Skip to main content

Czy Drezno to dobre miejsce do życia?


Czy Drezno to dobre miejsce do życia?

Drezno to niemieckie miasto z barokowymi cudami, które zostały odrestaurowane po czasach wojny. Przeprowadzka do Drezna jest warta rozważenia, ponieważ miasto ma niskie koszty utrzymania w porównaniu z innymi podobnej wielkości miastami niemieckimi, a jakość życia jest dobra.

Przeprowadzka do Drezna

Czy Drezno jest dobrym miejscem do życia? Mieszkanie w Dreźnie może być kulturalnym przeżyciem ze względu na liczne historyczne budowle rozsiane po całym mieście. Do tego dochodzi dogodny system komunikacji, dzięki któremu zwiedzanie zabytków w wolnym dniu lub dojazd do pracy nie powinny stanowić problemu.

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się do Drezna ze względu na pracę, czy też po prostu szukasz nowego miejsca na przeprowadzkę w Niemczech, masz pytania i wątpliwości w związku ze zmianą adresu zamieszkania. Oto kilka z nich.

Czy są dzielnice, których należy unikać?

Przeprowadzka do Niemiec, a w szczególności do Drezna nie jest złym pomysłem. Miasto to posiada wiele dobrych dzielnic, takich jak: Äußere Neustadt, Innere Neustadt, Alstadt, Striesen i Blasewitz, Loschwitz, Hellerau, Südvorstadt, Weißerhirsch i centrum miasta. Nie ma złych dzielnic, ale mniej atrakcyjnymi dzielnicami są Prohlis i Gorbitz.

Drezno jest generalnie bezpiecznym miastem, ale to, co regularnie stawia je w kłopotliwej sytuacji, to marsze protestacyjne ruchu PEGIDA. PEGIDA (Patriotic Europeans against the Islamisation of the Occident) powstała w Dreźnie w 2014 roku i ma na celu ograniczenie islamizacji, ograniczenie imigracji i inne skrajnie prawicowe działania polityczne.

Jak wygląda sytuacja w szkołach w Dreźnie?

Podczas gdy kraj oferuje bezpłatny system edukacji publicznej, z którego mają prawo korzystać wszyscy miejscowi i obcokrajowcy, wielu ekspatów mieszkających w tym mieście woli zabrać swoje dzieci do międzynarodowej szkoły, w której mogą uczyć się angielskiego.

Drezdeński Uniwersytet Techniczny znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w kraju i jest częścią inicjatywy o nazwie German Universities Excellence Initiative. Inne instytucje szkolnictwa wyższego to Drezdeński Uniwersytet Nauk Stosowanych, Drezdeńska Akademia Sztuk Pięknych oraz Wyższa Szkoła Muzyczna im. Carla Marii von Webera. Drezdeński system uniwersytecki jest ważnym elementem gospodarki miasta i w dużej mierze przyczynił się do sukcesu wysoko wyspecjalizowanych gałęzi przemysłu na tym terenie.

Czy Drezno jest dobrze skomunikowane?

Drezdeński system drogowy jest bardzo dobrze zarządzany i utrzymywany. Mimo że w Niemczech nie pobiera się podatków drogowych, ceny benzyny są znacznie wyższe niż w wielu innych krajach europejskich, ponieważ benzyna jest opodatkowana w celu pokrycia kosztów utrzymania dróg.

Drezno, jako ważny węzeł komunikacyjny, posiada doskonałe połączenia komunikacyjne. Obcokrajowcy mieszkający w tym mieście mogą legalnie prowadzić pojazdy osobowe przez 6 miesięcy na podstawie zagranicznego prawa jazdy, a następnie muszą ubiegać się o niemieckie prawo jazdy.

W mieście znajduje się również międzynarodowe lotnisko, Dresden Airport. Regularne loty na tym lotnisku oferowane są do Monachium, Moskwy, Frankfurtu, Wiednia i Düsseldorfu. Istnieje również wiele lotów turystycznych do regionów śródziemnomorskich.

Czy Drezno jest dobrym miejscem do pracy?

Ze względu na swoją dynamikę i inne czynniki, gospodarka Drezna zaliczana jest do 10 najlepszych niemieckich miast do życia. Gospodarka miasta jest bardzo dynamiczna, a główne gałęzie przemysłu to przemysł półprzewodnikowy, farmaceutyczny, elektrotechniczny i mechaniczny. Wiele innych branż, takich jak produkcja samochodów, hi-tech, biotechnologia, nanotechnologia i sektor turystyczny również przyczyniają się do rozwoju gospodarki miasta.

Jako stolica Saksonii, Drezno jest domem dla większości państwowych i medycznych ośrodków badawczych w regionie. Około 20% pracowników w tym mieście posiada wykształcenie wyższe.

Czy nieruchomości są drogie?

Drezno podzielone jest na 10 dzielnic. Dzielnice Alstadt, Hellerau i Innere Neustadt są bardzo popularne wśród odwiedzających, ponieważ charakteryzują się starożytną architekturą.

Ceny wynajmu w tym mieście są ogólnie bardziej przystępne w porównaniu do wielu innych niemieckich miast. Miesięczny czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią w centrum miasta wynosi około 527 euro, podczas gdy poza centrum miasta miesięczny czynsz za mieszkanie o tej samej powierzchni wynosi 416 euro. Mieszkanie z trzema sypialniami w centrum miasta kosztuje 1 250 euro, a mieszkanie z trzema sypialniami poza centrum miasta 800 euro za miesiąc kalendarzowy.