Skip to main content

10 powodów, dla których warto przeprowadzić się do Drezna, część 1


Drezno jest jednym z najciekawszych miast w Niemczech do życia, pracy i wypoczynku. Wszystko jest tam na wyciągnięcie ręki. Oto 10 powodów, dla których Drezno jest warte zamieszkania i sprawia, że jest się tam szczęśliwym.

Drezno przyciąga kulturą

Drezno jest znane na całym świecie jako miasto sztuki i kultury. W zestawieniu miast kultury z 2012 roku Drezno zajmuje drugie miejsce, wyprzedzając Monachium, Berlin i Hamburg. Nic dziwnego, skoro w Dreźnie znajduje się 55 galerii, 44 muzea oraz 34 teatry i sceny.

Najważniejsze zabytki i pomniki, takie jak kościół Frauenkirche, Opera Semper, Zwinger w Dreźnie, Albertinum są znane na całym świecie. Niepowtarzalny widok roztacza się również podczas przejażdżki tramwajem po jednym z mostów w pobliżu centrum miasta. Widok sylwetki miasta z kościołem Frauenkirche, Operą Semper, kościołem pałacowym i dworskim oraz tłocznią cytryn może nie jest imponująca, ale posiada wielowiekową tradycję.

Barokowe Stare Miasto

Kiedy słyszysz „Drezno”, od razu myślisz o barokowej architekturze. Wiele starych budynków zdobi starówkę. Są to pamiątki z czasów panowania Augusta Mocnego. Zwinger posiada barokowy wystrój. Oprócz tego stylu, istnieją również inne style architektoniczne, takie jak secesja. Pałac Kultury, Pałac Kryształowy czy synagoga pokazują nowoczesną stronę Drezna. Miasto jest bardzo zróżnicowane pod względem stylów, ale większość ludzi kojarzy je jednak jako miasto typowo barokowe.

Infrastruktura i ruch drogowy

Drezno jest doskonale połączone komunikacyjnie we wszystkich dziedzinach. S-Bahny, tramwaje, autobusy, kolejki górskie i promy zapewniają płynny transport pasażerski. Ponadto Drezno ma do zaoferowania lotnisko i wspaniałe ścieżki rowerowe, dlatego jest to doskonałe miejsce do przeprowadzki.

Stolica kraju związkowego jest dobrze skomunikowana i posiada jedną z największych sieci tramwajowych w Niemczech. Każdego dnia w gęstej sieci miejskiej funkcjonuje 12 linii tramwajowych i 29 linii autobusowych, łączących ze sobą różne części miasta. Trwają prace nad rozbudową i modernizacją torowisk, tramwajów i autobusów. Spośród 147 autobusów, 10% to już przyjazne dla środowiska pojazdy hybrydowe.

Badania naukowe i edukacja w Dreźnie

Drezno jest miastem o największej gęstości badań naukowych w Niemczech. Drezno z liczbą 45 instytucji badawczych zajmuje 5 miejsce za takimi jak Berlin, Hamburg, Monachium czy Kolonia.

Drezno przywiązuje dużą wagę do edukacji. W Dreźnie znajduje się 136 szkół. Połowa wszystkich uczniów uzyskuje kwalifikację wstępną na studia, co stawia system edukacji stosowanej na pierwszym miejscu.

Drezno miastem dla całej rodziny

Drezno jest miastem, w którym ludzie chętnie widzą, jak dorastają ich dzieci. Miasto jest stolicą urodzeń w Niemczech – 113 urodzeń na 10 tysięcy mieszkańców. Drezno koncentruje się na rozbudowie placówek opieki dziennej i szkół, aby poradzić sobie z wysokim przyrostem naturalnym. Wiele firm przywiązuje również wagę do przyjaznego nastawienia do rodzin i dlatego dostosowuje się do nich poprzez elastyczne modele czasu pracy. Dzięki temu oprócz pracy można poświęcić wystarczająco dużo czasu swoim bliskim. Patrząc na udogodnienia, które proponuje miasto, Drezno jest bardzo przyjazne, dlatego warto sporządzić listę rzeczy do zrobienia przy przeprowadzce. Dobrze sprawdzić, jak przenieść szkołę dla dzieci podczas przeprowadzki czy jak wygląda przeprowadzka ze zwierzęciem.