Skip to main content

Przeprowadzka z UK do Francji — kupno domu


O ile nie ma żadnych limitów co do zakupu nieruchomości przez obcokrajowców we Francji, jest definitywnie kilka rzeczy, o których należy pamiętać i na nie uważać. Jak w każdym kraju, można natrafić na sprzedawcę bądź agenta nieruchomości z nie do końca dobrymi zamiarami i możesz skończyć w nieciekawej sytuacji.

Znajomość języka

Jeśli nie znasz języka francuskiego na bardzo dobrym poziomie, powinieneś wynająć niezależnego tłumacza. Znajomość języka na poziomie podstawowym może okazać się dla Ciebie równie zgubna co całkowity jej brak, przez co w takich wypadkach tłumacz okaże się niezbędny — zarówno do kontraktów, jak i przekazów ustnych.

Kwestie prawne

Zazwyczaj sprawy zakupu nieruchomości we Francji nie wymagają wynajmu adwokata, przez co sugeruje się również, aby samemu pogłębić swoją wiedzę w kwestiach prawnych takiej transakcji, ponieważ będziesz zdany w większości na swoją własną wiedzę oraz słowa agenta nieruchomości, którym nie zawsze będziesz mógł ufać. 

Bardzo ważną kwestią jest również kwestia pieniężna. Podatki oraz wszelkiego typu dodatkowe opłaty nie są wliczane w ceny francuskich nieruchomości, przez co istnieje duże ryzyko, że mimo „idealnej” ceny, pieniędzy może po prostu nie wystarczyć. Należy bacznie pilnować swojego budżetu oraz jak najwcześniej zorientować się, ile będziesz musiał dopłacić za swoje cztery ściany.

Czy potrzebny będzie francuski notariusz?

Dla własnego bezpieczeństwa bardzo dobrze będzie też wynająć swojego własnego notariusza, który monitorował będzie każdy krok Twojej transakcji. Bardzo złym pomysłem będzie podpisywanie czegokolwiek bez obecności notariusza bądź osoby trzeciej znającej się na transakcjach sprzedażowych, ze względu na zarówno własną ograniczoną wiedzę w tej dziedzinie, jak i ograniczone rozumienia języka, w której taka umowa byłaby zawierana.

Informacje — dużo informacji

Należy również wymagać od sprzedawcy wszystkich możliwych informacji nie tylko o kupowanym przez nas budynku, ale również i wszystkim wokół niego — jaka część placu wokół budynku będzie należeć do nas? Czy płoty i mury również są naszą własnością? Czy w tej okolicy miały miejsce bądź trwają spory o jakąkolwiek część tej własności? Dokładnie wypytaj sprzedawcę o każdy najmniejszy detal i jak najszybciej rozważ wszelkie wątpliwości, jakie posiadasz. O wszelkie wątpliwości transakcyjne oraz prawne zgłoś się również do wynajętego przez Ciebie notariusza. 

W kwestii zakupu nieruchomości należy być ostrożnym i dokładnie o wszystko wypytać, aby mieć pewność, co dokładnie trafia w naszą własność. O wszystkim, co związane jest z tego typu transakcją bardzo dobrze jest dowiedzieć się nawet przed rozpoczęciem szukania wymarzonego domu — może właśnie wiedza o tym, czego unikać i jak wygląda taki proces uchroni nas od nieciekawej sytuacji prawnej i finansowej już po podpisaniu wszelkich umów.