Skip to main content

Przeprowadzka: Na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkania?


Przeprowadzka zawsze oznacza zmianę miejsca zamieszkania. Podjęcie decyzji dotyczącej kupna lub wynajmu konkretnego mieszkania z reguły nie jest łatwą decyzją. Gdy już mamy upatrzone lokum, pozostaje nam jedynie udać się na jego oglądanie. Właściciele często stosują różne triki, by prezentowało się ono lepiej niż w rzeczywistości. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Oględziny mieszkania: Klatka schodowa

Pierwszym pomieszczeniem, które widzimy udając się na oględziny mieszkania jest oczywiście klatka schodowa. Jej stan może wiele powiedzieć o zamieszkujących budynek lokatorach, jak również o tym, czy dozorca wypełnia swoje obowiązki. Jeśli wchodząc do środka poczujemy przykry zapach, zobaczymy na ścianach graffiti lub inne oznaki dewastacji, powinniśmy nastawić się na scenariusz, że nasi potencjalni sąsiedzi mogą okazać się ludźmi o niezbyt dobrych manierach.

Oględziny mieszkania: Stan wnętrz

Po przemierzeniu klatki schodowej w końcu dochodzimy do meritum – mieszkania. Po otwarciu drzwi warto zaufać intuicji i nie zapomnieć o swoim pierwszym wrażeniu. Choć bywa ono złudne, często jest bardzo dobrą wyrocznią i pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji. 

Podczas skanowania wnętrza, koniecznie zwróć uwagę na:

  • stan okien, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
  • wygląd posadzki oraz z czego została wykonana
  • ściany i sufit, szczególnie w łazience i kuchni – to właśnie tam najczęściej pojawia się wilgoć i grzyb
  • gniazdka elektryczne oraz sposób ich montażu
  • wygląd listew przypodłogowych
  • stan łazienki, w tym wanny/prysznica oraz pozostałej ceramiki
  • wyposażenie kuchni, a także czy w jej zakamarkach nie zalęgły się żadne owady

Oględziny mieszkania: O co zapytać właściciela?

Rozmowa z właścicielem to prawdziwa kopalnia wiedzy o danym mieszkaniu – oczywiście, jeśli jest on uczciwy. O co zapytać właściciela mieszkania przed wynajmem lub kupnem?

W pierwszej kolejności dobrze jest ustalić najważniejsze kwestie związane z danym lokum, czyli wysokość wszystkich opłat, termin płatności czynszu oraz to, czy wyposażenie zostaje, czy jednak zostanie zabrane. Warto również dopytać o sąsiadów – czy nie sprawiają kłopotów oraz w jakim są wieku. To ważne, jeśli chcemy uzyskać gwarancję spokojnego pobytu w swoim nowym mieszkaniu.