Skip to main content

Przeprowadź się do Charleroi, okrzykniętego „Nowym Berlinem” Belgii


Przeprowadź się do Charleroi, okrzykniętego "Nowym Berlinem" Belgii

Charleroi było niegdyś dobrze prosperującym miastem górniczym. Ten „złoty wiek” skończył się wraz z zamknięciem ostatniej kopalni węgla w latach 60. Przemysłowa i handlowa metropolia przeszłości musiała znaleźć nowe życie. Dziś ta transformacja jest w pełnym rozkwicie. Liczne innowacyjne i nietypowe inicjatywy w wdzięczny sposób wykorzystują niewyczerpaną energię obywateli i stowarzyszeń lokalnych. Miejsca odnowy miejskiej, które zostały doprowadzone do całkowitej metamorfozy, przyniosły już Charleroi przydomek „nowego Berlina”. Całe dzielnice podnoszą się z popiołów, a oferta sklepów i marketów kwitnie. Nacisk kładziony jest na poszerzanie oferty edukacyjnej, dobrze radzi sobie również sektor kultury. Mieszkańcy Charleroi mają entuzjastyczną, pragmatyczną wizję swojego miasta przyszłości. Będzie ona zielona, z nową wizją mobilności. Miejsce, w którym dobrze się żyje i które przyciąga nowych mieszkańców, gości , turystów, deweloperów i inwestorów. Przyszłość dla Charleroi rysuje się w jasnych barwach. Nadszedł czas, aby odkryć jego atuty i przeprowadzić się do Charleroi.

Historia Charleroi

Renoma i dobrobyt „Le Pays de Charleroi” opierły się na węglu, żelazie i szkle. Jako główne zagłębie węglowe kraju, Charleroi było centrum rewolucji przemysłowej w Belgii. W XIX wieku było ono znane na całym świecie z wysoko wykwalifikowanych rzemieślników i wielu innowacji technicznych, które się tam narodziły, szczególnie w przemyśle stalowym, maszynowym, szklarskim i chemicznym. Dziś Charleroi nadal nosi ślady tej chwalebnej przeszłości. Liczne hałdy żużla nadają całej okolicy charakterystyczny wygląd, podobnie jak typowe dzielnice małych domów robotniczych czy piękne rezydencje. W 2012 roku Charleroi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z najważniejszych obiektów górniczych w Walonii. Otrzymał również znak Dziedzictwa Europejskiego. Dziś jest to muzeum poświęcone przemysłowi i produkcji szkła, ze szczególnym uwzględnieniem katastrofy górniczej w kopalni Marcinelle, największej w historii Belgii, w której 8 sierpnia 1956 roku zginęło 262 górników. Trzy hałdy żużla na terenie zakładu leżą spokojnie po dziś dzień, stanowią one teraz idealne tło dla spacerów na łonie natury.

Charleroi, najbardziej zielone miasto w Walonii

Charleroi jest obecnie najbardziej zielonym miastem w regionie i jest znane jako „Pays Noir” lub „Czarny Kraj” Walonii. Wystarczy wejść na jedną z ponad trzydziestu hałd żużla, by się o tym przekonać. Natura odzyskała przewagę. Z lotu ptaka widać, że w Charleroi jest znacznie więcej terenów zielonych, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Znajduje się tam 17 parków, 37 kilometrów żywopłotów, 65 hektarów kwietników, liczne ogrody prywatne i różne tereny rolnicze. Sporo fauny i flory jak na tak miejskie środowisko.

