Skip to main content

Jak zdobyć pracę w Antwerpii w Belgii?


Jak zdobyć pracę w Antwerpii w Belgii?

Jeśli planujesz przeprowadzić się do Antwerpii i pracować, prawdopodobnie docenisz kilka porad na temat pozwoleń na pracę, kluczowych branż i ogólnego klimatu gospodarczego miasta. Przeczytaj dalej, aby poznać wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby z powodzeniem rozpocząć pracę w Belgii.

Praca w Antwerpii

Najwięcej osób zatrudniają sektory usług i przemysłu. Port w Antwerpii, jeden z największych w Europie, dostarcza wielu miejsc pracy, a przemysł diamentowy i modowy również oferują wiele możliwości zatrudnienia.

Istnieją różne pozwolenia na pracę, które zależą od wielu czynników, takich jak kraj pochodzenia, długość pobytu i rodzaj wykonywanej pracy.

Podatki dochodowe zależą od statusu pobytu, a Belgia ma umowy, które chronią przed podwójnym opodatkowaniem. System ubezpieczeń społecznych jest oparty na składkach i podzielony na kilka sektorów.

Antwerpia jest kluczowym graczem finansowym, nawet poza granicami Belgii. Miasto wytwarza ponad jedną szóstą PKB kraju i zatrudnia ponad jedną ósmą ludności Flandrii. Dlatego poczujesz się jak w dużym mieście, mimo, że sama Antwerpia jest raczej niewielka.

Pozwolenia na pracę w Antwerpii

Po Brukseli, Antwerpia jest jednym z kluczowych miast dla ekspatów, którzy decydują się na pracę w Belgii. Pracodawcy mają więc duże doświadczenie w załatwianiu pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. Poniżej przedstawiamy sposób ubiegania się o pozwolenie pracy w Antwerpii. Podobnie jak w przypadku innych krajów Unii Europejskiej, to, czy jesteś obywatelem UE, czy nie, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o pracę w Antwerpii.

Obywatele Unii Europejskiej mogą pracować w Antwerpii bez pozwolenia na pracę. Wszyscy inni obcokrajowcy potrzebują pozwolenia na pracę. Za jego uzyskanie odpowiedzialny jest pracodawca, a nie pracownik. Należy jednak pamiętać o różnych rodzajach dostępnych pozwoleń na pracę.

Zezwolenie A jest wydawane obcokrajowcom, zazwyczaj posiadaczom zezwolenia B, którzy są zatrudnieni w Antwerpii (lub ogólnie w Belgii) od co najmniej czterech lat (z dziesięciu). Jeśli kwalifikujesz się do otrzymania pozwolenia A, masz prawo do zmiany pracy i pracodawców bez konieczności zmiany pozwolenia na pracę.

Pozwolenie B jest najbardziej powszechnym rodzajem pozwolenia i pracodawca otrzymuje je w momencie rozpoczęcia pracy w Antwerpii; jest ono ważne przez jeden rok. W przeciwieństwie do pozwolenia A, jest ono związane z pracą, dla której przeprowadziłeś się do Antwerpii. Przy każdej zmianie pracodawcy wymagane jest nowe pozwolenie. W przypadku pozwolenia B, pracodawca musi udowodnić, że żaden obywatel belgijski nie jest w stanie objąć twojego stanowiska w firmie. Wystarczy wypełnić wniosek i dostarczyć zaświadczenie lekarskie od lekarza zatwierdzone przez ambasadę belgijską (lub konsulat) w kraju zamieszkania. Oczywiście, więcej procesów jest związanych z uzyskaniem wizy po wydaniu pozwolenia na pracę.

Pozwolenie C jest przeznaczone dla osób o ograniczonym statusie pobytu, takich jak studenci lub uchodźcy, którzy chcą znaleźć tymczasową pracę w Antwerpii.

Jeśli chcesz zmienić pozwolenie B na pozwolenie A, musisz uzyskać odpowiednie formularze z biura pośrednictwa pracy w Antwerpii i złożyć je osobiście. Twój pracodawca nie jest bezpośrednio zaangażowany w ten proces.