Skip to main content

Gospodarka Bremy opiera się na różnych gałęziach przemysłu: high-tech, energia wiatrowa, lotnictwo i kosmonautyka, nauczanie. Istnieje wiele ofert pracy dla emigrantów, które można znaleźć w Internecie lub w gazetach. Jeśli myślisz o pracy w Bremie, przytaj naszego bloga i dowiedz się więcej.

Miejsca pracy w Bremen

Gospodarka Bremy została zbudowana na bazie portu morskiego i ten sektor jest nadal ważnym czynnikiem, chociaż Bremerhaven jest domem dla nowoczesnego portu.

W Bremie działa wiele prężnych, zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, takich jak energia wiatrowa, przemysł morski i logistyczny, lotnictwo, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz badania kosmiczne. W Bremie znajduje się laboratorium COF Space, które przyczyniło się do rozwoju stacji kosmicznej ISS.

Przemysł motoryzacyjny ma kilka fabryk w okolicy, w tym zakład DaimlerChrysler, który produkuje samochody, w tym Mercedes Benz i jest jednym z największych pracodawców w okolicy.

Produkcja żywności i napojów jest również ważnym czynnikiem napędzającym lokalną gospodarkę. Firmy takie jak Kraft, Kellogg’s, Kaffee HAG, Anheuser-Busch (który produkuje piwo Beck’s) oraz producenci czekolady Hachez mają tam swoje siedziby lub zakłady produkcyjne.

Nauka języków w mieście

Język angielski jest nauczany w szkołach jako standard, a młodzi ludzie w Niemczech są zachęcani do biegłego posługiwania się drugim, a nawet trzecim językiem. Dla emigrantów oznacza to, że nauczyciele angielskiego są poszukiwani. Potencjalni pracodawcy w Bremie to prywatna International School of Bremen, która uczy międzynarodowego programu nauczania w języku angielskim oraz CASA Language School, która uczy głównie języka niemieckiego, ale oferuje również kursy innych języków, w tym angielskiego, włoskiego i rosyjskiego. Istnieje również Berlitz Language Center i English Language Service, które, jak sama nazwa wskazuje, prowadzą kursy języka angielskiego.

Przedsiębiorczość w Bremie

Nowe firmy i przedsiębiorczość są wspierane w Bremie i okolicach poprzez lokalne dotacje i programy wsparcia, takie jak program rozwoju nowych firm w Bremie, otwarty dla osób, które chcą założyć firmę i mają wykształcenie wyższe, lub osób, które chcą założyć firmę rzemieślniczą.

Poszukiwanie pracy w Bremie

Podczas gdy możesz przenieść się do pracy z poprzedniej pracy lub mieć już coś nowego w planach. Możesz również zdecydować się na przeprowadzkę do Bremy i szukać pracy po przyjeździe.

Tradycyjną metodą szukania pracy jest sprawdzanie ogłoszeń w lokalnych gazetach. Weser-Kurier jest codzienną gazetą Bremy. Jednak nie wszystkie oferty pracy są zamieszczane w gazetach, dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzenie ich w Internecie: wypróbuj strony takie jak Xpatjobs lub Indeed. Istnieją również strony internetowe z ofertami pracy w konkretnych branżach.

Przeprowadzka do Bremy

Jeśli mieszkasz i pracujesz w Niemczech przez sześć miesięcy, możesz zostać uznany za rezydenta podatkowego i musisz płacić podatek dochodowy w Niemczech. Jeśli planujesz przeprowadzkę do Bremy pamiętaj, by załatwić wszystkie formalności przed i po przyjeździe. Transport rzeczy i mienia powierz firmie transportowej, byś mógł spokojnie zająć się poszukiwaniem pracy, mieszkania, czy znajomych.