Skip to main content

Transport publiczny po przeprowadzce z Anglii do Holandii


Po przeprowadzce z Anglii do Holandii z całą pewnością zmieni się jedno – strona ruchu jazdy – z lewej na prawą. Co jeszcze?

Jazda samochodem w Holandii jest jednym z najłatwiejszych sposobów transportu. Kraj jest dość mały, więc przejeżdżając w krótkim czasie można odkryć wiele miast. Czy wiesz, że Holandia ma tylko dwie drogi płatne? To de Westerscheldetunnel i Dordse Kil.

Przeprowadzka z Anglii do Holandii – jazda samochodem

Prowadzenie pojazdu w Holandii nie przypomina jazdy w Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim musisz jechać po prawej stronie drogi. Drugą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że górna granica alkoholu w organizmie wynosi 0,05%, a same kary za jazdę po spożyciu mogą być surowe. Wszędzie jest również nadzór policyjny za zbyt szybką jazdę. Nie jedź szybko i nie korzystaj z telefonu w trakcie jazdy. Możesz dzwonić tylko w trybie głośnomówiącym. W Holandii zabronione jest nawet jedzenie w samochodzie. Zawsze zapinaj pas bezpieczeństwa z przodu i z tyłu. Dzieci muszą oczywiście siedzieć w foteliku samochodowym dla dzieci.

Ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi od 100 do 130 km/h. Na drogach krajowych maksymalny limit wynosi 80 km/h, a w miastach można jechać tylko 30-50 km/h.

Pamiętaj o zasadach właściwej jazdy na drogach. Na niektórych ulicach musisz przepuścić samochód jadący przez skrzyżowanie po prawej stronie. Musisz także zachować szczególną ostrożność na rondach. W Holandii możesz prowadzić pojazd ze swoim prawem jazdy, ale gdy wygaśnie, to trzeba je wymienić na prawo jazdy holenderskie.

Dokumenty, które musisz posiadać:

  • Ubezpieczenie – obowiązkowe przynajmniej dla strony trzeciej,
  • Prawo jazdy,
  • Dokumenty rejestracyjne pojazdu,
  • Świadectwo kontroli APK samochodu (przegląd techniczny).

Sprzęt, który powinieneś posiadać:

  • Regulator reflektorów.

W wielu krajach noszenie kamizelki bezpieczeństwa, trójkąta ostrzegawczego, zestawu pierwszej pomocy i gaśnicy jest obowiązkowe, ale w Holandii tak nie jest. Nadal jednak bezpieczniej jest mieć te przedmioty w samochodzie. Podobnie jak dodatkowe lampy.

Zabronione są natomiast:

  • Wykrywacz radarów,
  • GPS, który może rozpoznać lokalizację fotoradaru.

Przeprowadzka z UK – transport publiczny w Holandii

Holandia ma doskonale zorganizowany transport publiczny – istnieje system kart dla metra, autobusu i tramwaju. Możesz kupić anonimowe karty chipkaart lub osobiste, zakupić online lub pocztą wraz ze zdjęciem. Często upoważniają one do rabatów. Szczegółowe informacje można uzyskać na www.ov-chipkaart.nl.

Pociągi oferują również bilety ze zniżką – szczegółowy z całą pewnością przekażą pracownicy w kasie. Taksówki natomiast są drogie i nie mogą odbierać ludzi na ulicy. Trzeba zarezerwować przejazd na postoju taksówek. Istnieje również specjalna usługa do i z lotniska Schiphol, która oferuje stałe stawki i należy ją rezerwować z wyprzedzeniem.

Mimo dobrze skomunikowane transportu publicznego, najczęściej używanym środkiem w Holandii jest rower. W każdym większym mieście jest więcej takiego sprzętu niż ludzi.