Skip to main content

Jak zorganizować transport delikatnych rzeczy?


Przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania często wiąże się z transportem bardzo delikatnych rzeczy. Jak zatem zorganizować bezpieczny przejazd, aby nic nie zostało zniszczone?

O tym, czy wszystkie elementy przetrwają przeprowadzkę, decyduje już samo pakowanie. Oczywiście nie mówimy tutaj o wypadkach losowych (np. wypadek drogowy, uszkodzenia pojazdów itp.), a o technice pakowania i materiałach użytych do tej czynności. W tym aspekcie tkwi klucz, czy paczki z łamliwymi bądź szklanymi rzeczami przetrwają przejazd.

Przygotowanie delikatnych przedmiotów do transportu

Pierwszym krokiem dotyczącym zapakowania przedmiotów, jest wybór odpowiedniego kartonu. Pamiętajmy, że ten nie może być za duży, ponieważ wolne sektory w środku – z uwagi na ewentualne wahania podczas transportu – zwiększają ryzyko uszkodzeń. Rzecz jasna nie jest możliwe znalezienie idealnych wymiarów kartonu do stworzenia paczki, jednak im mniej wolnej przestrzeni, tym lepiej.

Przy wyborze kartonów ważna jest jeszcze jedna kwestia – powinien być jak najgrubszy. Jeśli materiał będzie zbyt cienki, to szybko stanie się podatny na wszelkie wgniecenia, co podczas przewożenia stwarza zagrożenie zniszczenia kartonu i całej zawartości. Dodatkowo warto pomyśleć o spodzie każdej paczki, aby je wzmocnić i zakleić szeroką taśmą klejącą.

Zanim przedmioty zostaną umieszczone w kartonie, każdy z nich należy owinąć np. w folię bąbelkową, aby zneutralizować skutki drgań i wstrząsów. Innym przydatnym materiałem jest papier pakowy.

Do dość kłopotliwych przy przeprowadzce rzeczy należą lustra. Ta duża i krucha powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkie rysy oraz większe uszkodzenia. Jednym ze sposobów zminimalizowania ryzyka, jest użycie taśmy klejącej i oklejenie lustra w kształcie litery X. Dzięki temu stanie się nieco bardziej trwałe na wstrząsy.

Wracając do wolnych przestrzeni w kartonie, które niezależnie od jego wielkości pozostaną wolne między umieszczonymi rzeczami, trzeba je wypełnić. Najpopularniejszą opcją jest wybór wypełniaczy do paczek, czyli małych kawałków styropianu, bądź pianki. Takiego materiału nie trzymamy oczywiście w domu, dlatego jeśli zależy nam na czasie, to za zamiennik mogą posłużyć gąbki, czy gazety. Ważne, by luki zostały zapełnione.

W przypadku paczek oraz kartonów z materiałami kruchymi i szklanymi, obowiązkowo trzeba oznaczyć na wierzchu, że w środku znajdują się rzeczy tego typu, podatne na wstrząsy – niezależnie czy transportujemy je sami, czy też przy współpracy z firmą przeprowadzkową. Dzięki temu nie dojdzie do pomylenia pudeł i rozbicia przedmiotów podczas samego przenoszenia, czy układania. Do oznaczania służą m.in. specjalne naklejki, z czytelnym komunikatem i znakiem, np. „Uwaga szkło!”.