Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Amsterdamu? Część 2


Chcesz przeprowadzić się do Amsterdamu? Wszystko, co warto wiedzieć znajdziecie w naszych artykułach. Jeśli jeszcze nie czytałeś naszego pierwszego artykułu odsyłam do wpisu: Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Amsterdamu? Część 1. 

Stolica Holandii w sercu Europy

Dogodna lokalizacja Amsterdamu pozwala na bezproblemowe podróżowanie po Europie Zachodniej. Różnorodne połączenia autobusowe i kolejowe mogą szybko przewieźć Cię do Brukseli, Paryża lub Hamburga. W mieście znajduje się również trzecie co do wielkości lotnisko w Europie, dzięki czemu można łatwo dotrzeć również do odległych miejsc.

Bogactwo kulturowe

Oprócz wielu unikalnych muzeów i miejsc historycznych, Amsterdam oferuje wiele koncertów i wystaw sztuki. Znajdziesz tu również klimatyczne kawiarnie i restauracje i będziesz mógł cieszyć się imponującym życiem nocnym, ponieważ miasto jest nasycone barami i klubami nocnymi.

Możliwości kariery zawodowej

Kilka dużych międzynarodowych korporacji ma swoje siedziby w Amsterdamie, a zatrudnianie pracowników nie jest dla nich rzadkością. Zatrudniając kandydata mogą oni wymagać znajomości kilku języków, jednak po zatrudnieniu zauważysz, że angielski jest powszechnym językiem biznesowym.

Mieszkania w Amsterdamie

Duża część rynku mieszkaniowego miasta zapewnia ludziom mieszkania socjalne, które są w większości niedostępne dla emigrantów. To zawęża i tak już wąski wybór możliwości zakwaterowania w okolicy. Co więcej, umeblowane miejsca w Amsterdamie są trudne do zdobycia, a te, które są dostępne, są zazwyczaj bardzo drogie i szybko niedostępne.

Amsterdam może być drogi

Artykuły spożywcze, transport i ogólne bieżące koszty utrzymania w Amsterdamie są całkiem rozsądne. Jednak to ceny mieszkań wpływają na wzrost wydatków. Jeśli nie uda Ci się znaleźć tu miejsca w rozsądnej cenie, koszty wynajmu będą w znacznym stopniu zabierać wypłatę.

Godziny handlowe w Amsterdamie

Sklepy są zazwyczaj otwarte w godzinach 09:00-18:00 od poniedziałku do soboty oraz 12:00-17:00 w niedziele, a niektóre supermarkety działają do 20:00 lub 22:00. Banki i urzędy pocztowe są otwarte tylko w dni robocze w godzinach od 09:00 do 17:00.

Napiwki w restauracjach i barach

Jeśli chodzi o napiwki, wiedz, że opłaty za usługi są częścią rachunku, więc nie musisz zostawiać niczego dodatkowego. Nadal jednak często zostawia się napiwek w wysokości 5-10%.

Przeprowadzka do Amsterdamu ze zwierzakiem

Zasady przywożenia zwierząt domowych do Amsterdamu są takie same, jak ogólne wymogi Holenderskie. Aby wjechać do kraju, pies, kot lub inny pupil muszą być w wieku co najmniej 15 tygodni, posiadać microchip oraz być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Twoje zwierzę będzie również potrzebowało odpowiedniej dokumentacji i paszportu. Pies musi być zarejestrowany w miejscowym urzędzie miejskim w ciągu dwóch tygodni od przybycia do Holandii. Od 2016 roku Amsterdam nie pobiera podatku od psów. Jeśli chcesz przywieźć inne zwierzęta (gryzonie, ptaki, ryby, płazy lub gady), będziesz potrzebował świadectwa zdrowia zwierzęcia podpisanego przez lekarza weterynarii.