Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?
Podróż międzynarodowa zawsze wiąże się z wyborem odpowiedniego środka transportu. O ile granice okolicznych państw można przekroczyć samochodem lub autokarem, o tyle wyprawa do bardziej oddalonych krajów w ten sposób mogłaby być nieopłacalna lub nawet niemożliwa. Lot samolotem to bez wątpienia szybki i wygodny sposób na pokonanie tysięcy kilometrów, jednak może budzić pewne obawy, szczególnie gdy nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy w ten sposób. O której godzinie powinniśmy być na lotnisku? Jaki bagaż ze sobą zabrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Jaki bagaż wziąć ze sobą do samolotu?
Gdy wszystkie sprawy dotyczące wakacji lub przeprowadzki do innego kraju zostały uporządkowane, a bilet na samolot został już kupiony, najwyższa pora by pomyśleć o pakowaniu. Większość linii lotniczych, szczególnie tych tańszych, pozwala na zabranie ze sobą nieodpłatnie jednego bagażu podręcznego. Za bagaż rejestrowany, czyli taki, który podróżuje oddzielnie w luku bagażowym, z reguły musimy dodatkowo zapłacić. Informacje o cenach, dopuszczalnych wymiarach i wadze walizek znajdują się na stronach przewoźników.
Na pokład samolotu możesz wejść z bagażem podręcznym. Istnieją pewne zasady dotyczące tego, co można i czego nie można zabierać ze sobą do kabiny. Zabronione jest wnoszenie przedmiotów powszechnie uznawanych za niebezpieczne i stwarzające ryzyko pożaru. W kwestii kosmetyków, dozwolone jest ich przewożenie w specjalnych pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml, dodatkowo zamkniętych w przezroczystym opakowaniu. Szczegółowe zalecenia dotyczące bagażu podręcznego również znajdziesz na stronie wybranej linii lotniczej.
Odprawa – o której być na lotnisku?
Ponieważ loty są popularną formą podróżowania, na lotnisku możemy spotkać się z całym tłumem ludzi. Z tego względu na miejsce należy przybyć odpowiednio szybko, by uniknąć kłopotów i zdążyć przejść odprawę. Z reguły, najbezpieczniej jest przybyć 2 godziny przed odlotem.
Sama odprawa, choć wielu się jej obawia, nie jest taka straszna. Po odnalezieniu informacji, do którego stanowiska powinniśmy się udać (informacje wyświetlane są na monitorach), musimy okazać dokument tożsamości i nadać bagaż rejestrowany. Gdy nie będzie do tego przeciwwskazań, do ręki otrzymamy kartę pokładową z numerem przypisanym do naszego bagażu. Całość, w przypadku braku kolejek, powinna przebiec dość sprawnie.
Lot samolotem – jak poradzić sobie z ciśnieniem?
Po przejściu odprawy, wejściu na pokład samolotu i zajęcia miejsca przypisanego na karcie pokładowej, pozostaje nam już jedynie słuchać poleceń załogi i czekać na start. Moment wzbicia się w powietrze jak i lądowania może być ciężki dla niektórych osób, ponieważ ciśnienie panujące w kabinie powoduje zatykanie uszu. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z tym problemem jest żucie gumy. Pozwoli to uszom się odetkać i umili cały lot. Pomocne w wyrównaniu ciśnienia jest również ziewanie i przełykanie śliny.