porządki, przeprowadź drobne naprawy i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Ważna jest także depersonalizacja przestrzeni – kupujący powinien poczuć się w Twoim domu zupełnie neutralnie. Usuń więc z pola widzenia wszelkie zdjęcia i osobiste pamiątki.

Sprzedaż domu: Home staging

Home staging polega na wyeksponowaniu wnętrz w taki sposób, by były one jak najatrakcyjniejsze dla oglądających. Przykładowo w salonie można ustawić meble, tworząc miejsce zachęcające do rozmowy, a w kuchni urządzić przytulny kącik śniadaniowy. Najlepsze agencje nieruchomości wykorzystują ciekawy trik, który znacznie zwiększa procentową szansę na sprzedaż. Mowa tutaj o zapachu – oddziaływanie na wszystkie zmysły potrafi zdziałać cuda. Przed prezentacją domu koniecznie spryskaj pomieszczenia odświeżaczem lub zapal świeczkę zapachową – oglądający będą pozytywnie zaskoczeni.