Skip to main content

Życie w Kolonii a praca w Bonn


Łatwo jest mieszkać w Kolonii i pracować w Bonn, a nawet odwrotnie. Dowiedz się więcej o życiu w Kolonii z tego niezbędnego przewodnika po mieście.
Dzięki temu, że przez Kolonię i Bonn przepływa Ren, w Niemczech jest wiele malowniczych miejsc, w których można się osiedlić. Od urokliwych, tętniących życiem historycznych centrów Kolonii i Bonn po peryferyjne, zielone przedmieścia. Mieszkanie w jednym z tych miast oferuje szereg korzyści związanych ze stylem życia.

Życie w Kolonii

Kolonia to miasto, którego znakiem rozpoznawczym jest rzeka. Rzeka Ren przecina miasto na dwie części, przy czym „lewa strona Renu”, jak nazywają ją mieszkańcy, stanowi środek Kolonii. Znajduje się tu gęsto zaludniona dzielnica śródmiejska oraz liczne dzielnice mieszkalne. Kolonia jest znana jako niemiecka stolica przemysłu telewizyjnego, jak również jako kulturalny hotspot w zachodniej części Niemiec, znany z muzeów, festiwali i wspaniałego życia nocnego.
„Kölner” (Kolończycy) znani są z otwartości na nowych ludzi, liberalnego podejścia do różnych stylów życia i zrelaksowanej postawy. „Kolończycy” zazwyczaj kochają swój viertel (dzielnicę, w której mieszkają) i po pewnym czasie ludzie znają się nawzajem i pozdrawiają na ulicy. Kolonia, mimo że ma około miliona mieszkańców, nadal zachowuje charakter małego miasta, co sprawia, że łatwo jest się tu poczuć jak w domu.
Prawa strona Renu nie ma natomiast żadnego centrum i tradycyjnie żyje w cieniu, a Kolończycy nazywają ją „Schäl Sick” („Zła Strona”). Pomimo rozległych terenów zielonych i najpiękniejszego widoku na panoramę miasta, ten sposób myślenia wciąż tkwi w głowach niektórych „Kolończyków”. Ale dzielnice po prawej stronie Renu, takie jak Deutz, Mülheim i Kalk, bardzo się zmieniły w ostatnich latach ze względu na przenoszące się tu firmy, takie jak RTL (największy prywatny kanał telewizyjny w Niemczech), oraz duże programy reurbanizacji. Połączenia U-Bahn są również przyzwoite, a dojazd do pracy może być łatwiejszy do niektórych części miasta.
Ci, którzy są nowi w mieście nazywani są w Kolonii „Imis”, co oznacza, że niezależnie od tego skąd pochodzisz, nie urodziłeś się w Kolonii i dlatego będziesz „naśladował” mieszkańców. Imis zazwyczaj przeprowadzają się do jednej z dzielnic po lewej stronie miasta, które otaczają centrum miasta półkolem: Nippes, Ehrenfeld, Lindenthal, Sülz, Zollstock, Bayenthal i Rodenkirchen. Miasto pozostaje popularnym celem podróży, szczególnie dla singli odwiedzających bary i restauracje, którzy najczęściej mieszkają w części Nowego Miasta (Neustadt), np. w Dzielnicy Belgijskiej (Belgisches Viertel) lub Agnesviertel, oraz w części Starego Miasta (Altstadt), np. w Südstadt lub Eigelsteinviertel. Ci, którzy szukają bardziej ekskluzywnej części miasta, przenoszą się do Marienburga lub Dünnwaldu.

Życie w Bonn

Do tego spokojniejszego, ale wciąż dobrze prosperującego miasta przybywają młodzi profesjonaliści z branży IT i komunikacji. Najczęściej osiedlają się oni na wschód od Renu, na przedmieściach Beuel, Geislar, Vilich i Holzlar. W zachodniej części miasta znajduje się jednak większość atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Znajdują się tam również bońskie dzielnice handlowe i Stare Miasto, a także wciąż popularne dzielnice mieszkaniowe Südstadt i Poppelsdorf. Na południu leżą przedmieścia Bad Godesberg, niegdyś pierwszorzędna nieruchomość, która od kilku lat traci mieszkańców. Przylegające do Dzielnicy Federalnej (Bundesviertel), Bad Godesberg było kiedyś dzielnicą dla wielu niemieckich polityków, ich rodzin i zagranicznych dyplomatów, zanim stolica przeniosła się do Berlina.

Domy w Kolonii

Najbardziej efektywnym sposobem polowania na dom jest jednoczesne sprawdzanie ogłoszeń w lokalnych gazetach (Kölner Stadt-Anzeiger i Kölnische Rundschau) oraz w internetowych bazach danych, takich jak www.immobilienscout24.de i www.immowelt.de. Lokalne gazety oferują również swoje ogłoszenia online na wspólnej stronie internetowej.
Nie pokazują one zdjęć, ale można zawęzić obszar poszukiwań, wybierając wszystkie istotne szczegóły, takie jak maksymalny czynsz, jaki jesteś skłonny zapłacić, liczba pokoi, balkon, garaż itd. Ogłoszenia dotyczą zarówno mieszkań, jak i domów w całym kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
Rynek wynajmu w Kolonii jest bardzo konkurencyjny. Często trzeba zapłacić agentowi nieruchomości (zwykle 1-2 miesiące czynszu netto), aby znaleźć coś ładnego i niedrogiego. Prywatne ogłoszenia znajdziesz również w czasopismach ogłoszeniowych, takich jak Der heiße Draht. W przypadku mieszkań współdzielonych sprawdź tablice ogłoszeń na uniwersytetach i miesięczniki miejskie, takie jak Stadtrevue lub Prinz.

Mieszkania w Bonn

Również w Bonn najlepiej sprawdza się podejście dwutorowe. Sprawdź oferty wynajmu w internetowej lub drukowanej wersji lokalnej gazety General-Anzeiger, a także w komercyjnych bazach danych.

Przeprowadzka

Kolonia oraz Bonn to świetne miejsca na przeprowadzkę. Znajdują się tam liczne atrakcje turystyczne, kulturalne, ale także bogaty rynek pracy i nauki. Jeśli jesteś zainteresowany życiem i przeprowadzką do Niemiec skonsultuj się z firmą przeprowadzkową, która załatwi za Ciebie stresującą podróż mebli i innych bagaży.