Skip to main content

Lipsk, jak się w nim żyje?


Lipsk, jak się w nim żyje?

Lipsk jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Europy. Mieszka tam ponad pół miliona osób, a liczba mieszkańców stale rośnie. Często określany jest jako nowy niemiecki Berlin, Lipsk otrząsnął się ze swoich tradycyjnych korzeni jako miasto handlowe i jest obecnie bardziej znany jako jedno z głównych regionalnych centrów gospodarczych w Europie.

Życie w Lipsku

Lipsk jest miastem o dużym znaczeniu kulturalnym, posiada własne zoo i operę, dzięki czemu jest jednym z najbardziej przyjaznych do życia miast w Niemczech. Ponadto Lipsk został zaliczony do miast światowych „Gamma”, co oznacza, że znajduje się w trzecim rzędzie miast światowych, ocenianych na podstawie wielu czynników, obok Krakowa, Sewilli i Turynu.

Transport w Lipsku

Ze względu na swoje położenie Lipsk od zawsze odgrywał ważną rolę jako regionalny węzeł komunikacyjny. Infrastruktura komunikacyjna miasta jest fantastyczna, a układ komunikacyjny został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla rowerzystów.

Lotnisko Leipzig/Halle, dawniej nazywane Leipzig-Altenburg, jest głównym portem lotniczym w regionie i znajduje się zaledwie pół godziny jazdy samochodem od centrum miasta. Każdego roku z lotniska korzysta ponad dwa miliony osób, z czego większość stanowią pasażerowie podróżujący w celach rekreacyjnych do innych miejsc w Europie. Lotniska w Berlinie oddalone są o dwie godziny jazdy pociągiem.

Głównym dworcem kolejowym w mieście jest Leipzig Hauptbahnhof, który znajduje się na skrzyżowaniu ważnych linii kolejowych z północy na południe i z zachodu na wschód. W ten sposób pociągiem ICE można w godzinę dojechać do Berlina, a w pięć godzin do Monachium.

Lipsk jest również znany z rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, której operatorem jest Lipskie Towarzystwo Komunikacyjne. W obszarze metropolitalnym Lipsk/Halle z komunikacji miejskiej korzysta ok. 1,2 miliona mieszkańców.

Kultura i wypoczynek

Kultura w Lipsku nabiera coraz większego znaczenia, co w ostatnich latach doprowadziło do tego, że miasto często określane jest mianem nowego Berlina. Lipsk jest chyba najbardziej znany jako miejsce pracy Jana Sebastiana Bacha, w tym mieście urodził się również kompozytor Richard Wagner. Dziś Lipsk jest siedzibą znakomitej opery, która cieszy się popularnością zarówno wśród miejscowych, jak i emigrantów mieszkających w Lipsku.

Mimo, że Lipsk słynie przede wszystkim z muzyki klasycznej, posiada on również silną lokalną scenę muzyki niezależnej, w mieście odbywa się największy na świecie festiwal gotycki. W Lipsku kwitnie życie nocne, a jednym z najstarszych niemieckich klubów techno jest Distillery.

Piłka nożna jest głównym sportem w Lipsku, a Niemiecki Związek Piłki Nożnej został założony w mieście w 1900 roku. RB Leipzig, należący do giganta napojów Red Bull, jest najlepszym lokalnym klubem piłkarskim, a szermierka, rugby i piłka ręczna to również popularne dyscypliny sportowe w mieście.

Bezpieczeństwo i ochrona

Miasto uważane jest za bardzo bezpieczne dla obcokrajowców mieszkających w Lipsku, podobnie jak większość Niemiec w XXI wieku. Przestępczość w Lipsku jest generalnie niska, jednak w mieście istnieje pewna aktywność narkotykowa, która w dużej mierze koncentruje się wokół bardzo aktywnej sceny klubowej w Lipsku.

Lipsk jest nawet uważany za bezpieczne miejsce do samotnych spacerów nocą, chociaż emigranci mieszkający w Lipsku powinni podjąć wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć bycia celem przestępców, takie jak trzymanie cennych przedmiotów w miejscu niewidocznym i nie obnoszenie się ze swoim bogactwem.