Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Tilburga?


Jeśli planujesz przenieść się do nowego miasta, to przeczytaj ten artykuł i zdecyduj, czy Tilburg to miasto właśnie dla Ciebie. Samo podjęcie decyzji o tym, gdzie się przeprowadzimy może być dość trudne, nie wspominając o sprawdzenie rynku pracy, cen mieszkań, domów, czy ciekawych miejsc do spędzania czasu, biorąc pod uwagę hobby, wiek, czy dzieci.

Nie martw się, ten przewodnik po mieście sprawi, że będziesz poinformowany o wielu różnych dzielnicach, transporcie publicznym, klimacie, ubezpieczeniu zdrowotnym i nie tylko. Poczujesz się jakbyś już był w Tilburgu, zanim jeszcze rozpoczniesz swoją podróż do tego fascynującego miejsca!

Przeprowadzka międzynarodowa

Być może podróżowałeś już wcześniej za granicę, a może nigdy nie opuszczałeś swojego kraju. Niezależnie od tego, zawsze może to stanowić wyzwanie, a każde miasto będzie miało swój własny klimat i pokaże zupełnie nową kulturę.

W Holandii na pewno przeżyjesz jedno z najbardziej niezapomnianych doświadczeń w całym swoim życiu! Baw się dobrze, poznawaj swój nowy dom i okolicę, a my mamy nadzieję, że ten przewodnik okaże się dla Ciebie pomocny.

O mieście

Tilburg położony jest w prowincji Brabancja Północna, szczyci się ponad 200 tysiącami mieszkańców, co czyni go szóstym, co do wielkości miastem w całej Holandii. Kilka pobliskich miast to Breda, Hertogenbosch i Eindhoven, a Tilburg leży w samym ich środku.

Tilburg to przyjemna mieszanka architektury, która jest zarówno nowoczesna, jak i tradycyjna, niezależnie od tego, czy są to domy fabryczne, rozległe osiedla czy skromne wille. W Tilburgu znajduje się również Westpoint Tower, najwyższa konstrukcja mieszkalna w Holandii.

Język niderlandzki

Kiedy przeprowadzisz się do Holandii, szybko przekonasz się, że oficjalnym językiem urzędowym jest niderlandzki. Jednak prawie każdy będzie również mówił przynajmniej trochę po angielsku i chętnie będzie się z Tobą porozumiewał w tym języku, jeśli będzie to dla Ciebie bardziej pomocne. Poznanie kilku słów i zwrotów w języku holenderskim może być docenione przez mieszkańców, chociaż najprawdopodobniej przejdą oni na język angielski po odkryciu, że nie jesteś rodowitym Holendrem.

Klimat w Tilburgu

W Holandii pogoda może zmienić się w mgnieniu oka. Możesz zacząć od deszczowego poranka, aby skończyć z jasnym słonecznym dniem przed południem, choć te zdarzają się bardzo rzadko. Deszcz pada często, więc najlepiej zawsze mieć ze sobą parasol i spodziewać się zachmurzonego nieba jako normy. Z pewnością ucieszy Cię jednak fakt, że występują tu cztery bardzo wyraźne pory roku.

Wiosna bywa zmienna i nigdy nie wiadomo, czy w Wielkanoc nie będzie chłodniej niż w Boże Narodzenie! Najlepiej przygotować się na zimne, deszczowe i brzydkie dni, z okazjonalnymi przebłyskami ciepłego słońca.

Święta państwowe w Holandii

W Holandii jest wiele świąt państwowych, z których można korzystać. Nie spodziewaj się jednak, że wszystkie sklepy i banki będą otwarte, więc zaplanuj to odpowiednio.

Nowy Rok, 1 stycznia

Podobnie jak na całej planecie, Sylwester przyniesie wiele zabawy, a w Nowy Rok pozostaje na regenerację. Ten dzień jest zazwyczaj czasem sprzątania, kiedy to większość firm zamyka się na 24 godziny, aby nabrać sił na nowy rok.

Wielkanoc

Wielkanoc to święto, w którym ludzie spotykają się z rodzinami, aby zjeść gigantyczny posiłek. Jeśli zostaniesz zaproszony na Wielkanoc przez holenderską rodzinę, będziesz mógł zobaczyć jak wygląda wielki grill, na którym wszyscy gotują swoje mięsa i bardzo syto jedzą.

Dzień Króla, 27 kwietnia

Jest to prawdopodobnie najlepsze holenderskie święto w roku, kiedy to imprezowicze ubierają się na pomarańczowo i wychodzą na ulice, aby się trochę zabawić. W Amsterdamie niektórzy wypożyczają łodzie, aby popływać nimi po kanałach.

Sinterklaas, 5 grudnia

To święto jest holenderską wersją rozpoczęcia sezonu bożonarodzeniowego, z ich własnym Świętym Mikołajem. W tym szczególnym dniu dzieci świętują legendę o Sinterklaasie, biskupie, który co roku przybywa do kraju, aby rozdawać prezenty i słodycze. To może brzmieć bardzo podobnie do Świętego Mikołaja i masz rację. Jednak Sinterklaas pochodzi z Hiszpanii, a Święty Mikołaj z Bieguna Północnego. Studenci i inni dorośli obchodzą to święto przede wszystkim poprzez udział w grze „sekretny przyjaciel”. Wymieniają się drobnymi prezentami, takimi jak wiersz, rękodzieło lub coś innego, co można zrobić. I to jest święto, w którym można się najeść do syta kruidnoten i pepernoten. Pamiętaj, że te pyszne holenderskie słodycze możesz kupić tylko między wrześniem a grudniem!

Boże Narodzenie, 25-26 grudnia

Jeśli naprawdę kochasz Boże Narodzenie, to z pewnością trafiłeś do właściwego kraju. Obchodzone jest ono zarówno 25, jak i 26 grudnia. Podczas tego święta, holenderskie rodziny wymieniają się prezentami i jedzą razem piękny posiłek, składający się zazwyczaj ze strusia, grillowanych steków lub jelenia.

Przeprowadzka do Tilburga

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł i miasto z nim związane, to pewne, Tilburg jest właśnie dla Ciebie! Gdy podejmiesz decyzję o przeprowadzce, weź pod uwagę firmy przewozowe, które przewiozą Ci Twój dobytek, meble, ubrania, sprzęty do docelowego miejsca. Warto, by zajął się tą kwestią ktoś doświadczony i silny, a Tobie pozostaną formalności. Zaplanuj sobie, co trzeba zrobić przed przeprowadzką, poszukaj domu, pracy, miejsc interesujących Cię i Twoje preferencje, zapoznaj się z komunikacją do sklepów, banków, urzędów i najważniejsze załatw wszystkie dokumenty potrzebne do zameldowania w Holandii.

Przeprowadzka do Tilburga, czyli nauka, kultura i praca w mieście.