Skip to main content

Przeprowadzka do Tilburga, czyli nauka, kultura i praca w mieście


Tilburg znajduje się w południowej prowincji Noord-Brabant i jest gminą śródlądową, jak również dumnym miastem Holandii. Tilburg ma ponad 200 000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w prowincji. Jeśli chodzi o gminę Tilburg, to obejmuje ona również trzy wioski, a mianowicie Udenhout, Berkel i Enschot. Miasto jest szóstym co do wielkości w Holandii i wraz z gminą Goirle tworzy wielką aglomerację liczącą ponad 229 000 mieszkańców.

Rozrywka w Tilburgu

W swojej historii miasto stworzyło lunapark, który jest obecnie największym w krajach Beneluksu. Zabawa trwa do dziesięciu dni i odbywa się co roku w lipcu.

Szkolnictwo w mieście

Miasto jest znane z tego, że jest siedzibą Uniwersytetu Tilburskiego, a także Uniwersytetu Nauk Stosowanych Fontys i Uniwersytetu Nauk Stosowanych Avans. Uniwersytet w Tilburgu jest znany w Holandii i poza nią i co roku przyciąga naukowców ze wszystkich zakątków świata. Szkolnictwo wyższe odgrywa ważną rolę w Tilburgu i w rezultacie duża część jego mieszkańców to studenci, osiągając liczbę 13 000 studentów, z czego około 8% pochodzi spoza Holandii. Ze względu na dużą liczbę studentów z zagranicy, a także ze względu na to, że jest tak wielu zainteresowanych uczęszczaniem na Uniwersytet w Tilburgu, opracowano zarówno programy nauczania w języku holenderskim, jak i angielskim.

Uniwersytet w Tilburgu stale zyskuje renomę w dziedzinie edukacji i badań. Wydział Ekonomii i Administracji Biznesowej zajmuje pierwsze miejsce w Europie w dziedzinie ekonomii, jeśli chodzi o publikacje w najlepszych czasopismach. Ponadto, w dziedzinie prawa, uniwersytet zajął pierwsze miejsce w Holandii w ciągu ostatnich trzech lat.

Ze względu na wpływ, jaki instytucje szkolnictwa wyższego mają na miasto, środowisko edukacyjne i kulturalne Tilburga rozwinęło się i miasto jest obecnie częścią programu miast międzykulturowych UE, a także jest miastem pilotażowym Rady Europy.

Handel w Tilburgu

Jest kilka rzeczy, które są unikalne dla Tilburga, jak na przykład lokalnie produkowany likier Schrobbeler, którego znakiem rozpoznawczym jest stosunkowo słodki smak, mimo że zawartość alkoholu w nim wynosi 21,5%. Napój ten ma nawet swój własny kieliszek, który jest większy niż kieliszek do Jägermeistera, sprzedawany jest w kamiennym słoju i zazwyczaj pije się go na zimno.

Innym znanym napojem alkoholowym typowym dla Tilburga jest Peerke’s Nat, który jest mocniejszy niż Schrobbeler i jest sprzedawany w butelkach o pojemności 70 centylitrów. Tilburg ma również swoje własne piwo trapistów, które jest warzone w browarze Koningshoeven.

Browar ten został założony w 1884 roku i jest jedynym, który warzy ten rodzaj piwa charakterystyczny dla Tilburga.

Bogactwo kulturalne

Jednym z najlepszych dowodów na to, że Tilbury ma wysoki stopień kulturalny jest liczba dzieł sztuki na świeżym powietrzu obecnych w mieście. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest dom obrotowy znajdujący się na Hasseltrotonde, który został wzniesiony w 2008 roku. Istnieje również Art in the Open space Tilburg, który jest odpowiedzialny za sztukę nowoczesną, ale także udziela informacji na temat starszych dzieł sztuki, takich jak pomnik na Heuvel.

W mieście znajdują się także wybitne muzea, takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej, Fundacja De Pont i Noordbrabants Natuurmuseum oraz wiele parków i lasów, w których ludzie mogą spędzać czas wolny wraz z bliskimi. Parki takie jak Leijpark i Reeshofpark, które są największe, słyną nie tylko z pięknych widoków i przyjemnej atmosfery, ale także z wydarzeń, które się w nich odbywają, takich jak Festival Mundial w Leijpark.

Rozrywka w Tilburgu i okolicy

W gminie Tilburg odbywa się regularnie wiele festiwali, między innymi wyżej wspomniany Festival Mundial, Incubate i Roadburn Festival. Istnieje również wiele słynnych miejsc, w których występowały takie gwiazdy jak Nick Cave i GZA, a nawet miejsce, w którym można znaleźć eksperymentalny jazz i muzykę improwizowaną. Z Fontys University of Applied Sciences związana jest pop-akademia, której studenci często występują na lokalnych scenach.

Przeprowadzka do Tilburga

W Tilburgu jest wiele rzeczy do zobaczenia i do eksperymentowania i tylko od Ciebie zależy, czy wybierzesz właśnie to miasto. Nie pozwól, aby strach przed nieznanym powstrzymały Cię przed przeprowadzką do Tilburga. Poczytaj nasze artykuły o mieście i przekonaj się do miasta, a gdy będziesz gotowy do przeprowadzki, możemy Ci pomóc w tym i zająć się profesjonalnie Twoim dobytkiem.

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Tilburga?