Skip to main content

Poznaj Dordrecht, „Wenecję” Holandii


Dordrecht to oszałamiające miasto, bez tłumów jak w Amsterdamie. Z miasta łatwo dotrzeć do Rotterdamu, Hagi czy Amsterdamu. Jednak urok Dordrecht powala swoimi pięknymi kanałami, interesującymi magazynami i i malowniczymi widokami.

Historia Dordrecht

Dordrecht, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Holandii. To oszałamiające miasto znane jako „Wenecja Holandii” jest pełne pięknych kanałów. Dordrecht jest często pomijany. To wspaniałe holenderskie miasto, oddalone zaledwie piętnaście minut od Rotterdamu, sprawi, że poczujesz się jakbyś cofnął się w czasie. Kluczowe położenie wyspy wzdłuż pięciu rzek umożliwiło jej rozwój jako miasta portowego, które odniosło sukces komercyjny.

Dordrecht nie zawsze był wyspą. W 1421 roku duża część Holandii została zalana, a liczne wioski wokół Dordrecht znalazły się pod wodą.  Ten zalany obszar jest obecnie częścią Parku Narodowego De Biesbosch.

Historycznie, Dordrecht był odcięty od innych miast i można było dostać się do niego tylko łodzią.  Nawet dziś można zobaczyć liczne dawne doki, gdzie łodzie zabierały pasażerów. W ten sposób Dordrecht jest podobny do Wenecji i ta historia jest powodem, dla którego nazywa się go „Wenecją Holandii”. Jeśli chcesz przeżyć niesamowitą podróż, możesz popłynąć łodzią z Rotterdamu. Będzie to na pewno niecodzienna wyprawa.

Mimo, że część Dordrechtu została zniszczona podczas II Wojny Światowej, miasto pozostaje jednym z najbardziej malowniczych miast Holandii. Znajdziesz tu liczne średniowieczne zabytki, przytulne kafejki, piękny średniowieczny kościół, wspaniałe budynki z okresu Złotego Wieku Holandii oraz malownicze rzeki oraz kanały.  Jeśli będziesz miał okazję, koniecznie odwiedź słynny jarmark bożonarodzeniowy w Dordrechcie.

Zwiedzanie Hofje

Hof van Slingelandt, najstarszy hof w Dordrecht. Ten piękny almshouse w Dodrechcie jest warty zobaczenia! Jak tylko wyjdzie się z dworca, będziemy przechodzić obok tego hofje. Hofje to holenderskie almshouses, gdzie ludzie z ograniczonymi dochodami lub wyjątkowymi okolicznościami mogli mieszkać w niedrogich mieszkaniach, które zostały podarowane przez bogatych ludzi. Hof van Slingelandt jest najstarszym dziedzińcem w Dordrecht, pochodzącym z 1519 roku. W ciągu dnia zwiedzający mogą spokojnie spacerować po hofje.

Restauracje w Dordrecht

to urocza kawiarnia, która znajduje się wzdłuż jednego z najpiękniejszych kanałów w Dordrecht. Ta przyjazna weganom kawiarnia ma wspaniały widok na kanały z tylnego okna, a także pyszne jedzenie. Naleśnikach i wegańskiej Straight Edge Latte, która jest czerwoną aksamitną latte to idealne śniadanie. Naleśniki w Coffeelicious są jednym z najlepszych alternatyw na brunch. To przytulne miejsce na śniadanie w Dordrechcie (i nie tylko) oraz ma świetne opcje przyjazne weganom. Coffeelicious Warto przyjść do knajpy jednak wcześnie, bo szybko robi się tam tłoczno!

Widoki miasta

Piękny widok można zobaczyć z Wijnbrug w Dordrecht. Ten punkt widokowy w Dordrecht jest jednym z najlepszych miejsc do podziwiania zabytkowych magazynów w Dordrecht. Tuż za rogiem od Coffeelicious znajdziecie jedne z najbardziej znanych punktów widokowych w mieście. Zarówno Wijnbrug jak i Visbrug zapewnią wspaniały widok na oszałamiające magazyny w Dordrecht.

Alejka Haringstraat w Dordecht

Piękna boczna alejka w Dordrecht znajduje się idąc wzdłuż Haringstraat. Przez wiele lat Dordrecht był centrum handlu w tej części Holandii, ze szczególnie dużym rynkiem rybnym.  W XVIII wieku Rotterdam wyprzedził Dordrecht. Jednak nadal znajdują się tam pozostałości przeszłości Dordrecht w całym mieście, w tym piękne, spokojne uliczki. Spacer Haringstraat, piękną ulicą pełną uroczych magazynów i budynków z cegły z XVII-XVIII wieku to świetny relaks i raj dla naszych oczu.

Piękne kanały Dodrecht

Wzdłuż kanału w Dordrecht, najstarszym mieście w Holandii, znajdują się imponujące magazyny. Można stamtąd przepłynąć na piękną, jednodniową wycieczkę do Rotterdamu, która na pewno będzie bardzo romantyczna.

Wokół Dordrecht znajdziecie małe doki, gdzie możecie sobie wyobrazić niezliczone łodzie przypływające i odpływające z ludźmi z całej wyspy, podobnie jak w Wenecji. Drogi w Dordrecht są stosunkowo nowym zjawiskiem, jednak wielu mieszkańców Dordrecht nadal uważa się za wyspiarzy.  Znajdziesz tam niezliczone zakątki, które prowadzą w dół do wody, idealne na powolne podziwianie widoków miasta.

Najlepsze widoki z Pelserbrug

Z Pelserbrug możesz podziwiać wspaniałe widoki na cały Dordrecht. Można dokładnie ujrzeć kształt wyspy. W oddali widać imponujący Grote Kerk z jego ikoniczną wieżą. Zaś piękny widok na kanał w Dordrecht można zobaczyć z Grote Kerk.

Kościół Grote Kerk

Obowiązkowym obiektem w Dordrecht jest Grote Kerk.  Ten oszałamiający średniowieczny kościół w Dordrecht został zbudowany w stylu gotyku brabanckiego. Po raz pierwszy został zbudowany w 1285 roku, chociaż kościół został później zrekonstruowany po zniszczeniach spowodowanych pożarem w 1470 roku. Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Grote Kerk (do którego wstęp kosztuje zaledwie kilka euro) jest jego pochylona wieża, na którą można się wspiąć. Z wieży roztacza się wspaniały widok na historyczne centrum Dordrecht. Wieża przechyla się z powodu nieoszacowania przez architektów zdolności ziemi do podtrzymania jej.

Wieża ze swoimi 65 metrami była przez wiele lat najwyższym budynkiem w mieście. Warto zauważyć, że Grote Kerk jest największym karylionem w Europie z 67 dzwonami. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie wybierzcie się na jeden z koncertów dzwonów w okresie letnim.  W lipcu i sierpniu, w czwartkowe wieczory odbywają się tam koncerty, które można usłyszeć z różnych punktów miasta.

Przeprowadzka do Dordecht

Jeśli planujesz przeprowadzkę do tego malowniczego miasta dokładnie zaplanuj swój przyjazd. Dobrze jest wcześniej znaleźć pracę, dom lub mieszkanie i poznać okolicę i zwyczaje. Trzeba pamiętać, że to specyficzne miasto, które niegdyś było wyspą i dostać się tam nie jest aż tak prosto. Warto więc poszukać odpowiednią firmę, która zajmie się przeprowadzką Twojego dobytku, a Ty spokojnie poznasz okolicę i poznasz zwyczaje miasta.

Przeprowadzka do Dordrecht, co warto wiedzieć.