Skip to main content

Komunikacja miejska w Belgii


Jeśli nie masz samochodu, możesz rozważyć poruszanie się komunikacją miejską. Biorąc pod uwagę, że jest to szeroko dostępna opcja w całej Europie, oczywiście oferuje ją również Belgia. Każdy kraj ma swój system transportu publicznego z różnymi trasami, cenami i całościową pracą wewnętrzną.

Karta MoBIB

Najważniejszą rzeczą w belgijskiej komunikacji miejskiej jest karta MoBIB. MoBIB jest skrótem od „Mobilność w Belgii”, a sama karta ułatwia przełączanie się między różnymi trybami i firmami podczas podróżowania po kraju. Karta ma wbudowany system płatności, zaakceptowany w 2018 roku, z możliwością przechowywania kilku aktywnych biletów jednocześnie. 

Karta ma dwa różne typy: podstawowy i osobisty. Chociaż możesz mieć dostęp do większości produktów na karcie podstawowej, niektóre z nich wymagają posiadania wersji osobistej.

Tramwaje

Obecnie działa pięć systemów tramwajowych — w dużych miastach, takich jak Bruksela, Antwerpia, Gandawa i Charleroi. Wzdłuż belgijskiego wybrzeża kursuje również tramwaj turystyczny.

Podczas gdy tramwaj turystyczny jest, jak sama nazwa wskazuje, głównie dla turystów, pozostałe cztery tramwaje kursują dla mieszkańców. Możesz kupić bilet przez MoBIB, ale nie jest to jedyny sposób na jego kupno. Sprzedawane są na stacjach biletowych i w samych tramwajach, gdzie masz wybór – albo kupić je u kierowcy, albo w elektronicznym systemie sprzedaży.

Metro

Na dzień dzisiejszy metro w Belgii istnieje tylko w jednym miejscu — w Brukseli. Twoje szczęście, jeśli mieszkasz lub planujesz tam mieszkać! Obecnie metro w Brukseli obejmuje cztery różne linie i trzy linie „przed metrem”, które w praktyce działają na tej samej zasadzie, co tramwajowe i za tramwajowe właśnie są uznawane.

Chociaż technicznie rzecz biorąc, Charleroi ma również system metra, zawiera tylko linie poprzedzające metro, a zatem jest bliższy systemowi tramwajowemu.

Autobusy

Autobusy są najczęstszą formą komunikacji miejskiej w Belgii. Są obecne w prawie wszystkich większych miastach i obsługują większość tras. Autobusy przejeżdżają zarówno przez obszary miejskie, jak i wiejskie, czasami nawet jeżdżą wcześniej, niż zaplanowano – więc nie zapomnij za każdym razem dokładnie sprawdzać rozkładu jazdy.

Trasy autobusowe obsługiwane są przez trzy różne firmy, w zależności od regionu. De Lijn we Flandrii, TEC w Walonii i STIB w aglomeracji brukselskiej.

Pociągi

Najskuteczniejszym sposobem podróżowania między różnymi miastami Belgii jest pociąg. Jak każdy kraj europejski, Belgia  ma rozbudowaną sieć kolejową, łączącą większość miast w kraju.

Pociągi kursują również z Belgii do różnych krajów europejskich, ponieważ wszystkie linie kolejowe w Europie są połączone.