Skip to main content

Zalety bycia państwem członkowskim Unii Europejskiej, wizy do Belgii


Zalety bycia państwem członkowskim Unii Europejskiej, wizy do Belgii

Pierwszą rzeczą, o której musi pomyśleć każdy emigrant podczas przeprowadzki, są kwestie administracyjne związane z tą zmianą. To, jak łatwa będzie dla Ciebie przeprowadzka do Belgii, zależy w dużej mierze od tego, czy jesteś obywatelem UE/EOG czy nie. Jeśli tak, to nie potrzebujesz wizy, aby wjechać lub pracować w Belgii.

Jeśli natomiast nie pochodzisz z jednego z tych krajów, musisz sprawdzić po pierwsze, czy Twój kraj ma podpisaną umowę o zniesieniu wiz z Belgią. W tym celu należy przed wyjazdem do Belgii zapytać o te informacje ambasadzie lub konsulacie belgijskim w kraju Twojego dotychczasowego zamieszkania. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej znajduje się wyszukiwarka placówek belgijskich za granicą.

Należy złożyć wniosek o wizę długo- lub krótkoterminową, w zależności od długości pobytu w Belgii. Wnioski te należy przesłać do najbliższego belgijskiego urzędu, zanim rozpocznie się przeprowadzka do Belgii. Wszystkie oficjalne informacje dotyczące wiz do Belgii można znaleźć na stronie internetowej belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wizy długoterminowe

W zależności od celu Twojego pobytu dostępne są różne wizy. W przypadku większości z nich należy uiścić opłatę administracyjną w wysokości 180 Euro. Jeśli przeprowadzasz się do Belgii i z powodów biznesowych lub zawodowych, będziesz musiał wybrać jedną z poniższych wiz: pracownik, samozatrudniony, starszy menedżer, badacz, inwestor, stażysta, au pair, itp.

Wizy Schengen

Ta wiza ma zastosowanie, jeśli przebywasz w Belgii nie dłużej niż 90 dni i jesteś obywatelem państwa trzeciego. Koszt wizy Schengen wynosi 60 Euro, wizy dla dzieci są dostępne po niższych stawkach, a proces jej rozpatrywania trwa od trzech do czterech tygodni. Elektroniczny Wizowy System Informacyjny (VIS) działa w Belgii od maja 2014 roku. Dlatego osoby ubiegające się o wizę po raz pierwszy mogą być zmuszone do złożenia wniosku osobiście w najbliższej ambasadzie lub konsulacie belgijskim w celu pobrania danych biometrycznych (odciski palców i zdjęcie).

Jeśli celem Twojej wizyty jest biznes i złożyłeś wniosek o wizę Schengen, będziesz również potrzebował listu z zaproszeniem od belgijskiej firmy, aby zweryfikować cel pobytu. Australia, Brazylia, Kanada, Izrael, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Singapur, Korea Południowa, USA i inne kraje uprzywilejowane nie potrzebują wiz, aby wjechać do strefy Schengen na krótki pobyt.

Elektroniczny dowód tożsamości

Jeśli planujesz zostać w Belgii dłużej niż trzy miesiące, musisz zameldować się w lokalnym urzędzie miasta w ciągu ośmiu dni od przyjazdu. Przy zameldowaniu należy zabrać ze sobą dowód zamieszkania (umowa najmu lub dane bankowe).

Po rejestracji otrzymają Państwo elektroniczny dowód osobisty. Belgia niedawno zaktualizowała swoje karty pobytu, aby dostosować je do standardów Unii Europejskiej.  Nowe karty elektroniczne zawierają dane biometryczne na chipie i służą jako zaświadczenie o adresie, pozwolenie na pobyt i dowód tożsamości. Po otrzymaniu tej karty, Twoja przeprowadzka do Belgii będzie zakończona sukcesem.