Skip to main content

Poznaj Charleroi w Belgii, od pracy po kulturę


Poznaj Charleroi w Belgii, od pracy po kulturę

Charleroi, liczące około 200 000 mieszkańców, jest najludniejszą gminą w Walonii. Niegdyś miasto przemysłowe i handlowe. Obejmuje dzielnice Couillet, Dampremy, Gilly, Gosselies, Goutroux, Jumet, Lodelinsart, Marchienne-au-Pont, Marcinelle, Monceau-sur-Sambre, Mont-sur-Marchienne, Montignies-sur-Sambre, Ransart i Roux. To kulturalne miasto jest pełne kontrastów, z jednej strony z historycznym dziedzictwem, a z drugiej z nowoczesnym wyglądem. Cherleroi jest dynamiczny i w pełni zaangażowany w wiele rozwiązań w zakresie mobilności, nową infrastrukturę handlową i dalszy rozwój miasta. Oryginalność jest tam wyniesiona na wyższy poziom.

Dynamiczne miasto pełne festiwali

Kalendarz świąteczny w centrum Charleroi składa się z pięciu głównych wydarzeń, które noszą nazwę „BIG FIVE” („Wielka Piatka”) . W Charleroi jest karnawał (w marcu), Brocante des Quais (duży targ antyków i brokatów w czerwcu), Quartier d’été (letni festiwal z muzyką, tańcem, teatrem, napojami i dobrym jedzeniem w lipcu i sierpniu), Fêtes de Wallonie (słynne walońskie uroczystości, które upamiętniają rewolucyjne dni września 1830 roku) i Christmas Village (w grudniu). Ale poza tą wielką piątką, w Charleroi zawsze jest coś do zrobienia. Można tam wypić drinka na nabrzeżach i hałdach żużla, świętować Święto Miłości (Fête de l’amour) lub Międzynarodowy Festiwal Mew (Fête Internationale de la Mouette), wziąć udział w imprezie rowerowej Bonjour de la pédale czy zawodach biegowych Carolorida organizowanych przez Charleroi Running. Wszystkie te inicjatywy przemawiają do osób w każdym wieku.

Usługi i udogodnienia w Charleroi

W Charleroi łatwo znaleźć wszystkie sklepy w centralnie położonych centrach handlowych, takich jak „Rive Gauche” i „Ville 2”. Ale miasto ma również oko na rzemieślników, małe sklepy osiedlowe, lokalną produkcję i gospodarkę obiegową. Na brzegu rzeki Sambre znajduje się na przykład manufaktura z małym browarem, rzemieślniczym piekarzem i palarnią kawy. Projekty takie jak sieć żywności Charleroi Métropole również zapewniają wszystkim dostęp do lokalnych, sezonowych produktów wysokiej jakości.

Transport w Charleroi

Jeśli chodzi o mobilność, dostępne są tam wszystkie formy transportu publicznego. Sieć autobusów, metra, tramwajów i pociągów obejmuje całe terytorium, dzięki czemu przemieszczanie się jest bardzo łatwe. Lotnisko Charleroi znajduje się w niedalekiej odległości od centrum, które jest również bardzo przyjazne dla rowerzystów.

Sport i rekreacja w mieście

Gmina posiada bardzo bogatą ofertę obiektów sportowych, przeznaczonych zarówno dla elitarnych sportowców, jak i entuzjastów. Znajdują się tam centra rekreacyjne, hale sportowe, hale wielofunkcyjne, baseny, skate park, stadiony i różnorodne boiska do uprawiania najróżniejszych dyscyplin sportowych.

Edukacja w Charleroi

Charleroi ma już bardzo zróżnicowaną i wysokiej jakości ofertę edukacyjną i jest zdecydowane bardzo rozwinięta jeśli chodzi o Uniwersyty. Miasto, prowincja, ULB (Université Libre de Bruxelles) i UMons (Université de Mons) ściśle współpracują nad rozwojem nowego kampusu miejskiego.

Przeprowadzka do Charleroi

Fakt, że Charleroi rozwija się na wszystkich płaszczyznach, nie jest z pewnością niczym dziwnym. O tym, że inwestorzy są przekonani bardziej niż kiedykolwiek, świadczą liczne projekty nieruchomościowe deweloperów oraz różne wiodące firmy, które osiedliły się tam w ostatnich latach. Jeśli chcesz przeprowadzić się do miasta w Belgii, w którym znajdziesz pracę, mieszkanie i życie towarzyskie na wysokim poziomie, to Charleroi jest idealnym miastem do przeprowadzki. Zaplanuj relokację szybciej, załatw wszystkie dokumenty i rzeczy wartościowe a nasza firma zajmie się przewozem Twojego dobytku na najwyższym poziomie.