Kiedy stajemy w obliczu przeprowadzki, perspektywa przeniesienia akwarium do nowej lokalizacji może wydawać się zniechęcająca. Człowiek przeprowadza się średnio kilka razy w życiu, jest więc to problem, z którym większość właścicieli rybek będzie musiała prędzej czy później się zmierzyć. Jak przenieść akwarium w sposób bezpieczny? Podpowiadamy!
Przeprowadzka z akwarium – jak przygotować rybki do przeniesienia?
Pierwszym etapem przeprowadzki z akwarium, jest przygotowanie jego mieszkańców do nadchodzącej podróży. Na około 24 do 48 godzin przed planowanym wyjazdem należy zaprzestać karmienia rybek, by zredukować poziom zanieczyszczeń. W czasie transportu mogłyby one doprowadzić do rozwoju różnych chorób, a nawet śmierci niektórych osobników. Jeśli w akwarium już znajdują się chore rybki, należy jak najszybciej oddzielić je od tych zdrowych, by uniknąć zakażenia.
Transportery dla rybek – które nadają się do przeprowadzki?
By przeprowadzka akwarium przebiegła pomyślnie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie transportery dla rybek. Pod żadnym pozorem nie należy przeprowadzać rybek w zwykłych reklamówkach spożywczych – długotrwały kontakt z wodą może spowodować uwolnienie toksyn, a sama folia nie daje gwarancji szczelności i wytrzymałości.
Transport rybek powinien odbywać się w specjalnych workach akwarystycznych, stworzonych właśnie do tego celu. Należy je wypełnić wodą do, mniej więcej, ⅓ wysokości, aby zagwarantować rybom odpowiedni poziom tlenu. W razie konieczności można wspomóc się specjalną tabletką tlenową, która zadba o optymalne warunki dla naszych podopiecznych.
Na czas jazdy rybki należy umieścić w zacienionym miejscu, by zmniejszyć ich poziom stresu. Ważne jest również odpowiednie wsparcie w czasie transportu – nie można dopuścić, by worki akwarystyczne narażone były na mocne wstrząsy i poruszenia.
Jak zabezpieczyć akwarium przed podróżą?
Zarówno rybki jak i rośliny nie powinny być przewożone bezpośrednio w akwarium, dlatego należy je opróżnić przed przeprowadzką. To także dobra okazja by porządnie je umyć i pozbyć się zbędnych ozdób i akcesoriów. Tak przygotowane akwarium należy odpowiednio zabezpieczyć przed stłuczeniem – przydatna jest w tym folia bąbelkowa i folia stretch. Naczynie na czas transportu warto przypiąć specjalnymi pasami, by uniknąć jego przemieszczenia.
Pamiętaj, by część wody oraz podłoża zabrać ze sobą w nowe miejsce zamieszkania – pozwoli to rybkom przyzwyczaić się do nowego miejsca (oraz innej wody), a także zmniejszy ich stres i niepokój.