Skip to main content

Jak znaleźć pracę po przeprowadzce do Gandawy?


Jak znaleźć pracę po przeprowadzce do Gandawy?

Gospodarka miasta Gandawy (inaczej Gent) kręci się wokół słynnego portu, który przyciąga wiele globalnych firm i dlatego przyczynia się do tworzenia międzynarodowego rynku pracy z wieloma możliwościami dla ekspatów, którzy chcą przeprowadzić się i pracować w Gent.

Zatrudnienie w Gent

Lokalna gospodarka Gent opiera się głównie na porcie Gent, który jest trzecim co do wielkości portem w Belgii. Do portu prowadzi kanał Gent-Terneuzen, który dalej biegnie do holenderskiego portu Terneuzen, położonego w zachodniej części. Gandawa jest głównym punktem tranzytowym dla eksportu z Holandii. Sam port w Gandawie jest siedzibą wielu dużych firm i korporacji, w tym Volvo Cars, Honda i Stora Enso. Wielu obcokrajowców w mieście jest zatrudnionych na wyższych lub technicznych stanowiskach w porcie.

Innym ważnym sektorem gospodarki są badania i rozwój, które opierają się na znanym na całym świecie Uniwersytecie w Gandawie i wielu prywatnych korporacjach, które mają swoje siedziby w mieście, w tym Ablynx, Innogenetics, Cropdesign i Bayer Cropscience.

Pozwolenie na pracę w Gent

To, czy będziesz potrzebować pozwolenia na pracę w Gent zależy od Twojego obywatelstwa. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego też obywatele Unii Europejskiej lub EOG nie potrzebują pozwolenia na pracę w Gent. W celu uzyskania pozwolenia na pobyt będą musieli się zarejestrować, jednak tylko wtedy, gdy będą pracować w Gent dłużej niż trzy miesiące. Obywatele krajów spoza tych krajów będą potrzebować zezwolenia na pracę w Gandawie.

Odpowiedzialność za złożenie wniosku o pozwolenie na pracę spoczywa zazwyczaj na firmie lub organizacji zatrudniającej obcokrajowca, która złoży wniosek o pozwolenie na pracę w imieniu pracownika. Tak więc obcokrajowcy spoza UE zazwyczaj muszą zapewnić sobie zatrudnienie, zanim otrzymają pozwolenie na pracę w Gandawie. Jest jeszcze opcja, że kwalifikują się do wizy dla samozatrudnionych lub jednej z innych specjalistycznych kategorii, takich jak wiza badawcza.

Początkowe zezwolenia na pracę (typy B i C) są zazwyczaj ważne przez rok i mogą być przedłużane. Po przepracowaniu w Gandawie czterech kolejnych lat na podstawie zezwolenia na pracę typu B lub C, przyjezdny może ubiegać się o długoterminowe zezwolenie na pracę typu A.

Przeprowadzka do Gandawy

Jeśli nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś się za granicę, może okazać się to trudniejsze, niż się tego spodziewaliśmy. Jeśli już to zrobiłeś, wiesz, co Cię czeka. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci z przeprowadzką do Belgii. Oferujemy usługi przewozowe na terenie wielu państw. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do zmiany miejsca zamieszkania, a my zajmiemy się Twoim dobytkiem.