Skip to main content

Co warto zobaczyć w Sittard w Holandii?


Przeprowadzka do Sittard-Geleen, jak ją zaplanować?

Plac centralny w Sittard

Miasto Sittard położone jest w holenderskiej prowincji Limburg, która jest najbardziej wysuniętą na południe prowincją Holandii. Sittard dzieli swoją wschodnią granicę z Niemcami, a w centrum miasta znajduje się około 45 metrów nad poziomem morza. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z Niemcami, wielu mieszkańców mówi płynnie nie tylko po holendersku, ale również po niemiecku. Pod tym względem Sittard jest prawdziwą mieszanką wielu europejskich kultur, żyjących razem w pokoju.

Wczesna historia miasta

Najwcześniejsze osadnictwo na terenie Sittard datowane jest na 5000 lat p.n.e. Jednak faktyczne zasiedlenie dzisiejszego miasta miało miejsce dopiero około 850 roku n.e. Historia mówi, że nazwa miasta mogła zostać nadana przez Karola Wielkiego. Inni twierdzą, że nazwa wzięła się od żyznej natury ziemi. Mówi się, że książę Limburgii nadał miastu prawa miejskie w 1243 roku. Od XV do XVII wieku w regionie było wiele konfliktów i wojen, a Sittard było niszczone przez liczne pożary i wielokrotnie odbudowywane.

Sittard w czasie II wojny światowej

W latach poprzedzających wojnę w Sittard mieszkała duża populacja niemieckich Żydów, którzy przenieśli się do Holandii, aby uciec przed powstaniem partii nazistowskiej. Jednak, podobnie jak w przypadku większości innych miast w Holandii, niemieckie wojska okupowały Sittard podczas II Wojny Światowej. Większość Żydów została deportowana do obozów koncentracyjnych. II Dywizja Pancerna ostatecznie wyzwoliła Sittard we wrześniu 1944 roku. Mimo, że miasto znajdowało się na linii frontu konfliktu przez prawie cztery miesiące, historyczne budowle w Sittard jakoś uniknęły zniszczenia. Po wojnie Sittard szybko się odbudowało, a wiele z jego dzielnic powstało w latach po zakończeniu konfliktu.

Górnictwo w Sittard

Częścią ekonomicznej siły napędowej, która napędzała odbudowę i rozwój Sittard było górnictwo węglowe, które tak naprawdę rozpoczęło się w 1926 roku. Przed pojawieniem się węgla, głównym źródłem dochodów było rolnictwo. Jednak wraz z rozwojem „zielonej” energii, kopalnie węgla zostały ostatecznie zamknięte w latach 60-tych i 70-tych. Obecnie większość obszaru zajmują tereny przemysłowe i liczne duże biurowce.

Współczesne Sittard

Mimo że miasto Sittard z biegiem lat rozrastało się, zachowało swój związek z historią. Wiele z istniejących do dziś budynków pochodzi z XVI i XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują m.in. Bazylika Matki Boskiej oraz Kościół Świętego Pawła. Chociaż miasto jest dość nowoczesne pod wieloma względami to oryginalne mury miejskie, zbudowane w XIII wieku, są nadal widoczne w wielu miejscach w całym mieście.

Przeprowadzka do Sittard

Mimo, że miasto leży trochę na uboczu, Sittard jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Do miasta można dostać się głównymi autostradami, koleją, a nawet autobusem. Jeśli planujesz przeprowadzkę do miasta, a nie podróżujesz daleko, będziesz w stanie poruszać się rowerem po mieście. Sittard jest ważnym miastem, które warto odwiedzić w Holandii i które z pewnością zawładnie Twoim sercem.