Skip to main content

Mieszkania w Düsseldorfie, poznajemy jedno z najdroższych miast w Niemczech


Fakt, że Düsseldorf jest jednym z najdroższych miast w Niemczech jest znany w całym kraju. Ale jak ten status wpływa na jego obywateli? Niniejsza analiza dotyczy rynku mieszkaniowego i bierze pod uwagę nieruchomości zamieszkane przez właścicieli.

Ceny w Düsseldorfie

Wysoką cenę miasta można rozpoznać po wielu wskaźnikach. Jednym z nich jest cena przejazdu taksówką. Düsseldorf jest najdroższym miastem, jeśli chodzi o przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego taksówką. Podstawowa cena za sam przejazd jest o jedno euro droższa niż w sąsiednim mieście i metropolii Kolonii. Ponadto Düsseldorf zajmuje pierwsze miejsce pod względem kosztów za kilometr w ogólnoniemieckim zestawieniu. Kolejny niechlubny rekord, nawet w międzynarodowym zestawieniu, nigdzie nie jest drożej za jazdę samochodem niż w Düsseldorfie. Nawet w kosmopolitycznych miastach, takich jak Paryż czy Londyn, kierowcy płacą mniej za przejazd taksówką. Düsseldorf jest drogi we wszystkich dziedzinach życia, ale jak bardzo ekstremalny jest rynek mieszkaniowy w stolicy kraju związkowego?

Analiza cen mieszkań

Analiza danych dotyczących podaży mieszkań do wynajęcia i nieruchomości na sprzedaż potwierdza cenowe wejście Düsseldorfu jako miejsca zamieszkania. W ciągu ostatnich lat ceny za lokale do wynajęcia wzrosły z 9,58 euro za metr kwadratowy do 10,83 €/m² w 2017 roku. Rozwój ten wydaje się jeszcze bardziej drastyczny, gdy spojrzymy na trend długoterminowy. W 2009 r. średnia cena wynajmu wynosiła 7,57 €/m², czyli o ponad trzy euro mniej niż obecnie. Można zauważyć, że cena wynajmu wzrasta o około jedno euro za metr kwadratowy co trzy lata i nie widać końca tej tendencji. Podczas gdy mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe są nadal nieco poniżej średniej, szczególnie duże mieszkania są bardzo drogie. Za czteropokojowe mieszkanie mieszkańcy Düsseldorfu płacą średnio 1 360 euro czynszu. W przypadku dobudowy kolejnego pokoju lub dalszego zwiększenia liczby pokoi, na sam czynsz podstawowy należy przeznaczyć średnio 2 629 euro miesięcznie. Interesujące jest również spojrzenie na dostępność powierzchni mieszkalnej, która w ostatnich latach nabrała dramatycznych cech. W ostatnich latach zmniejszyła się dostępność mieszkań wszystkich wielkości. Mieszkańcy Düsseldorfu rzadziej się przeprowadzają i dłużej trzymają się istniejących domów. Jest to również spowodowane wzrostem popularności AirBnB.

Kupno domu w Düsseldorfie

Każdy, kto chce kupić istniejącą nieruchomość na terenie miasta Düsseldorf, będzie musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. Za metr kwadratowy należy się ponad 3 000 euro. Z drugiej strony oznacza to, że mieszkanie lub dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych kosztuje ponad 300 000 euro. To, co na pierwszy rzut oka nie wydaje się szczególnie dużo, jest jednak migawką. Przy tym należy również wziąć pod uwagę czynnik renowacji. Zwłaszcza niektóre części starych budynków w mieście nie zostały odnowione, a to sporo kosztuje.

Kto jednak chce mieszkać w Düsseldorfie i posiadać mieszkanie, niech lepiej poszuka teraz, ponieważ wzrost cen na rynku nieruchomości nie ma końca. W ciągu ostatnich dziesięciu lat cena zakupu metra kwadratowego wzrosła o co najmniej 1 700 euro. Podczas gdy w 2008 roku było to jeszcze około 2 000 €/m², które przyszły nabywca musiał zapłacić, średnia w 2017 roku wynosiła około 3 700 €/m². Wzrost był ponownie szczególnie duży w przypadku mieszkań o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Te były dostępne w 2016 roku tylko wtedy, gdy wyznaczeni właściciele „wyłożyli na ławę” prawie milion euro. Młode rodziny przybywające do Düsseldorfu w poszukiwaniu nieruchomości mieszkalnych muszą albo dokonać ogromnej inwestycji, albo znaleźć nieremontowaną okazję, albo udać się na sąsiednie tereny wiejskie.

Przeprowadzka do Düsseldorfu

Jeśli więc kusi Cię, by przenieść się do innego miasta, a może i państwa, Düsseldorf jest bardzo rozwojowym miastem. Jeśli masz odłożone pieniądze lub rodzinę czy znajomych w tym mieście to przeprowadź się do Düsseldorfu, poszukaj dobrej pracy i w stwórz swoje ukochane miejsce właśnie w tym niemieckim mieście.