Skip to main content

Jak wygląda życie w Haarlem, pięknym miasteczku Holandii?


Haarlem jest jednym z najpiękniejszych starych miast Holandii, oferującym bogactwo historycznych budynków i zabytków oraz tętniącą życiem społeczność liczącą 150 000 mieszkańców. Chociaż jest to drugie co do wielkości miasto w obszarze metropolitalnym Amsterdamu, stolica prowincji Noord-Holland i ma prawdziwie kosmopolityczny charakter, jest to nadal miasto o komfortowych rozmiarach.

Piękne, historyczne centrum miasta

Haarlem, często porównywany do miniaturowej wersji Amsterdamu, ma podobnie malowniczy urok starego świata, z brukowanymi uliczkami, krętymi drogami wodnymi i dwuspadowymi domami. Bogate w zabytkową architekturę miasto tętni życiem, jest pełne kultury, nocnego życia, najlepszych restauracji i jednych z najlepszych ulic handlowych w kraju. Cała ta żywa historia inspiruje również wiele przedsiębiorczych wizji, a młode firmy cyfrowe i agencje przyciągają do Haarlem. Miasto odzwierciedla wiele z tego, co Amsterdam ma do zaoferowania, ale na mniejszą skalę. Z uderzającą architekturą, która zainspirowała malarzy Złotego Wieku i przytulną, wiejską atmosferą, miasto naprawdę oddaje znaczenie holenderskiego słowa gezellig.

Przemieszczanie się po Haarlem

Dzielnice mieszkalne w tym kompaktowym mieście są dobrze skomunikowane z centrum, więc odległości do pokonania są minimalne (wystarczy krótka przejażdżka rowerem). Miasto leży naprzeciwko plaż Morza Północnego (łatwo do nich dotrzeć rowerem), a centrum Amsterdamu oddalone jest o zaledwie 15 minut jazdy pociągiem.

Doskonałe restauracje i butiki odzieżowe

Eleganckie centrum miasta jest uważane za stolicę zakupów w Holandii, oferując międzynarodową modę designerską, sklepy sieciowe, niezależne butiki i stylowe sklepy wnętrzarskie. Niezwykle silna jest również kultura gastronomiczna. Jest tu szeroki wybór restauracji i kawiarni, a nowe lokale otwierają się cały czas, pobudzane przez przedsiębiorczego ducha miasta.

Kultura i kreatywność w Haarlem

Odkryj artystyczne i naukowe dzieła w Muzeum Teylers, arcydzieła Złotego Wieku w Muzeum Fransa Halsa i zatrać się w kulturze najwyższej jakości w innych monumentalnych teatrach, salach koncertowych i galeriach.

Szkoły międzynarodowe Haarlem

W pobliżu znajduje się International School Haarlem. Jest to szkoła, która oferuje edukację na poziomie podstawowym, a od 2018 roku została rozszerzona o szkołę średnią. W okolicy znajdują się również szkoły w Amsterdamie, Amstelveen i Haarlemmermeer.

Różnorodność społeczna

Duża międzynarodowa społeczność Haarlemu ma wiele dobrze ugruntowanych grup, takich jak expatsHaarlem, anglojęzyczna sieć społeczna i biznesowa, która zapewnia usługi wsparcia dla międzynarodowych nowicjuszy i organizuje częste wydarzenia społecznościowe. Cotygodniowe targi na Botermarkt, festiwal Haarlem Jazz & More, targi kulinarne i jarmarki bożonarodzeniowe to tylko niektóre z wydarzeń, które tworzą poczucie wspólnoty. Nie można też zapomnieć o licznych muzeach, teatrach, salach koncertowych i kinach. Jeśli chodzi o jedzenie i picie, szeroki wybór barów i restauracji w Haarlemie podąża za międzynarodowymi trendami w jedzeniu, ma angielskie menu i anglojęzyczny personel.

Przeprowadzka do Haarlem

Haarlem jest doskonałą lokalizacją dla mieszkańców, którzy chcą mieć blisko zarówno do tętniącego życiem centrum Amsterdamu, jak i na plażę oraz na wieś. Jeśli chcesz przeprowadzić się do spokojnego, malowniczego miasteczka, z którego w każdej chwili w krótkim czasie przeniesiesz się do centrum rozrywki to właśnie Haarlem jest dla Ciebie. Warto zapoznać się z ofertą firm przeprowadzkowych, spakować się i przenieść w wymarzone miejsce bez zbędnego stresu.