Skip to main content

Czy przeprowadzka do Drezna z rodziną to dobry pomysł?


Czy przeprowadzka do Drezna z rodziną to dobry pomysł?

Mieszkanie w Dreźnie może być przeżyciem pełnym kultury, nie tylko ze względu na liczne zabytki znajdujące się w całym mieście. Drezno dysponuje dobrym systemem komunikacyjnym, dzięki czemu odkrywanie zabytków w mieście w ciągu dnia lub dojazd do pracy nie powinny stanowić problemu.

Kultura i wypoczynek

Jako stolica Wolnego Państwa Saksonii i jedno z największych miast we wschodnich Niemczech, Drezno w swojej historii było ważnym ośrodkiem kulturalnym. Było domem dla wielu artystów i muzyków, takich jak Otto Dix i Richard Strauss, i do dziś posiada jeden z najlepszych zespołów operowych w Niemczech. Posiada główne muzeum sztuki, Staatlichen Kunstsammlungen Dresden, jak również wiele mniejszych galerii sztuki i muzeów naukowych.

Drezno posiada również prężnie działającą scenę filmową, a oprócz dużych kin, jest tu również wiele małych, niezależnych kin, w których można obejrzeć kultowe i niezależne filmy. Jako najbardziej zielone miasto w Niemczech, Drezno posiada dużą ilość terenów zielonych i parków, jak również wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolinę Łaby. W Dreźnie działa lokalna drużyna piłkarska, Dynamo Drezno, która gra w trzeciej lidze niemieckiej piłki nożnej.

Edukacja w Dreźnie

Mimo, że w Niemczech istnieje system bezpłatnych szkół publicznych, z którego mogą korzystać obcokrajowcy, wielu emigrantów mieszkających w Dreźnie wysyła swoje dzieci do szkół międzynarodowych, gdzie mogą one być nauczane w języku angielskim. Ekspatów mieszkających w Dreźnie cieszy wiadomość, że znajdująca się w mieście szkoła międzynarodowa, Dresden International School, jest bardzo wysoko oceniana. Szkoła ta realizuje program nauczania w języku angielskim i umożliwia uczniom zdobycie matury międzynarodowej, a także szkołę BIP Kreativitätsgrundschule, w której nauka odbywa się w języku niemieckim, francuskim, arabskim i angielskim.

Transport w Dreźnie

System drogowy w Niemczech jest bardzo dobrze zarządzany i utrzymywany, co szczególnie widoczne jest w Dreźnie. Mimo, że na drogach, w tym na autostradzie, nie ma żadnych podatków, ceny benzyny są znacznie wyższe niż w wielu innych krajach europejskich, ponieważ benzyna jest opodatkowana w celu pokrycia kosztów systemu drogowego.

Ekspatrianci mieszkający w Dreźnie mogą przez sześć miesięcy legalnie prowadzić samochód na podstawie zagranicznego prawa jazdy, po czym muszą złożyć wniosek o niemieckie prawo jazdy. Ponieważ Drezno jest ważnym węzłem komunikacyjnym we wschodnich Niemczech, posiada ono doskonałe połączenia komunikacyjne – z miasta kursują liczne autobusy i tramwaje, a także pociągi międzymiastowe i podmiejskie.