Skip to main content

Ciekawe informacje o Schiedam, historycznym mieście Holandii


Schiedam jest historyczną gminą i miastem w południowej Holandii. Liczy około 76 000 mieszkańców. Posiada kilka bardzo ładnych kanałów, przy których można spacerować lub pływać. Jest również znane z posiadania najwyższych historycznych wiatraków na świecie, a także za produkcję znanego ginu, takiego jak Ketel One. Produkcja ginu była źródłem wielu bogactw, które zbudowały miasto do tego, czym jest dzisiaj.

Historia miasta

Po raz pierwszy Schiedam zostało przekształcone w wioskę w 1230 r., kiedy to na miejscowej rzece Schie, zbudowała została zapora chroniącą ją od strony morza. Pomysłodawcami byli lord Wassanaer i Dirk Bokel. Zapora doprowadziła do rozwoju handlu na tym obszarze, ponieważ towary były przywożone lub transportowane z tego obszaru do takich miast jak Lejda, Delft i Haarlem. Wioska szybko się rozrastała i w roku 1275 otrzymała od siostry Wilhelma II prawa miejskie. Zbudowała ona również zamek w okolicy, który można zobaczyć do dziś.

Handel w Schiedam

W 1340 roku dwa inne miasta, Delft i Rotterdam, zbudowały połączenia z szybko rozwijającym się miastem. W latach 1400-tnych Schiedam stało się miastem pielgrzymkowym dla tych, którzy poświęcili się świętej Lidwinie, która mieszkała w tej okolicy. Duża część miasta została zniszczona przez pożar w 1428 r., ponieważ większość budynków była z drewna. Ale miasto zostało odbudowane i ponownie rozkwitło.  W latach 1700-tnych rozpoczęto produkcję ginu. Rozwinął się handel i wkrótce powstało wiele gorzelni. Handel odbywał się z wieloma częściami świata i przynosił wielkie bogactwo na tym terenie.

W tym czasie zbudowano 5 olbrzymich wiatraków, aby mogły one wiać z góry z wysokich budynków przemysłowych. W połowie XIX wieku w pobliżu miasta doszło do pierwszej poważnej katastrofy kolejowej w Holandii, w której zginęły 3 osoby. Przez cały XX wiek głównym źródłem dochodów miasta był przemysł stoczniowy. Przemysł ten rozwijał się przez cały wiek, ale później zaczął podupadać. Mimo że wybudowano wiele nowych mieszkań, a liczba ludności wzrosła, przemysł miejski podupadł, a wiele osób mieszkających w Schiedam pracuje obecnie w Rotterdamie.

Transport do miasta

Jeśli lecisz do Schiedam, najprawdopodobniej najtańszym i najwygodniejszym lotniskiem jest lotnisko w Rotterdamie lub w Hadze. Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego ani autobusowego z lotniska do Schiedamu. Prawdopodobnie najłatwiej dostać się tam autobusem, który ma dobre połączenie z dworcem Centraal w Rotterdamie. Stamtąd jest tylko około 5 minut pociągiem do stacji Schiedam Centrum. Jeśli podróżujesz z lotniska Schiphol w Amsterdamie, możesz skorzystać z szybkiego pociągu Fyra, przesiąść się do Bredy i Rotterdam Centraal. Powinieneś tam być w ciągu niecałych trzech kwadransów.

Jeśli podróżujesz pociągiem do Schiedam, możesz skorzystać z doskonałych usług bezpośrednich pociągów lub połączeń z większej części kraju. Istnieją pociągi z Amsterdamu, Rotterdamu, Maassluis, Dordrechtu, Hoek van Holland, Lejdy, Delft, Haarlemu i Den Haag. Jeśli jedziesz do Schiedam, na lotniskach, a także w centrum Amsterdamu, jest wiele wypożyczalni samochodów. Wtedy należy jechać autostradą A4 i A20, do Schiedam jest wiele oznakowanych zjazdów, które zaprowadzą do centrum miasta. Będziesz musiał jednak uważać, gdzie parkujesz, ponieważ wiele parkingów jest zarezerwowanych dla mieszkańców, a parkometry mogą być bardzo drogie.

W Schiedam istnieją bardzo dobre usługi transportu publicznego. Do większej części miasta można dojechać autobusem lub tramwajem. Aby zapłacić za podróż, potrzebna jest karta z chipem, który można kupić i doładować na większości stacji. Wynajęcie roweru do poruszania się po mieście jest dobrym pomysłem, by tanio i sprawnie poruszać się po Schiedam.

Turystyka w Schiedam

Stedelijk Museum Schiedam posiada wiele wspaniałych wystaw, które ciągle się zmieniają i zazwyczaj są bardzo dobrze wystawione. Posiada również doskonałą kolekcję dzieł holenderskich artystów. Wiatraki Schiedam są największe na świecie i zdecydowanie warto je zobaczyć. W zależności od tego, które wiatraki są czynne, można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, obserwować z wiatraka żagle, a nawet zjeść lunch w wiatraku De Noord. De Plantage to piękny park w Schiedam. Jest to najstarszy park miejski w Holandii i został założony około 1767 roku.

Zakupy i jedzenie w Schiedam

Największa galeria handlowa w Schiedam nazywa się „The Passage”. Znajduje się ona w samym centrum miasta i posiada duży wybór sklepów, a także kilka wspaniałych butików i kawiarni, które pozwolą kontynuować zakupy przez długie godziny. Jest bardzo dobrze obsługiwana przez transport publiczny i znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta.

Restauracja Noordmolen znajduje się w wiatraku i jest wspaniałym miejscem na wieczorne wyjście. W menu jest głównie holenderskie jedzenie, a personel jest bardzo pomocny i doradzi, co wybrać. Lunchroom de Beurs to kawiarnia ze zdrowymi holenderskimi fast foodami. Jest to świetne miejsce na przerwę w zwiedzaniu wiatraków. Bardzo dobre jedzenie serwowane na wesołym stoisku i to wszystko w bardzo przystępnej cenie. Hamachi to restauracja sushi w samym sercu miasta. Jest to prawdziwa restauracja sushi z doskonałym świeżym sushi i czymś dla każdego.

Schiedam, dobra alternatywa dla Rotterdamu

Jeśli chcesz odwiedzić Rotterdam, ale nie chcesz zatrzymać się w ruchliwej części miasta, to Schiedam jest świetnym miejscem na pobyt. Znajduje się w pobliżu miasta, ale ma również swój własny charakter i kilka dobrych sklepów i restauracji. Jeśli zaś planujesz przeprowadzkę do Schiedam, jest to dobra opcja, gdyż z łatwością zdobędziesz mieszkanie, zaś pracę można znaleźć w oddalonym nieopodal Rotterdamie. Miasto posiada wiele atrakcji, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Przy przeprowadzce warto zaufać odpowiedniej firmie, która zajmie się kompleksowo naszym bagażem i meblami.

Przeprowadzka do Schiedam, co wiedzieć i jak ją zaplanować?