Przeprowadzka to często niekontrolowane, negatywne emocje. Stres związany jest z bałaganem oraz zmęczeniem. Czy da się do tego nie dopuścić?
Aby przeprowadzka nie była stresująca i nużąca, warto od samego początku dokładnie ją zaplanować. Dobra organizacja zdecydowanie ogranicza ryzyko niepotrzebnych nerwów.
Przeprowadzka – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem jest oszacowanie wszystkich posiadanych rzeczy i tego, ile trzeba zabrać ze sobą. Duże znaczenie w rozmiarze przeprowadzki będą miały meble – jakich są gabarytów, jak zbudowane, w jakim są stanie i przede wszystkim jaka liczba. Później trzeba policzyć wszystkie inne artykuły, książki, sprzęty, przybory kuchenne itp., bo to przyda się najpierw do odpowiedniego zapotrzebowania na kartony.
Liczba i wielkość dobytku jest nie tylko ważna z punktu widzenia pakowania, ale oczywiście też pod kątem wyceny przeprowadzki z profesjonalną firmą. To również odpowiedni czas do pewnej selekcji rzeczy niepotrzebnych, ponieważ takowe na pewno się znajdą. Cała analiza związana z rzeczami i porządkami będzie kluczowa też do wyboru najlepszego samochodu i liczby osób do pomocy. Ewentualne zmiany, albo niedokładny spis rzeczy, będzie prostą drogą do organizacyjnych wpadek, co ponadto może zwiększyć koszty całej operacji, a co za tym idzie – niepotrzebnego stresu.
Rekomenduje się, aby do przeprowadzki skompletować odpowiednią liczbę worków oraz kartonów. To właśnie kartony najbardziej przydają się przy przewożeniu rzeczy z jednego miejsca do drugiego. Pozwalają uporządkować cały towar i znacznie uprościć transport. Pamiętajmy jednak, by również nie przeciążyć kartonu nadmiarem np. książek, bowiem zwiększa to prawdopodobieństwa rozerwania. W przypadku sprzętów elektronicznych, szkieł, naczyń i innych delikatnych elementów, trzeba ponadto skorzystać z folii bąbelkowych, aby zabezpieczyć rzeczy przed uszkodzeniami, np. podczas przenoszenia czy samego przewożenia. Koniecznością jest też oznaczenie takich paczek naklejkami typu „Uwaga szkło”, albo „Delikatne!”.
Jeśli chodzi o urządzenia AGD, to np. lodówka, bądź zamrażarka powinna być rozmrożona, a wszelkie ruchome elementy ze środka wyjęte. W tym przypadku do zabezpieczenia również może przydać się folia bąbelkowa. A co z meblami? Duże meble muszą zostać dokładnie chronione, tj. dokładnie zamknąć szuflady, oznaczyć klucze, lub nawet je przykleić do poszczególnych elementów mebli, a ruchome części zapakować osobno.
Poszerzając niejako temat mebli, to przed transportem antyków, a więc drogocennych rzeczy, najlepiej jest skonsultować się w tym aspekcie ze specjalistami, aby nie doszło do żadnych strat.