Skip to main content

Przeprowadzka do Awinion | Koszt życia, dla kogo


Awinion to położone na Prowansji (południowa Francja) urokliwe miasto, które zajmuje godną pozazdroszczenia pozycję wzdłuż brzegu rzeki Rodan. Od dziesięcioleci zajmuje ono wysoką pozycję na liście miejsc do odwiedzenia u każdego turysty. Tutaj ludzie żyją swoim rytmem, nie zwracając uwagi na wiecznie pędzące otoczenie. Wielu podróżników po poznaniu uroku Awinion, decyduje się tutaj osiedlić na stałe i rozpocząć nowy rozdział w życiu. Czy to jednak dobre miejsce do zamieszkania? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze rzeczy, z którymi warto się zapoznać, jeśli przed Tobą przeprowadzka do Awinion.

Koszt życia w Awinion | Ceny i waluta w Awinion

Miasto Awinion posiada bogatą ofertę sklepów, restauracji i dyskontów spożywczych, dlatego dzienny koszt życia pojedynczej osoby może się różnić, w zależności od upodobań, preferencji i przyzwyczajeń. Robiąc zakupy na targach, których w południowej Francji jest wiele, możesz zaoszczędzić spore kwoty na artykułach spożywczych. Chodzenie na targowisko to również świetna okazja do pogawędek z mieszkańcami i poszerzenie grona znajomych.

W Awinion, podobnie jak w całej Francji, funkcjonującą walutą jest euro (€). Miasto to oferuje duży wybór restauracji: zarówno tych pięciogwiazdkowych, jak i mniej ekskluzywnych, z menu w przystępnych cenach. W lokalnym bistro zjemy pyszny posiłek już za około 15 – 20 euro. Markety oferują podstawowe produkty spożywcze, takie jak chleb, wodę, mleko, ziemniaki czy też ryż, w cenach nieprzekraczających 2€. Francja jest znana ze swoich znakomitych win, dlatego nie można ich pominąć – koszt jednej butelki wina średniej klasy to około 7 euro

Koszty życia w Awinion nie różnią się znacząco od innych terenów Francji. Przeciętna cena za wynajem kawalerki w centrum zaczyna się od 340 euro miesięcznie. Szukając mieszkań o wyższym standardzie i metrażu, możemy natrafić na oferty rozpoczynające się nawet od 800€ za miesiąc.

Dla kogo przeprowadzka do Awinion?

Awinion to malownicze miasto, w którym jednak nie każdy się odnajdzie. Spokojny styl życia mieszkańców może nie przypasować młodzieży i nieco bardziej imprezowym duszom. Przeprowadzka do Awinion to dobry wybór dla osób ceniących sobie rutynę, piękne widoki i spokój. Miasto to wydaje się więc być świetną opcją dla emerytów. 

Artyści również odnajdą swoje miejsce w Awinion. W mieście funkcjonuje ponad 100 teatrów, a od 1947 roku miasto to jest gospodarzem jednej z najważniejszych na świecie imprez kulturalnych, okrytej nazwą Festiwal Teatralny w Awinionie (Festival d’Avignon). Jeśli więc cenisz sobie spokojny tryb życia, jesteś fanem sztuki i pięknej architektury, przeprowadzka do Awinion może okazać się strzałem w dziesiątkę.