Skip to main content

Dokumenty, które będziesz potrzebować po przeprowadzce do Frankfurtu


Wizy i pozwolenia na pracę

Na papierze, załatwienie odpowiednich formalności, aby przenieść się do Frankfurtu jest bardzo proste. Nie każdy obywatel potrzebuje wizy, aby wjechać do Niemiec na okres trzech miesięcy lub krócej, ale jeśli masz chęć przeprowadzić się do kraju lub mieszkać lub pracować, musisz złożyć wniosek o Aufenthaltserlaubnis (pozwolenie na pobyt czasowy, które może być wydane na okres od 1 do 3 lat) lub Niederlassungserlaubnis (pozwolenie na pobyt stały, które dotyczy tylko osób, które mieszkają w kraju od ponad pięciu lat i zdały egzamin na obywatelstwo).

Należy to zrobić w ciągu tygodnia od przyjazdu do Niemiec, ale w przypadku Frankfurtu bardzo wskazane jest załatwienie pozwolenia i zakwaterowania jeszcze przed wyjazdem. Ponieważ imigracja do Frankfurtu jest tak popularna, lokalne władze zatwierdzają pozwolenia tylko dla pracowników, którzy mogą udowodnić, że będą zarabiać co najmniej 400 euro miesięcznie powyżej kosztów zakwaterowania. Skontaktuj się z jednym z niemieckich konsulatów rozsianych po Stanach Zjednoczonych (lub z ambasadą, jeśli znajdujesz się w pobliżu Waszyngtonu), aby rozpocząć procedurę składania wniosku.

Środki transportu do przeprowadzki

Port we Frankfurcie nie jest może domem dla wielu luksusowych statków wycieczkowych, ale może być wykorzystywany do transportu towarów, warto więc rozważyć tę metodę dostarczenia dóbr do Niemiec zamiast znacznie droższej formy podróży lotniczej. Jeśli zaś nie planujesz przeprowadzki zza morza czy oceanu najlepsze są firmy przeprowadzkowe z busami, które zajmą się naszym dobytkiem.

Co należy mieć ze sobą po przeprowadzce?

Nie musisz się zbytnio martwić o to, co spakować, we Frankfurcie jest wiele okazji do zrobienia elitarnych zakupów, więc w razie potrzeby możesz zaopatrzyć się w markowe ubrania, biżuterię, meble czy inne dobra po przyjeździe.  Upewnij się tylko, że masz odpowiednio wodoodporną odzież, aby przetrwać pierwsze dni po przyjeździe, zwłaszcza jeśli przylatujesz w lecie, gdzie pogoda lubi zaskakiwać.

Przeprowadzka ze zwierzętami domowymi

Jeśli chcesz zabrać ze sobą do Frankfurtu swojego pupila, najpierw upewnij się, że masz na to pozwolenie. Prawie wszystko jest dozwolone (pod warunkiem, że Twój futrzasty członek rodziny posiada paszport dla zwierząt, mikroczip i dowód wszystkich szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie), ale niektóre rasy psów są zakazane w całych Niemczech. Zrób rozeznanie, aby upewnić się, że nie naruszysz prawa międzynarodowego. Jeśli przywozisz psa do Frankfurtu, będziesz musiał zarejestrować go w miejscowych urzędach i zapłacić Hundesteuer, czyli podatek od posiadania psa, w ciągu dwóch tygodni od przyjazdu.