Skip to main content

Powody, dla których życie studenta w Kolonii jest wspaniałe


Kolonia, obok Hamburga, Berlina i Monachium, jest największym miastem w Niemczech. Ale to nie jedyny powód, dla którego studenci rok w rok zjeżdżają się do tej prawie milionowej metropolii. Ponieważ życie w Kolonii jest zawsze trochę bardziej kolorowe, trochę bardziej szalone i trochę bardziej krzykliwe.
Niezależnie od dziedziny, czy jest to muzyka, sport czy sztuka, w Kolonii nie znajdziesz niczego, czego by tam nie było. Przy całym tym szumie, możesz obawiać się, że szybko się pogubisz jako student. Ale tak nie jest. Starzy mieszkańcy Kolonii do dziś z miłością nazywają miasto swoją wioską. Więc z jakiegokolwiek powodu myślisz o przeprowadzce do Kolonii, czy to w celu podjęcia studiów, pracy, czy nowych znajomości, to może być jeden z Twoich najlepszych pomysłów!

Dyplom w Kolonii

Możesz rozpocząć studia na dowolnym uniwersytecie albo przeprowadzić się do Kolonii na studia licencjackie, a najpóźniej magisterskie. Uniwersytet w Kolonii to jako jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, więc oprócz dyplomu uzyskasz dobrą reputację.

Kolonia, miasto targowe

Jeśli chodzi o targi, Kolonia wyznacza nowe standardy, co roku odbywa się tu około 80 imprez targowych, które przyciągają ponad 2,6 mln zwiedzających z ponad 200 krajów. Niezależnie od tego, czy są to mniejsze targi specjalistyczne, czy też znane wielkie marki, jak FIBO. Co miesiąc nowe oferty przyciągają odwiedzających do Kolonii.
Czy to Cię interesuje jako studenta? Powinno! Targi to jedna z najważniejszych okazji, aby przekonać do siebie interesujących pracodawców i nawiązać pierwsze kontakty. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie maratonu aplikacyjnego po ukończeniu studiów, a zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne otrzymasz bezpośrednio do domu. Targi to także świetny sposób na podtuczenie nieco skromnej świnki skarbonki, na przykład pracą w charakterze promotora.

Studia w Kolonii

W przeciwieństwie do niektórych mniejszych miast studenckich, w Kolonii nie musisz się martwić o znalezienie odpowiedniego dla siebie kierunku studiów. Entuzjaści technologii znajdą odpowiedni kierunek studiów w TH Köln, studenci uzdolnieni artystycznie odnajdą się w Hochschule für Musik und Kunst (Wyższa Szkoła Muzyki i Sztuki), a fani sportu pobiegną do Deutsche Sportschule (Niemiecka Szkoła Sportowa), aby ukończyć studia licencjackie lub magisterskie.
Obok tych czterech uniwersytetów znajduje się oczywiście także Uniwersytet w Kolonii. Szczególnie znane kierunki studiów, takie jak prawo czy ekonomia, cieszą się tutaj bardzo dobrą opinią. Szczególną cechą kolońskiego krajobrazu uniwersyteckiego są usługi doradcze dla studentów. Zarówno przyszli studenci, jak i ci już zapisani mają możliwość przedyskutowania swoich wizji i celów zawodowych z wyspecjalizowanym personelem. W ten sposób nic nie może się nie udać przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów.

Atrakcje miasta

W Kolonii dzieje się tak wiele, że niektórzy studenci chcieliby mieć spokojną noc na naukę. Koloński karnawał, kolońskie światła, długie noce w instytucjach kulturalnych, czy też raz w roku liczne jarmarki bożonarodzeniowe. Trzeba mieć dużo samokontroli, aby nie zasnąć przy biurku.
Ale nie tylko te regularne imprezy przyciągają turystów do miasta. Wiele mega wydarzeń już wprawiło Kolonię w stan wyjątkowy, czy to Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej, czy Światowe Dni Młodzieży, zawsze jest tu wiele do podziwiania z dala od nauki.

Życie i komunikacja

Spójrzmy prawdzie w oczy, jako student w dużych miastach Niemiec, coraz trudniej jest znaleźć niedrogie zakwaterowanie, które nie zasługuje na miano dziury. Jednak z pozytywnym nastawieniem i siłą przebicia, nadal masz szansę znaleźć miejsce do życia w jednej z bardziej popularnych części miasta.
W zależności od lokalizacji i bliskości uczelni, czynsze są jednak wysokie. Dla tych, którzy chcą, aby ich skarbonka pozostała gruba i okrągła, polecana jest druga strona Renu. Mülheim lub Kalk to również dobre miejsca do zamieszkania.
Dzięki biletowi semestralnemu i doskonałemu systemowi komunikacji miejskiej można w krótkim czasie dotrzeć do każdego miejsca w mieście.

Miejsca do odpoczynku w Kolonii

W zgiełku wielkiego miasta z jego licznymi wydarzeniami, czasem po prostu potrzebujesz przerwy, aby z pełną motywacją wrócić do nauki. Dzięki licznym parkom i terenom zielonym można to robić – przynajmniej w ciepłych porach roku.
Czy to na piknik, spontaniczną grę w siatkówkę czy przytulnego grilla. W Kolonii zawsze jest okazja do odpoczynku z innymi studentami.

Nauka w najstarszym mieście w Niemczech

Kolonia nie jest może najstarszym miastem, ale jest najstarszym z dużych miast w Niemczech. Można tam podziwiać rzymskie dobra kultury, takie jak Praetorium czy mozaika Dionizosa, lub zjeść obiad między średniowiecznymi bramami miasta. Spacery wzdłuż brzegów Renu i podziwianie historycznej scenerii jest zawsze popularnym zajęciem dla studentów Kolonii.
Praca podczas studiów w Kolonii
Większość studentów musi pracować podczas studiów. Nie ma znaczenia, czy chcesz po prostu zarobić trochę dodatkowych pieniędzy podczas studiów licencjackich lub magisterskich, czy też chcesz rozpocząć pracę bezpośrednio jako praktykant. Asystenci są zawsze poszukiwani w wielu różnych dziedzinach.
Ale nawet jeśli studiujesz ekonomię lub inżynierię, w Kolonii czeka na Ciebie wiele drzwi. W regionie Ren-Men kwitnie przemysł finansowy i samochodowy, co daje wiele możliwości zatrudnienia nie tylko podczas studiów.

Karnawał w Kolonii

Karnawał w Kolonii jest z pewnością powodem, dla którego życie studenckie w Kolonii jest po prostu wspaniałe. Przynajmniej raz w roku. Słynny „5 sezon” co roku wprowadza Kolonię w stan wyjątkowy, co jest zawsze mile widzianą przerwą w nauce.
A jeśli cały ten zgiełk działa Ci na nerwy, po prostu wsiądź do pociągu. Chwila jazdy i masz swój spokój z powrotem.

Przeprowadzka do Kolonii

Jeśli planujesz przeprowadzkę, a jesteś studentem, szukasz pracy lub po prostu lubisz rozrywkę i miasto tętniące życiem, spakuj się, wynajmij firmę przeprowadzkową i ciesz się swoim nowym życiem w tym atrakcyjnym pod wieloma względami mieście w Niemczech.