Transport Polska Anglia
Wprawdzie Brexit nie jest głównym powodem, ale Polacy coraz częściej wracają z UK do Polski. Jaki procent przeprowadzek stanowi kierunek Anglia – Polska i ile taka decyzja kosztuje?
Przeprowadzki z UK do Polski
Wśród zleceń firm przeprowadzkowych widać zdecydowaną różnicę. Choć jeszcze pięć lat temu kierunki Anglia – Polska oraz Polska – Anglia rozkładały się mniej więcej po równo, tak teraz przewaga powrotów z UK jest miażdżąca. W 2019 roku tylko około 10% przeprowadzek stanowiło zmianę miejsca zamieszkania Polaków z kraju nad Wisłą na Anglię.
Teraz do tego doszła jeszcze rezygnacja Wielkiej Brytanii z członkostwa w Unii Europejskiej, co może skłonić kolejne osoby do powrotu. Jak bardzo wpływ na to ma Brexit, zobaczymy jednak za jakiś czas.
W ciągu ostatnich kilku lat liczba naszych rodaków zmniejszyła się w UK nawet o 80 tysięcy, choć nie wszyscy wybrali jednak podróż do Polski. Niektórzy przemieścili się do Niemiec oraz Holandii.
Łączny udział Anglii w europejskich przeprowadzkach Polaków mieści się w okolicach 52%. Zdecydowanie mniej takich decyzji pada w przypadku Niemiec, Holandii, Irlandii oraz Francji, czyli – czołówki kierunków, na jakie się decydują.
Przeprowadzka w Europie – cena
Jaki jest koszt międzynarodowej przeprowadzki? Średnio na przeprowadzkę i powrót do kraju Polacy przeznaczają ponad 2200 zł. To wzrost kosztów w porównaniu z poprzednimi latami, ale wymuszony efektem inflacji oraz wzrostem cen produktów i usług. W przeciwnym kierunku koszty generalnie są podobne.
Anglia – Polska – cena przeprowadzki
Na podobnym poziomie jak zestawienie ogólnopolskie, stoi średnia cen przeprowadzek z Anglii do Polski. W tym przypadku koszt usługi związanej z transportem rzeczy wyniósł w 2019 roku mniej więcej 2300 złotych. Rozpiętość wagowa jest różna, a średnia może osiągać nawet blisko tonę.
Powrót do Polski – powody
Jak się okazuje – Brexit nie jest głównym powodem, dlaczego Polacy decydują się na przeprowadzkę. Często decyduje o tym tęsknota do przyjaciół, znajomych, czy członków rodziny. Nawet jeżeli ma się na Wyspach znajomych, to zwyczajnie brakuje czasu, aby częściej przemieścić się przez metropolie i spotykać się, bo dojazd jest zbyt czasochłonny. W niektórych przypadkach samotność powoduje zatem depresję. Polska nieco częściej niż kiedyś jest też postrzegana jako miejsce do dobrego zarobku, ponieważ niektóre branże potrafią podwyższać swoje standardy i są porównywalne do tych za granicą.