Służba zdrowia jest jedną z instytucji, z którymi będziemy mieć do czynienia w swoim życiu przynajmniej raz. Niezależnie czy będzie to leczenie powypadkowe, wizyta kontrolna czy szczepienie. Przeprowadzając się do innego państwa, warto jest zapoznać się z funkcjonowaniem jego służby zdrowia, dostępnością, cenami oraz wszystkim, co byłoby dla nas istotne — niezależnie czy jesteśmy jej pacjentem, czy pracownikiem.
O czym należy pamiętać przed przeprowadzką z UK do Francji?
Zrobisz i sobie, i lekarzowi przysługę jeśli przywieziesz od swojego poprzedniego lekarza swoją dokumentację medyczną. Powinna być ona w języku angielskim lub w miarę możliwości przetłumaczona na język francuski przez wykwalifikowaną osobę, aby uniknąć błędów.
Należy również zabezpieczyć się w zapasy swoich leków oraz sporządzić ich listę, bądź wyszukać jakie zamienniki są dostępne we Francji i pokazać tę listę lekarzowi, aby skonsultować z nim wszelkie zmiany w toku naszego leczenia.
Leczenie we Francji — publicznie czy prywatnie?
Służba zdrowia we Francji, podobnie jak w wielu krajach Europejskich, działa na podstawie ubezpieczeń, zarówno publicznych jak i prywatnych. Oferuje ona swoje usługi każdemu mieszkańcowi Francji, niezależnie od wieku i sytuacji ekonomicznej. Agencje finansowane przez rząd natomiast pokrywają ponad 75% kosztów związanych z wydatkami lekarskimi.
Ceny za ubezpieczenie
Za ubezpieczenie mieszkaniec Francji musi zapłacić około 40€ miesięcznie za jedną osobę. Oczywiście cena zależy od typu ubezpieczenia i firmy, która za nie odpowiada. Najlepiej będzie samodzielnie poszukać firm ubezpieczeniowych w okolicy Twojego miejsca zamieszkania, porównać ceny i zastanowić się, czego konkretnie potrzebujemy i potencjalnie będziemy potrzebować.
Dla pracowników — gdzie szukać zatrudnienia?
Wiele szpitali oraz klinik dalej potrzebuje wykwalifikowanego personelu medycznego, przez co posiadając takie wykształcenie, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia we Francji. Musisz porozumiewać się natomiast po francusku na poziomie minimum B1, nawet jeśli znajdziesz pracę w anglojęzycznej placówce.
Jakich dokumentów potrzebujemy we francuskich placówkach medycznych?
We francuskich szpitalach i przychodniach będziemy potrzebowali przede wszystkim carte vitale, EHIC oraz dowodu na to, że posiadamy ubezpieczenie. W niektórych przypadkach potrzebne będzie także oświadczenie o tym, że jesteśmy uprawnieni do państwowej opieki zdrowotnej.