Skip to main content

10 powodów, za które pokochasz Wuppertal


10 powodów, za które pokochasz Wuppertal

1. Wisząca kolejka 

Kolejka wisząca to prawdopodobnie pierwsze skojarzenie z Wuppertalem. Od 1901 roku wozi Wuppertalczyków bezpiecznie przez dolinę. Bez względu na pogodę i korki, każdego dnia przez miasto przewija się 85 000 pasażerów. Teraz także w nowych, komfortowych wagonach z klimatyzacją i tapicerowanymi siedzeniami. 

2. Niemieckie San Francisco

Reżyser Tom Tykwer nazwał Wuppertal z jego stromymi ulicami niemieckim San Francisco. Piękne wille i stare mieszkania z okresu wilhelmińskiego charakteryzują krajobraz miasta. Nie każdy zakątek wygląda atrakcyjnie, ale mimo wszystko Wuppertal ma prawdziwy urok. Miasto nie jest snobistyczne, a czynsze są przyjemnie przystępne w porównaniu z innymi dużymi miastami, jak Berlin, czy Monachium.

3. Schody Wuppertal Holstein

Wuppertal dba o kondycję! Jeśli wybierzesz się pieszo na zwiedzanie miasta, nie ominiesz żadnego schodka. W całym Wuppertalu jest ponad 500 schodów, które łącznie dają sumę ponad 12 000. Szybko jednak można się przekonać, że schody nie muszą być tylko utrapieniem, ale mogą również w artystyczny sposób ożywić krajobraz miasta. Znajdziesz schody kolorowe i podświetlane, a jednym (o melodyjnej nazwie Tippen-Tappen-Tönchen) poświęcono nawet własną piosenkę.

4. Deszcz w Wuppertalu

W Wuppertalu jest bardzo deszczowo. Faktem jest, że co roku pada 1154 litry wody na metr kwadratowy. To około dwa razy więcej niż w Berlinie. Mówi się nawet dla żartu, że dzieci rodzą się tam z parasolkami. Jednak mieszkańcy Wuppertalu dostrzegają pozytywne aspekty we wszystkim, a w tym przypadku jest to cudownie zielony krajobraz miejski.

5. Zielone  miasto Niemiec

Wuppertal to zielone niemieckie miasto. Lasy, parki i ogrody zajmują ponad jedną trzecią powierzchni Wuppertalu. Więc jeśli chcesz cieszyć się słońcem w zieleni (gdy nie pada deszcz) nie musisz szukać daleko. Od Hardt przez Barmer Anlagen po słynne ZOO w Wuppertalu, znajdziesz mnóstwo miejsca na rekreację i spacery.

6. Północna trasa kolejowa w Wuppertalu

Aby nie dopuścić do tego, by po zakończeniu ruchu kolejowego dawne linie kolejowe przebiegające przez Wuppertal leżały odłogiem, powstał pomysł przekształcenia ich w ścieżki rekreacyjne. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Wuppertalu udało się zrealizować Nordbahntrasse pomimo wszystkich przeszkód. Od momentu otwarcia trasa ta połączyła kilka części miasta dla ruchu niezmotoryzowanego. Dzięki temu Wuppertal otrzymał tytuł „Catch-up City of the Year” w teście klimatycznym. Trasa stała się także popularnym miejscem na spotaknia ludzi różnych ras i kultur. 

7. Utopiastadt

Utopiastadt położony jest w samym sercu Wuppertalu. W dawnym budynku dworca kolejowego Wuppertal-Mirke powstał centralny punkt kontaktowy dla kreatywnego rozwoju miasta. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć kreatywnego wykorzystania technologii komputerowej. Zintegrowana kawiarnia „Hutmacher” tworzy wejście do Utopiastadt. Jest to popularne miejsce spotkań dla wszystkich użytkowników trasy. Odbywają się tam koncerty, a także wymiana informacji na temat bieżących projektów.

8. Uniwersytety i Uczelnie

Wuppertal jest miastem studenckim. Studiuje tam prawie 22 000 młodych ludzi. Oprócz medycyny i prawa oferowany jest szeroki wachlarz przedmiotów. Szczególnie na kierunkach fizyka, architektura i projektowanie mediów uczelnia co roku osiąga dobre wyniki w badaniach porównawczych. Regularnie otrzymuje też nagrody jako lokalizacja dla start-upów i już trzykrotnie osiągnęła najwyższą pozycję w tymże rankingu. Dzięki pomocy Uniwersytetu na rynku pojawiły się już różne start-upy, które pokazują „potencjał twórczy” Wuppertalu.

9. Życie nocne Wuppertalu 

Wuppertal jest „trochę jak Berlin„. Piękna dzielnica Luisenviertel z licznymi barami zaprasza na piwo po pracy z przyjaciółmi. Czy chcesz porozmawiać, potańczyć czy pograć w piłkarzyki: od Köhlerliesel przez Beatz und Kekse po Viertelbar, każdy znajdzie odpowiedni adres. Ci, którzy chcą się zabawić w klubie, znajdą wolną scenę, gdzie wszystkie gusta muzyczne są zaspokajane. Na przykład U-Club koncentruje się na reggae, Butan oferuje house, rock i techno, a stosunkowo młody klub Mauke postawił sobie za cel dalszy rozwój muzyki i kultury klubowej. Ta kultura życia nocnego ma w Wuppertalu udaną tradycję.

10. Dzielnice Wuppertalu

Arrenberg to dzielnica, która idealnie odzwierciedla charakter Wuppertalu. W dobrze zachowanych budynkach mieszkalnych z okresu Gründerzeit mieszka barwna mieszanka studentów, migrantów, artystów i osób starszych. Dawniej było to miejsce spotkań towarzyskich, teraz znajdują się tam odnowione mieszkania, sklepy i instytucje społeczne, takie jak ośrodek wsparcia Arrenberg. Organizowane są tam wystawy sztuki i promowane projekty społeczne.

Przeprowadzka 

Jeśli nie byłeś pewny, czy Wuppertal jest miastem dla Ciebie, myślę, że Twoje wątpliwości zostały rozwiane. Jest to miasto dla każdego, młodego, starego, aktywnego, czy biernego, studenta czy poważnego biznesmana. Jeśli chcesz przeprowadzić się do Wuppertalu to właśnie Twój czas. Na pewno poznasz tam wielu ciekawych ludzi, ale również miejsca, które Cię urzekną. Zaplanuj swoją przeprowadzkę z firmą transportową i ciesz się atrakcjami, które oferuje Wuppertal.