Skip to main content

Życie w Berlinie po przeprowadzce


Berlin przyciąga setki tysięcy odwiedzających każdego dnia i tysiące nowych berlińczyków każdego roku. Miasto kwitnie i to również w innych dziedzinach: sztuka, kultura, muzyka, moda. W Berlinie zawsze można zobaczyć najnowsze trendy i mieć wszystkiego pod dostatkiem. W stolicy nikt się nie nudzi, bo tu zawsze coś się dzieje. Ale jest jeszcze wiele innych dobrych powodów, aby przeprowadzić się do Berlina. Dlaczego warto? Tego dowiesz się w tym artykule.

Ciekawostki o stolicy Niemiec

Berlin jest fascynującym i różnorodnym miastem. Nic więc dziwnego, że o stolicy można dowiedzieć się wielu interesujących faktów, które zadziwią nawet najbardziej zagorzałych berlińczyków. Te fakty dają też dobrą odpowiedź na pytanie, dlaczego warto tu mieszkać.

Mieszkańcy miasta

W Berlinie mieszka obecnie około 3,7 milionów osób, a tendencja jest rosnąca. Jeśli więc lubisz zgiełk i hałas, pokochasz to miasto. Jest to również barwna mieszanka najróżniejszych narodowości. Na każdym kroku w Berlinie można więc spotkać ludzi z innych krajów i zetknąć się z obcą kulturą. Fakt, którego zdecydowanie nie doświadcza się w mniejszych miastach. Duża populacja oznacza również wiele możliwych kontaktów społecznych, które wzbogacają życie, czy to jako nowi dobrzy przyjaciele, czy też jako sympatyczni znajomi z metra.

Sądząc po aktualnej stopie bezrobocia, masz duże szanse na znalezienie pracy w Berlinie. W ubiegłym roku w Berlinie bez pracy pozostawało średnio około 232 tys. osób, co jest najniższą liczbą jak dotąd. W grudniu 2017 roku stopa bezrobocia spadła po raz pierwszy, do 8,4 procenta. To o 0,8 punktu procentowego mniej niż w grudniu 2016 roku.

Berlin jest również stolicą przestępczości, zarówno w skali kraju, jak i w porównaniu z innymi niemieckimi miastami. Jednak już w 2016 roku można było zaobserwować tendencję spadkową. Ci, którzy znają i unikają berlińskich punktów zapalnych, nie muszą się jednak zbytnio martwić.

Zaskakujące fakty o Berlinie

W Berlinie można imprezować w najbardziej niemożliwych momentach. Oczywiście nie brakuje klubów, w których w weekend jest klasycznie imprezowy. Ale niedzielne popołudnia są również świetne do zabaw, a w środy można zaliczyć imprezę Morning Gloryville przed pracą.

Berlin posiada bogatą ofertę kulturalną. Teatr, opera, koncerty gwiazd z całego świata, mnóstwo festiwali i nie można zapomnieć o tak wielkich wydarzeniach jak Fashion Week w styczniu i lipcu oraz Berlinale w lutym.

Berlin jest jedynym miastem na świecie, w którym znajdują się trzy teatry operowe. Deutsche Oper, Staatsoper Unter den Linden i Komische Oper mieszczące ponad 4.800 widzów. Ponadto w mieście znajduje się ponad 150 teatrów i scen wszystkich gatunków. Berlin jest również jedynym europejskim miastem, w którym jest więcej muzeów, niż dni deszczowych. Średnia liczba dni deszczowych wynosi 106 w roku, ale muzeów jest 180.

Kultura Berlina

Berlin jest jednym z niewielu miast, w którym znajdują się trzy obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to Wyspa Muzeów, Pruskie Pałace i Ogrody oraz Berlińskie Osiedla Modernistyczne. Miasto posiada również tytuł „Miasta Designu UNESCO” i jest tym samym częścią sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Ze względu na dawny podział miasta, Berlin posiada dwa ogrody zoologiczne: Tierpark we Friedrichsfelde oraz Ogród Zoologiczny z akwarium. W Berlinie znajduje się 2000 mostów, z których 540 przekracza wodę, to znacznie więcej, niż w Wenecji. Berlińska Wieża Telewizyjna, mierząca 368 metrów, jest najwyższym budynkiem w całych Niemczech.

Jak pokochać wielkie miasto?

Jeden wielki plus, który wyraźnie przemawia za mieszkaniem w stolicy Niemiec to to, że Berlin jest bardzo popularny zarówno wśród Niemców, jak i na całym świecie i cieszy się doskonałym wizerunkiem. Do Berlina przyjeżdżają lub przeprowadzają się ludzie z całego świata. Jak większość, doceniają oni wielką różnorodność i niemal niewyczerpane możliwości, którymi Berlin wciąż nas inspiruje.

Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie w Berlinie ma wiele zalet. Obejmują one wszystkie dziedziny życia, od rozwoju osobistego, wypoczynku i życia prywatnego po edukację i karierę.

Jedną z największych zalet mieszkania w dużym mieście jest to, że nigdy nie jest nudno. Oferty kulturalne i rozrywkowe, koncerty światowych gwiazd, imprezy w modnych dyskotekach i wiele innych atrakcji można znaleźć w każdym większym mieście i oczywiście Berlin, jako stolica kraju związkowego, w niczym nie ustępuje im pod tym względem.

Życie publiczne

Sieć komunikacji miejskiej w Berlinie jest tak dobra, że bez problemu wrócicie do domu w środku nocy. Pod tym względem Berlin jest prawdziwym pionierem, ponieważ nawet w Monachium lokalne systemy transportowe nie działają tak długo. Tam czasy przejazdu w weekendy kończą się nawet o wpół do drugiej w nocy.

Kolejnym plusem są godziny otwarcia sklepów, których w Berlinie jest oczywiście mnóstwo, więc łatwo, choć oczywiście nie jest to koniecznością, zawsze być na czasie. Do godziny 22.00 można robić zakupy w supermarkecie, a nawet później w jednym z około 1 000 tak zwanych Spätis (sklepów nocnych) lub całodobowych stoisk z warzywami.

Praca i edukacja w Berlinie

Ze względu na szeroką gamę przedsiębiorstw z różnych branż zlokalizowanych w Berlinie, stolica ma coś do zaoferowania dla każdej dziedziny zawodowej. Potwierdza to również obecna stopa bezrobocia, która obecnie jest najniższa i wynosi 8,4 procent.

Berlin oferuje również szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych dla małych dzieci i młodzieży, z licznymi ośrodkami opieki dziennej i szkołami do wyboru. Ponadto istnieje sporo uniwersytetów państwowych i prywatnych.

Szanse na rozwój

W Berlinie tolerancja i leseferyzm są bardzo ważne. Dzięki otwartej i tolerancyjnej mentalności berlińczyków, każdy ma możliwość swobodnego rozwoju. Tutaj, w stolicy Niemiec, każdy może po prostu być tym, kim chce i nikomu to nie przeszkadza.

Mimo, że Berlin zawsze trzyma rękę na pulsie i na każdym rogu można podziwiać najnowsze modowe trendy, nie tylko w butikach z modą, ale po prostu wszędzie: w metrze, w parku, na deptaku czy gdziekolwiek indziej. Ogólnie rzecz biorąc, Berlin jest znany z wyznaczania trendów, czy to w modzie, muzyce, gastronomii czy zwiedzaniu.

Wady miasta

Niestety, mieszkanie w dużym mieście, jakim jest Berlin, ma nie tylko swoje zalety, ale jest też kilka rzeczy, które wyróżniają się negatywnie. Ale przy odpowiednim podejściu nawet one nie stanowią większego problemu.

Berlin stale się rozwija, co potwierdza wzrost liczby mieszkańców. Prognozy na przyszłość wskazują na tendencję wzrostową dla stolicy, do 2030 roku, do obecnej liczby mieszkańców wynoszącej około 3,7 mln może przybyć 180 000 osób. Przyniesie to nie tylko pozytywne skutki dla wielkiego miasta, ale także kilka negatywnych. Jednym z największych problemów Berlina jest niedobór mieszkań; przecież wszyscy ludzie muszą gdzieś mieszkać. Jednak, jak dotąd planowane budownictwo mieszkaniowe pozostaje w tyle za zamierzonymi celami. Plan rozwoju miasta zakłada, że do 2030 roku powstanie co najmniej 194 000 nowych mieszkań.

Ponadto, transport publiczny jest zazwyczaj przepełniony, a jazda samochodem w stolicy ma swoje pułapki. Bo oprócz trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego, poważnym problemem jest rosnące zanieczyszczenie powietrza. W ubiegłym roku w Berlinie kilkakrotnie przekroczono dopuszczalne poziomy tlenków azotu.

Przeprowadzka do Berlina

Podsumowując, przeprowadzka do Berlina jest warta zachodu. Pozostaje tylko pytanie, czy jako nowy mieszkaniec stolicy wolisz mieszkać w środku miasta w mieszkaniu, czy trochę dalej, ewentualnie we własnym domu. Jest to coś, co należy rozważyć na spokojnie, ponieważ obie opcje mają swoje zalety i wady.