Skip to main content

Kulturalne dobra Lipska


Kulturalne dobra Lipska

Liczący niespełna 600 000 mieszkańców Lipsk jest największym miastem Saksonii i jednym z sześciu ośrodków regionalnych Saksonii oraz jednym z najbardziej popularnych dużych miast w Niemczech. Ze względu na swoje centralne położenie miasto rozwinęło się jako ważny ośrodek transportowy i logistyczny. Lipsk to przede wszystkim kultura przemysłowa. Tam, gdzie niegdyś  tysiące robotników wykonywało swoją codzienną pracę w lipskich ceglanych budynkach, dziś powstają tętniące życiem miejsca pracy twórczej. W mieście czekają na Ciebie galerie, pracownie artystów, teatry i manufaktury.

Metropolia kultury miasta

Lipsk znany jest z bogactwa starannie odrestaurowanych lub zrekonstruowanych zabytków kultury oraz licznych kanałów miejskich. Wiele historycznych budynków i pomników określa obraz centrum miasta. Historycznym i centralnym punktem centrum miasta jest Lipski Rynek (Leipziger Markt) przy starym ratuszu. Prawdopodobnie najbardziej znanym jest Stary Ratusz, zbudowany w stylu renesansowym. Z tego miejsca łatwo jest zwiedzić stare miasto, w którym znajduje się wiele zabytków.

Sportowe atrakcje Lipska

Miasto jest również centrum atrakcji dla miłośników sportu. Sport ma tam długą tradycję, w 1900 roku założono tam Niemiecki Związek Piłki Nożnej. Lipsk znany jest również z wielu terenów zielonych i parków. Dla natury i rekreacji są oczywiście również dostępne różne atrakcje w mieście i można je znaleźć w jednym z wielu ogrodów lub parków, na przykład w parku Johannapark lub w lipskim Palmengarten.

Lipsk miastem muzyki

Muzyczne miasto Lipsk cieszy się wielką renomą w świecie muzyki klasycznej. Thomanerchor jest jednym z najbardziej znanych chórów chłopięcych w Niemczech, istnieje od 1212 roku, a jego nazwa jest ściśle związana z nazwiskiem Johanna Sebastiana Bacha, który był kiedyś kantorem w kościele św. Tomasza i dyrektorem chóru. Wiele z jego najważniejszych dzieł powstało w Lipsku. Tutaj ma swoje miejsce spoczynku Johann Sebastian Bach. Thomas’s Boys Choir do dziś z wielkim zaangażowaniem wykonuje muzykę Bacha. W tym kontekście należy również wspomnieć o Operze Lipskiej oraz Gewandhaus. W okresie romantyzmu w Lipsku pracowało wielu światowej sławy kompozytorów.

Wykształcenie w mieście

To historyczne miasto ma wiele do zaoferowania. Dotyczy to również jakości życia. Lipsk jest również popularnym miastem dla studentów. Uniwersytet w Lipsku jest jednym z wiodących uniwersytetów medycznych w Niemczech. Została założona w 1409 roku i oferuje wyjątkową różnorodność przedmiotów, od nauk humanistycznych i społecznych po nauki przyrodnicze i ścisłe. W sumie uniwersytet oferuje ponad 150 różnych kierunków studiów. Kampus i jego budynki dominują w krajobrazie Lipska, ponieważ Uniwersytet znajduje się w samym środku miasta na Augustusplatz.

Przeprowadzka do Lipska

Kulturalna metropolia nad rzeką Plejsą w środkowych Niemczech jest ogromna. Stary Göthe już o tym wiedział. Lipsk liczy prawie 600 000 mieszkańców, zajmuje powierzchnię ok. 297 km² i leży we wschodniej części Niemiec. Jest miastem muzyki, architektury i sportu. Warto wybrać to miasto do przeprowadzki ze względu na różnorodność dóbr oferowanych przez Lipsk i okolice.