Skip to main content

Jak założyć konto w banku we Francji?


Jeśli przed Tobą przeprowadzka do Francji musisz wiedzieć, że prawo w tym kraju jest dość zawiłe na każdej płaszczyźnie. Dużo formalności i załatwiania niezbędnej papierologii to coś, co jest cechą rozpoznawczą Francji. Nie inaczej jest także w kwestii banków – bez wcześniejszego przygotowania nie da się za dużo ugrać. Zatem, jak założyć konto we francuskim i banku i jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Francja – Jak założyć konto w banku?

Proces otwierania rachunku bankowego we Francji jest nieco bardziej zawiły, niż w naszym kraju. Przede wszystkim, należy wyposażyć się w odpowiedni zestaw dokumentów. Są to:

  • Paszport lub dowód osobisty
  • Wiza (w przypadku osób spoza Unii Europejskiej)
  • Umowa o pracę lub zaświadczenie o przychodach we Francji
  • Dokument potwierdzający adres zamieszkania (faktura za energię elektryczną lub rachunek za wynajem)

Wszystkie powyższe dokumenty w większości przypadków będą wymagały tłumaczenia na język francuski, wraz z poświadczeniem od notariusza lub tłumacza przysięgłego o prawdziwości dostarczonych treści. W dodatku, wybrany bank może wymagać także innych dokumentów, takich jak opinia z banku w kraju ojczystym lub aktualne rachunki za media.

Należy się przygotować, że otworzenie konta we francuskim banku nie zawsze idzie szybko i łatwo. Coraz większa liczba banków uniemożliwia otwarcie rachunku nierezydentom, a także wymaga dowodów na to, że jest się w stanie pokryć koszty związane z przebywaniem na terenie Francji.

Francja – Czy można otworzyć konto bankowe przez internet?

Niestety, odpowiedź na powyższe pytanie jest przecząca. Na chwilę obecną żaden francuski bank nie oferuje wniosków online, dlatego by otworzyć konto z siedzibą we Francji konieczne jest udanie się do fizycznej placówki na terenie kraju. 

Co zatem można zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie mamy możliwości stawienia się we francuskim oddziale banku, istnieje alternatywa, która pozwala na założenie rachunku bankowego przez internet, którym bez problemu można posługiwać się na terenie Francji. Mowa tutaj o koncie walutowym.

Konto walutowe jest rachunkiem w wybranej przez siebie walucie. W przypadku Francji – euro (€). Założenie i posiadanie internetowego konta walutowego z reguły trwa kilka minut, a otwiera wiele furtek zarówno we Francji, jak i innych krajach posługujących się daną walutą.

Jak założyć francuskie konto w banku? – Podsumowanie

Otwarcie rachunku bankowego we Francji jest wykonalnym, aczkolwiek nieco skomplikowanym przedsięwzięciem. Niekiedy nawet pomimo posiadania stosownych dokumentów nasz wniosek zostaje odrzucony. W takim wypadku nie należy się poddawać i szukać innej drogi – otwierając konto walutowe w euro. Walutowe konto założone w innym kraju umożliwia nam korzystanie z niego na terenie całej Francji, a numer rachunku bez problemu można podać swojemu pracodawcy. Jeśli więc nie masz możliwości otworzenia francuskiego konta w banku, koniecznie wypróbuj walutowe.