Skip to main content

5 powodów, za które pokochasz Berlin


Każdy, kto mieszka w Berlinie, może potwierdzić, że miasto emanuje wyjątkową atmosferą. Życie w niemieckiej stolicy niesie ze sobą specyficzne cechy, które mieszkańcy szybko uczą się kochać i które sprawiają, że po pewnym okresie abstynencji synowie i córki miasta wracają na łono ojczyzny. Co sprawia, że Berlin jest tak wyjątkowy jako miasto i jakie czynniki mieszkańcy i goście szczególnie w nim cenią? Dotarliśmy do sedna tego pytania.

Czego ludzie oczekują od swojego miasta?

Aby móc cieszyć się życiem w mieście, ludzie potrzebują nie tylko podstawowych rzeczy, takich jak pewna praca i dobra opieka zdrowotna, ale także zdrowa infrastruktura itp. Nie, oni potrzebują wystarczająco dużo miejsca dla rozwoju osobistego, do uprawiania sportu i hobby, dla firm z rodziną, spotkań z przyjaciółmi.

Nie powinno zabraknąć również różnorodnej oferty kulturalnej. Stolica łączy w sobie to wszystko doskonale. Oferuje tętniące życiem miasto, dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, a jednocześnie wystarczająco dużo możliwości wypoczynku i rekreacji, terenów zielonych, jezior kąpielowych i miejsc wycieczkowych. Dzięki temu berlińczycy mogą z łatwością osiągnąć zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

1. Różnorodność kulturowa

Jednym z decydujących czynników w tym kontekście jest mnogość różnych wpływów kulturowych. W Berlinie osiedlili się ludzie z każdego możliwego zakątka świata, którzy w tej kosmopolitycznej metropolii nie czują się ograniczeni kulturowo i mogą się odpowiednio rozwijać. Okoliczność ta zapewnia na przykład dużą różnorodność kulinarną. Tak więc każdy, kto szczególnie chce eksperymentować w tej dziedzinie, otrzyma tu coś dla siebie.

Jeśli chodzi o samą kulturę, języki, religie i mentalność, Berlin jest znany ze swojej różnorodności daleko poza granicami kraju. Jeśli więc lubisz podróżować, by odkrywać nowe rzeczy, interesujesz się innymi światopoglądami, doceniasz odmienne perspektywy, a także chcesz kształcić się językowo, nie musisz w tym celu nawet opuszczać granic miasta.

2. Dobre warunki życia i pracy

Berlin to miasto startupów, mody i artystów. Zrzeszają się tu startupy technologiczne, nowe kreatywne firmy i wszelkiego rodzaju artyści, tacy jak malarze czy pisarze. Wszyscy oni mogą tutaj przekształcić swoją pasję w zawód, ponieważ Berlin posiada dobrze rozwiniętą gospodarkę w każdej branży. Ale również pisarze, artyści uliczni, malarze i wszelkiego rodzaju kreatywni ludzie mogą znaleźć w Berlinie wystarczająco dużo wolnego czasu i inspiracji, aby się realizować.

Berlińczycy są również ogólnie zadowoleni ze swojej sytuacji życiowej, ponieważ mogą połączyć życie blisko natury z dobrą lokalizacją sklepów i infrastrukturą. Szczególną popularnością cieszą się urocze mieszkania w starych kamienicach z własnym charakterem.

3. Edukacja, infrastruktura i zdrowie

System szkolnictwa i możliwości edukacyjne również nie mają sobie równych. Istnieje szeroki wybór odpowiednich szkół, szkół specjalnych i możliwości dalszego kształcenia. Berlin posiada również cztery uniwersytety, które cieszą się bardzo dobrą opinią: Wolny Uniwersytet, Uniwersytet Humboldta, Politechnika i Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych.

Niezależnie od tego, czy jedziesz do szkoły, czy do pracy, w Berlinie nie brakuje środków transportu publicznego, taksówek czy ścieżek rowerowych. Z drugiej strony, nie da się uniknąć faktu, że wiele osób jest w ruchu w tym samym czasie, ale pod tym względem Berlin nie różni się od innych dużych miast. Dojazd z punktu A do punktu B nie stanowi więc dla berlińczyków żadnego problemu.

Berlińczycy nie mogą również narzekać na opiekę medyczną, w której specjaliści z ponad 33 dziedzin są do dyspozycji. Ponadto istnieją kliniki, które gwarantują optymalną opiekę w przypadku choroby. O kosmetyki i urodę zadbają również ośrodki wellness&spa i świątynie urody.

4. Spędzanie wolnego czasu

Berlin ma również wiele do zaoferowania w zakresie innych możliwości spędzania wolnego czasu. Dla przykładu, zagorzali kinomani mogą oddawać się swojej pasji w kilkudziesięciu salach kinowych. Od hollywoodzkich hitów kinowych po alternatywne filmy artystyczne, w stolicy można zaspokoić wszystkie gusta.

Dla tych, którzy lubią nieco bardziej sportowy styl, w Berlinie nie powinno niczego zabraknąć. W Berlinie nie ma chyba większego wyboru boisk sportowych, jezior i klubów, w których można realizować swoje hobby z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Tutaj każdy garnek znajdzie swoją pokrywkę, ponieważ różnorodność możliwości uprawiania sportu jest spora, a liczba klubów ogromna.

Parki rozrywki znajdują się w całych Niemczech, ale w Berlinie wszystko jest nieco większe lub bardziej spektakularne. Gdy berlińczycy lub ich goście chcą przeżyć coś wyjątkowego, nie odwiedzają po prostu ogrodów zoologicznych lub Sea Life Berlin, lecz wybierają swoje ulubione miejsca spośród oferty, której nie ma prawie żadne inne miasto. Filmpark Babelsber, Legoland Discovery Centre, Madame Tussauds, Lochy Berlińskie, czy Tropical Island to miejsca, w których każdy znajdzie coś dla siebie, od dziecka, do dorosłego.

5. Jedzenie i zakupy w Berlinie

Berlińczycy jedzą nie tylko różnorodne potrawy, ale także potrawy nietypowe. Tutaj można znaleźć różnorodne restauracje, których nie ma w innych miastach.

W wieży telewizyjnej z dobrym widokiem, albo w barze, który oferuje menu w całkowitej ciemności. Jest także restauracja na statku, średniowieczne menu, tajemnicze kolacje, restauracje z lat sześćdziesiątych czy futurystyczna koncepcja restauracji bez gotówki i prawie bez pracowników. W Berlinie nie brakuje zabawnych, ekscytujących i niezwykłych pomysłów na restauracje, dzięki którym każdy posiłek jest czymś wyjątkowym.

Zakupy w Berlinie to przygoda. Wiele znanych i tętniących życiem ulic handlowych kusi nie tylko okazjami, ale i luksusowymi towarami. Kurfürstendamm, „Unter den Linden” i Alexanderplatz to trzy najpopularniejsze.

Przeprowadzka do Berlina

Tętniący życiem kocioł z kreatywnymi i innowacyjnymi możliwościami spędzania wolnego czasu oraz wspaniałymi warunkami życia i pracy, Berlin przyciągnie każdego. Nieważne, czy punk, rocker, goth,  przynależność etniczna i religijna, każdemu wolno być takim, jakim chce i cieszyć się jak największą wolnością osobistą. Jeśli więc jesteś ciekawy życia w tym multikulturowym mieście przeprowadź się i korzystać z udogodnień, jakie posiada Berlin.