Skip to main content

Jak znaleźć pracę we Francji?


Gdy przeprowadzka do Francji już za Tobą, musisz w pierwszej kolejności zadbać o kilka rzeczy. Twoim pierwszym celem powinno być znalezienie pracy, ponieważ to na podstawie umowy z pracodawcą i odcinków wypłat możliwe jest załatwienie wszelkich francuskich formalności: od wynajęcia mieszkania, aż po założenie konta w banku. Zatem, jak znaleźć pracę we Francji?

Praca we Francji: język francuski

Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę we Francji? Cóż, podstawą jest znajomość języka francuskiego. Choć nie jest on wymagany w każdym zawodzie, z pewnością warto umieć się nim posługiwać. Znajomość francuskiego nie tylko ułatwi komunikację z Francuzami, a w tym z potencjalnym pracodawcą, ale także poszerzy horyzonty zawodowe. Jeśli posługujemy się nim biegle, z pewnością będziemy w stanie szybciej znaleźć pracę.

Francuski to oczywiście nie wszystko. Znajomość każdego języka jest tutaj ceniona, szczególnie w korporacjach. Jeśli więc biegle mówisz po angielsku, hiszpańsku, niemiecku czy fińsku – z pewnością będzie to dodatkowym atutem.

Oferty pracy we Francji

Poszukiwanie pracy we Francji bywa dość żmudnym procesem, jednak z całą pewnością wartym całego zamieszania. Dobrze jest działać na kilku płaszczyznach równocześnie: przeglądając oferty pracy w internecie, wypytując swoich francuskich znajomych czy nie wiedzą, gdzie znaleźć wolne wakaty, a nawet zapisując się do Pôle Emploi – urzędu pracy. Pamiętaj też, że dobrze jest uaktualnić lub stworzyć profil na portalu Linkedin. Jest on bardzo popularny wśród francuskich pracodawców, dlatego na pewno nie zaszkodzi mieć na nim swojego portfolio w języku francuskim.

Motywacja do znalezienia pracy we Francji

Odpowiednia motywacja to podstawa i klucz do owocnych poszukiwań. Musisz pamiętać, dlaczego szukasz pracy we Francji i jak ważne dla Ciebie jest jej znalezienie. Nie zniechęcaj się, jeśli po dłuższym czasie nie widzisz rezultatów – szacunkowy czas poszukiwania pracy we Francji jako emigrant wynosi około roku. To statystyka, która jednak nie musi Cię dotyczyć – stosując się do powyższych rad, a przede wszystkim szlifując swój francuski możesz znaleźć pracę w o wiele krótszym czasie. Powodzenia!