Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Holandii – co na początek?


Relokacja do innego kraju potrafi być bardzo obciążająca. Przy odrobinie wskazówek przeprowadzka z UK do Holandii może jednak stać się przygodą, której nigdy nie zapomnisz.

Czy potrafisz nauczyć się języka niderlandzkiego? Jak trudno będzie tam znaleźć dom? Czy ogólnie poczujesz się jak w domu? To niektóre z pojawiających się obaw.

Przeprowadzka – język w Holandii

Jeśli chodzi o język, możesz przestać się martwić. Mimo że głównym językiem w Holandii jest holenderski (niderlandzki), większość ludzi mówi po angielsku i rozumie wystarczająco dobrze, aby prowadzić rozmowę. W większych miastach, takich jak Amsterdam czy Rotterdam, nie będziesz miał problemów ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.

Znalezienie mieszkania po przeprowadzce z UK do Holandii

Jeśli masz ograniczony budżet, znalezienie niedrogiego wynajmu domu w Holandii może być wyzwaniem. W zależności od miejsca zamieszkania w kraju, może istnieć lista oczekujących na mieszkania i kamienice kontrolowane czynszem. Zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe jest bardzo wysokie, ponieważ korporacje mieszkaniowe nie mogą pobierać opłat przekraczających maksymalną dozwoloną przez prawo kwotę. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Amsterdam, Haga czy Rotterdam, minimalny czas oczekiwania na dom kontrolowany czynszem wynosi od 5 do 10 lat, jeśli nie dłużej.

Jeśli planujesz pozostać w kraju przez minimum tyle lat po przeprowadzce z Anglii do Holandii, a Twoje dochody nie przekraczają 22 700 euro (lub 30 825 euro w połączeniu z wynagrodzeniem partnera), rejestracja w celu kontrolowania czynszu może być mądrym posunięciem mieszkaniowym. Kontrola czynszu w Holandii realizowana jest przez Belastingdienst (holenderska wersja amerykańskiego urzędu skarbowego). Osoby o niższych dochodach mogą ubiegać się o zasiłek, który jest jak subwencja na pokrycie kosztów wynajmu.

Jeśli nie planujesz zostać obywatelem holenderskim lub nie przebywasz zbyt długo, najlepszą opcją znalezienia domu jest skorzystanie z pośrednika w obrocie nieruchomościami, certyfikowanego agenta wynajmu lub organizacji mieszkaniowej dla emigrantów. Minusem pierwszej opcji jest to, że kosztuje o wiele więcej pieniędzy, ponieważ będziesz musiał zapłacić agentowi nieruchomości bardzo wysoką prowizję, która zwykle dochodzi do trzy lub czterokrotności całkowitej kwoty czynszu. Aby znaleźć pośredników w handlu nieruchomościami/certyfikowanych agentów wynajmu w Twojej okolicy, wykorzystaj do tego wyszukiwarkę Google, wpisując nazwę miasta, do którego się przeprowadzasz, a następnie „verhuurmakelaar” lub „expat housing” (mieszkanie dla emigrantów).

Inną świetną opcją jest strona internetowa i aplikacja Pararius. Tam będziesz mógł znaleźć większość domów, które są obecnie dostępne przez pośredników w handlu nieruchomościami i certyfikowanych agentów wynajmu.