Skip to main content

Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed przeprowadzką do Hanoweru


Hanower jest podobno trzecim najbardziej zrelaksowanym miejscem na świecie. Jest uważany za absolutnie nudny. Mieszkańcy jednak nie przejmują się złym wizerunkiem. Wręcz przeciwnie, wystarczy, że znają jego zalety.

Podróżujący przez Hanower

Hanower nie cieszy się najlepszą reputacją. Jej mierny wizerunek wynika również z faktu, że wiele osób zna stolicę Dolnej Saksonii przede wszystkim z przesiadek do pociągów. Miasto na tym tylko traci. W Hanowerze sytuację często również pogarsza deszczowo-szare, północnoniemieckie niebo wiszące nad torami. Podróżni cieszą się, że mogą szybko uciec. Do Berlina, do Hamburga lub w kierunku południowym.

Hanower dobrym miejscem na przeprowadzkę

W samym Hanowerze są ludzie, którzy cieszą się, że podróżujący szybko opuszczają ich miasto. Niektórzy uważają nawet, że nieuporządkowany wizerunek ich miasta jest najlepszą gwarancją, że wszystko zostanie po staremu. Mieszkańcy Hanoweru są bardzo zadowoleni ze swojego lokum. W najnowszym badaniu liczba osób, którym podoba się lub bardzo podoba mieszkanie w tym mieście wzrosła do nieco ponad 90 procent. Czy to tylko desperacki patriotyzm lokalny, czy może są ku temu powody? Sprawdźmy to.

Aby zrozumieć życie w Hanowerze, należy najpierw wyjaśnić pewne podstawowe warunki panujące w mieście. Najważniejsza z nich: Hanower leży na nizinie północnoniemieckiej. Dzięki temu miasto jest przyjemne dla rowerzystów. Rozległość terenu dała też urbanistom możliwość stworzenia bujnych terenów zielonych i utrzymania ich do dnia dzisiejszego. Na północy dominują wspaniałe ogrody Herrenhausen. Zachodnia część miasta otoczona jest rzekami Leine i Ihme. Od południa i wschodu wokół dzielnicy rozciąga się Eilenriede, jeden z największych lasów miejskich w Europie. Hanower jest uważany za „najbardziej zielone miasto w Niemczech„.

Miasto przyjazne do zamieszkania

Liczba mieszkańców Hanoweru w ciągu ostatnich stu lat utrzymywała się na stałym poziomie około pół miliona, jeśli pominąć zawieruchy wojenne i uwzględnić przyłączenie miasta. Znaczący napływ nowych mieszkańców rozpoczął się dopiero w 2011 roku. Od tego czasu miasto powiększyło się o ponad 25 000 mieszkańców. Jednak w Hanowerze nie mówi się jeszcze o stresie gęstościowym.