Skip to main content

Luberon, Francja – najciekawsze miejsca do przeprowadzki


Prowansja od dziesiątek lat przyciąga turystów widokami, przepyszną kuchnią i niepowtarzalnym klimatem. Urok tego regionu jest tak silny, że niektórzy postanawiają osiedlić się tu na stałe. Część osób decyduje się na wynajem mieszkania, a część na kupno posiadłości. Masyw górski Luberon to częsty wybór osób poszukujących cichego i spokojnego życia, opatrzonego niesamowitymi widokami. Zatem, jakie są najciekawsze miasta do przeprowadzki w Luberon?

Bonnieux jako miasto do przeprowadzki

Bonnieux to niewielkie, aczkolwiek przepełnione wspaniałym urokiem miasteczko leżące w masywie Luberon. Jego populacja na ten moment nie przekracza 1400 osób, choć licząc z turystami liczba ta byłaby znacznie większa. Bonnieux to dość proste miejsce pod wieloma względami. Główną działalnością tutaj jest rolnictwo, a uprawiane rośliny to najczęściej lawenda, wiśnie, winogrona oraz różnego rodzaju warzywa. 

W Bonnieux architektura nie należy raczej do nowoczesnych. Większość osób pielęgnuje wieloletnią tradycję, mieszkając w posiadłościach nawet sprzed ponad 100 lat. Czas płynie tutaj jakby wolniej, a życie toczy się swoim rytmem. Przeprowadzka do Bonnieux to dobry wybór dla osób, którzy pragną odciąć się wiecznie pędzącego świata, poznać urok życia w niewielkim miasteczku i każdego dnia podziwiać wieloletnią architekturę.

Isle sur la Sorgue – miasto nad wodą

Mówiąc o przeprowadzce do Luberon, nie można pomijać Isle sur la Sorgue. To miasto uwielbiane przez turystów, znane również jako prowansalska Wenecja. Nazwa to wynika z faktu, że podobnie jak w Wenecji, przez Isle sur la Sorgue przepływa rzeka – Sorgue. Dawniej była to osada rybaków, obecnie miasto jest bardzo zróżnicowane pod względem wykonywanych profesji.

Isle sur la Sorgue to raj dla miłośników antyków. W samym mieście funkcjonuje ponad 300 antykwariatów, które co roku przyciągają setki turystów z całego świata. Niedziele i czwartki to dni handlowe, podczas których można kupić na lokalnych targach praktycznie wszystko. Weekendami miasto tętni życiem, z tego powodu świetnie nadaje się dla młodych, towarzyskich dusz. Poza niesamowitym rynkiem, Isle sur la Sorgue to piękne miasteczko, bez ważniejszych zabytków. Przeprowadzka tutaj to świetny pomysł dla każdego, kto marzy o typowym, miejskim życiu – z dodatkowym bonusem, w postaci rzeki Sorgue.

Gordes – ikona Prowansji

Gordes to jedno z tych miejsc, które wiele osób pragnie zobaczyć podczas swojej podróży po Prowansji. Choć bliżej mu do wioski niż miasteczka, nie mogło go zabraknąć na naszej liście. Gordes jest raczej niewielkie, ale oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Nawet zwykły spacer jego uliczkami to atrakcja sama w sobie. Wąskie, brukowane ścieżki, kamienne domy zróżnicowane kształtem i rozmiarem, czy dziesiątki uroczych sklepików to tylko część widoków, jakie oferuje nam Gordes. 

Docierając do punktu widokowego wysoko nad miastem, zyskamy okazję by podziwiać z góry budynki i zachwycający Regionalny Park Naturalny w Luberon. Wieczorem, gdy zapalają się uliczne latarnie, widok ten może zapierać dech w piersiach. Liczne zabytki, znakomite restauracje, dużo atrakcji – to wszystko znajdziesz w Gordes. Przeprowadzka tutaj to dobry pomysł tak naprawdę dla każdego – wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie.