Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Rotterdamu?


Rotterdam jest ważnym miastem portowym, o zróżnicowanej i międzynarodowej populacji oraz korzystnym położeniu, które gwarantuje łagodny klimat oraz bogatą historię gospodarczą i przemysłową. Dlatego jeśli planujesz przeprowadzkę w spokojne, malownicze miejsce polecam właśnie Rotterdam.

Rotterdam w liczbach

Drugie, co do wielkości miasto w Holandii i siedziba największego działającego portu w Europie. Rotterdam w 2014 roku miał prawie milion mieszkańców. Położony jest w prowincji Holandia Południowa, znajduje się w delcie rzeki Ren-Moza-Skalda na Morzu Północnym.

Ludność Rotterdamu

Często miasto uważane jest za część Randstad, konurbacji składającej się z Rotterdamu, Amsterdamu, Hagi i Utrechtu. Rotterdam jest miastem bardzo zróżnicowanym, z nieco większą liczbą urodzonych za granicą (51%), niż rdzennych mieszkańców (49%).

Większość osób urodzonych za granicą i emigrantów w Rotterdamie pochodzi z Surinamu, Turcji, Maroka i Antyli Holenderskich. Miasto posiada również dużą liczbę mieszkańców pochodzenia chińskiego, serbskiego i indonezyjskiego. Dane te odzwierciedlają dane dla całej Holandii, gdzie 47% ludności jest pochodzenia nieholenderskiego i ma co najmniej jednego rodzica urodzonego za granicą.

Klimat w Rotterdamie

Podobnie jak reszta Holandii, Rotterdam ma umiarkowany klimat oceaniczny, jednak ze względu na swoje położenie w pobliżu wybrzeża doświadcza nieco łagodniejszych temperatur, niż niektóre obszary położone dalej w głębi kraju. W miesiącach letnich emigranci mieszkający w Rotterdamie mogą spodziewać się średniej temperatury wynoszącej około 17°C, ale od czasu do czasu może ona sięgać nawet 22°C.

Zimą temperatury wahają się średnio od 3 do 4°C, a od czasu do czasu zdarzają się chłodniejsze dni i opady śniegu. Deszcz najczęściej występuje w miesiącach zimowych, choć latem także, zaś kwiecień jest najsuchszym miesiącem w roku w Rotterdamie.

Wizy do Holandii

To, czy będziesz potrzebował wizy, aby przenieść się do Rotterdamu, zależy od Twojej narodowości. Ponieważ Holandia jest członkiem Unii Europejskiej, obywatele UE przemieszczający się do Rotterdamu nie będą potrzebowali wizy, aby wjechać do tego kraju. Jeśli jednak planują Państwo pobyt dłuższy niż trzy miesiące, muszą Państwo złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt.

Jako obywatel kraju spoza Unii Europejskiej należy złożyć wniosek o wizę przed przyjazdem do miasta, a następnie w ciągu trzech dni roboczych od przybycia poinformować holenderski urząd ds. naturalizacji imigrantów o chęci złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt. Jeżeli mają Państwo już potwierdzone zatrudnienie w Rotterdamie, to z reguły jest to wykonywane w Państwa imieniu przez pracodawcę.

Po pięciu latach pobytu w Rotterdamie na podstawie pozwolenia na pobyt, można ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały w Holandii.

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Holandii, a nie wiesz, do którego miasta, a lubisz spokój, piękne krajobrazy oraz łagodny klimat polecam właśnie Rotterdam. Miasto oprócz malowniczości posiada również ciekawą historię, udziela się sportowo oraz przemysłowo.