Skip to main content

Przeprowadzka do Liege

Piękne, zabytkowe centrum, pachnące gorącymi goframi i klopsikami. Oto Liege! Znane jako walońskie miasto turystyczne, ale nie największe. Jest to stosunkowo małe miasto, ale nie mniej przytulne.

Czy łatwo jest się poruszać po Liege?

Z pewnością tak jest! Ponieważ miasto jest stosunkowo niewielkie, łatwo jest się po nim poruszać bez samochodu. Istnieje wiele alternatyw, takich jak autobus, rower czy skuter elektryczny.

Miasto jest na tyle małe, że spokojnie w wiele miejsc możesz wybrać się na piechotę. Liege posiada największy deptak w Regionie Walońskim i Euroregionie Moza-Ren. Było to nawet jedno z pierwszych miast europejskich, które wdrożyło plan dla pieszych.

Jak ważna jest czystość w mieście? 

Czystość ma w Liege wysoki priorytet. Każde gospodarstwo domowe otrzymuje dwa pojemniki: jeden na odpady organiczne, a drugi na odpady ogólne. Są one zbierane i opróżniane co tydzień. Każdy pojemnik jest wyposażony w elektroniczny chip. W ten sposób można zmierzyć, ile razy każdy pojemnik jest podnoszony i jaka jest jego waga. Im mniej produkujesz, tym mniej płacisz.

Liege wzywa swoich mieszkańców do pomocy w ulepszaniu miasta. Dlatego stworzyli aplikację „Plus Belle La Vie”. Za pomocą tej aplikacji można szybko zgłosić uszkodzoną latarnię, usterkę na drodze lub nielegalne wyrzucanie śmieci.

Czy Liege jest przyjazne dla środowiska?

Zero odpadów i plastiku, oto do czego dąży miasto. Oszczędzanie zasobów naturalnych i energii, używanie mniejszej ilości plastiku i produkowanie mniejszej ilości odpadów. Coraz częściej w gospodarstwach domowych stosuje się również zbiorniki na wodę deszczową. Liege chce, aby jego mieszkańcy i goście byli bardziej świadomi ekologicznie.

Gdzie najlepiej spacerować w Liege?

Czy może być coś lepszego niż spacer na łonie natury? Zapewnia świeże powietrze i może bardzo poprawić nastrój. Wybierz się na piękny spacer do parku Boverie lub do skansenu Sart Tilman. Odkryj sztukę uliczną w centrum miasta lub wybierz się na wycieczkę rowerową wzdłuż Mozy. Warto też wiedzieć, że w Liege jest dużo schodów. Odgrywają one ważną rolę jako łączniki pomiędzy różnymi dzielnicami.

W jakich miejscach w Liege jeść albo napić się najlepszej kawy?

Podczas zgiełku dnia filiżanka kawy lub herbaty może zdziałać cuda. Wspieraj lokalnych przedsiębiorców i zamów kawę na zewnątrz. A może planujesz wypić drinka z małą przekąską? Fragrances lub Darius Café są właściwym miejscem na każde z powyższych zachcianek. Masz ochotę na jedzenie na wynos? Get Your Mug lub Addict Coffee to miejsca, które nadają się do tego idealnie.

Wybierasz się na kolację z przyjaciółmi lub na romantyczną randkę? W mieście jest duży wybór knajp. Oprócz typowych smaków Liege, miasto oferuje także inne kulinarne przysmaki. Koniecznie zarezerwuj miejsce w Terra Terrea, Oggi Bistroteca lub La Petite Epicerie. Wieczór zakończcie koktajlem w Tiki B’Art lub w Le Volga.

Czy w Liege znajdują się ciekawe miejsca godne uwagi?

Nuda nie istnieje w Liege. Oprócz zakupów w Mediacité i Wattitude, jest tam wiele muzeów, katedr i architektury do podziwiania. Dworzec jest architektoniczną perełką, którą koniecznie trzeba zobaczyć. A jeśli chcesz zapalić świeczkę za bezproblemową przeprowadzkę do Liege, możesz to zrobić w Katedrze Świętego Pawła. Koniecznie odwiedź także muzeum La Boverie, Archeoforum i muzeum Curtius.