Charleroi, „Nowy Berlin”

Charleroi jest w pełnym rozkwicie. Innowacje, technologia, edukacja i kultura są podstawą tej imponującej transformacji i związanego z nią rozwoju gospodarczego. Niewiele miast w Europie zmieniło się tak radykalnie jak to miasto. Dzięki temu Charleroi zyskało przydomek „Nowego Berlina„, a jego górnicza przeszłość stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. Opuszczone hałdy żużla, które są jednoznacznie związane z tożsamością „Carolos”, otrzymały nowe przeznaczenie. Bujna roślinność, która teraz panuje, przyciąga spacerowiczów wszelkiego rodzaju. Odbywają się tam modne spotkania, a wkrótce powstaną nowe ekologiczne osiedla. Niektóre dawne fabryki zostały odnowione jako świątynie kultury. Rockerill, na przykład, „miejskie centrum” dla popularnych i alternatywnych gatunków sztuki, mieści się w starych budynkach fabrycznych byłego producenta stali Cockerill-Sambre, do którego odnosi się nazwa. Centrum sztuki współczesnej BPS 22, które służy również jako przestrzeń wystawiennicza, zajmuje imponującą starą halę przemysłową ze szkła i stali, która była pawilonem sztuk pięknych na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowo-Handlowej w Charleroi w 1911 roku. Nowe parki biznesowe przyjmują firmy o międzynarodowej renomie z różnych zaawansowanych sektorów (biotechnologia, technologie informacyjne i komunikacyjne, ochrona środowiska, produkcja, itp.) Tworzą one jednocześnie tysiące miejsc pracy.

Dziedzictwo kulturowe Charleroi

Charleroi posiada bogate dziedzictwo o nieocenionej wartości. Niezwykła dzwonnica, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca połączeniem stylu klasycznego i art deco. Passage de la Bourse jest wspaniałą, zadaszoną arkadą z żelaza i szkła w stylu neoklasycznym, pochodzącą z okresu belle epoque. Dworzec Charleroi-South ma atmosferę pałacu i przywołuje na myśl dawne paryskie dworce. Do tego dochodzi zachwycająca architektura secesyjna, którą można podziwiać na ulicy Léon Bernus z jej pięknymi rezydencjami. Oprócz tych wspaniałych budynków, wystarczy przejść się ulicami, aby odkryć wiele innych ukrytych skarbów i zaskakujących architektonicznych perełek.

Wydarzenia w Charleroi

Miłośnicy teatru, tańca, muzyki, fotografii i sztuki miejskiej będą w swoim żywiole w kulturalnym epicentrum Charleroi. Istnieje wiele rodzajów działalności, od bardziej klasycznych do bardziej nietypowych, i w zależności od przypadku, znanych w Walonii, Belgii, Europie alr także na całym świecie. Teatr współczesny Théâtre de l’Ancre, regionalne centrum kultury Eden, centrum choreograficzne Charleroi Danse oraz platforma kulturalna Vecteur to tylko niektóre z dobrze znanych nazw. Miasto posiada niezliczoną ilość kreatywnych przestrzeni i centrów kultury, zbyt licznych, by je tu wymienić. Wspólną cechą wszystkich znakomitych projektów, które powstają tam „jak grzyby po deszczu”, jest często niezwykłe i innowacyjne podejście. Jednym z przykładów jest Quai10, unikalna w Belgii przestrzeń, która obejmuje kino, salon gier i knajpkę w ultranowoczesnym budynku. W mieście znajduje się również kilka wysokiej jakości muzeów, w tym Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Szkła i Marmuru oraz największe w Europie Muzeum Fotografii.

Charleroi i jej nowoczesność

Stare górnicze miasto z jego wieloma kontrastami jest atrakcyjną mieszanką historycznego dziedzictwa i budynków przemysłowych, w połączeniu z bardziej modnymi i współczesnymi budynkami i obiektami. Wraz z licznymi projektami odnowy miejskiej, ewoluuje również wygląd metropolii. Wcześniej koncentrowano się na Dolnym Mieście, a obecnie przenosi się na Górne Miasto. Nabrzeża rzeki Sambre zostały kilka lat temu odnowione i tworzą teraz przyjemną otwartą przestrzeń do spacerów wzdłuż wody. Place Verte został przeprojektowany, aby pomieścić nowe centrum handlowe Rive Gauche. Plac de la Digue również przeszedł metamorfozę i jest teraz miejscem dla pieszych, rowerzystów i sprzedawców.