Skip to main content

Apeldoorn to miasto w centrum Holandii, w prowincji Gelderland, liczące około 150 000 mieszkańców. Jest to całkiem nowe miasto, chociaż ma długą historię sięgającą lat 700-tych jako mała wioska. Zostało zbudowane na skrzyżowaniu dróg, podobnie jak wiele wiosek w tamtych czasach, co skutecznie podwoiło możliwości handlu i podróżowania. Stała na skrzyżowaniu drogi z Amersfoort do Deventer oraz drogi z Arnhem do Zwolle.

Pałac Het Loo

Wydaje się, że mieszkańcy Apeldoorn wiedli spokojną rolniczą egzystencję aż do czasu, gdy kilkaset lat później książęta Geldrii wybudowali tam pałacyk dla swojej rodziny, przyjaciół i znajomych, aby mogli tam polować, co musiało wywołać wielkie poruszenie i bez wątpienia wpłynęło na poprawę stanu finansów lokalnej społeczności.

W XVII wieku na tym terenie wybudowano ogromny pałac dla rodziny królewskiej Wilhelma III. Pierwotnie nazywany Nieuwe Loo, jest teraz znany jako słynny pałac królewski Het Loo i nadal jest ulubionym miejscem wśród dzisiejszej rodziny królewskiej. W latach 1800-tnych nastąpiła znaczna rozbudowa, a kościół protestancki został odbudowany po wielkim pożarze pod koniec XIX wieku. Het Loo jest obecnie letnim domem holenderskiej rodziny królewskiej.

Historia Apeldoorn

Od czasu szeroko zakrojonej odbudowy po II Wojnie Światowej, Apeldoorn jest obecnie znane jako „nowe miasto”. Podczas wojny miasto było okupowane przez wojska niemieckie, ale także mieściło znaczną liczbę uchodźców z innych obszarów. Miasto zostało wyzwolone w kwietniu 1945 roku przez Kanadyjski Regiment Królewski. Szkody wyrządzone miastu były bardzo małe, gdyż wojska niemieckie opuściły je dość szybko po przybyciu Kanadyjczyków.

Dojazd do Apeldoorn

Najlepiej dolecieć na lotnisko Schiphol w Amsterdamie, gdzie przylatują samoloty z całego świata. Z lotniska można dostać się pociągiem prosto do Apeldoorn w nieco ponad godzinę. Jeśli przylatujesz na lotnisko w Eindhoven, podróż pociągiem zajmie Ci około 2 godzin. Podróżując pociągiem, możesz również skorzystać z bezpośrednich połączeń z terminalu w Amsterdamie. Jeśli chodzi o międzynarodowe podróże pociągiem, Apeldoorn znajduje się na bezpośredniej linii z Berlina do Amsterdamu.

Jeśli podróżujesz samochodem z Amsterdamu, musisz najpierw poruszać się po mieście, a następnie wjechać na obwodnicę i zjechać na skrzyżowanie z A1. W ten sposób w około godzinę dojedziesz do Apeldoorn. Jeśli wybierzesz tę trasę, powinieneś spróbować wyjechać w czasie, kiedy osoby dojeżdżające do pracy nie będą podróżować do i z pracy, ponieważ może to znacznie wydłużyć czas podróży.

Poruszanie się po Apeldoorn

Jeśli chcesz podróżować po Apeldoorn i zobaczyć niektóre z atrakcji turystycznych (większość z nich nie znajduje się w centrum miasta), najlepszym sposobem jest podróż autobusem. Dworzec autobusowy jest bardzo dogodnie usytuowany w centrum miasta, tuż obok dworca kolejowego.  Służy on jako węzeł komunikacyjny dla linii autobusowych i sprawia, że bardzo łatwo jest dostać się gdziekolwiek, ponieważ wszystkie linie autobusowe przechodzą przez to miejsce. Wszystko, co musisz zrobić, to wsiąść do autobusu z dowolnego miejsca na dworcu i tam się przesiąść, aby dojechać do celu. Ceny biletów są również bardzo przystępne, możesz dostać bilet na przejazd w dowolne miejsce w ciągu godziny za jedyne 1,50 euro.

Jeśli podróżujesz późno w nocy, lub chcesz szybko dostać się do celu, zawsze możesz skorzystać z taksówki. Taksówki w Apeldoorn są czyste, wydajne i niezawodne. Można je znaleźć na postojach taksówek, można też zadzwonić lub zatrzymać ją na ulicy. Podobnie jak w innych częściach Holandii, wiele osób podróżuje rowerem i można go wypożyczyć w sklepach rowerowych, w niektórych hotelach i na dworcu kolejowym.

Zoo Apenheul

Zoo w Apenheul jest znane z cudownego środowiska dzikich zwierząt. ZOO znane jest szczególnie z małpa. Jest to świetne miejsce dla każdego, kto interesuje się życiem małp człekokształtnych. Jeśli się tam wybierzesz, możesz zobaczyć je nieco bliżej niż myślisz, ponieważ niektóre z małp mogą swobodnie poruszać się po zoo i mieszać się z odwiedzającymi.

Galerie handlowe

Jeśli wybierasz się na zakupy do Apeldoorn, znajdziesz wszystkie topowe marki i domy towarowe, jakie można znaleźć w każdym dużym mieście. Hoofdstraat i Oranjerie to bardzo nowoczesne centra  handlowe. Jeśli jednak Twój gust zakupowy jest nieco bardziej odbiegający od normy, to na Asselsestraat znajdziesz sklepy z antykami, sztuką i alternatywą.

Restauracje i kawiarnie w Apeldoorn

W Apeldoorn jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść, oprócz typowych fast foodów, jest też kilka świetnych lokalnych jadłodajni i restauracji. Restauracja Moon Sky jest świetną małą indyjską restauracją na Hoofdstraat. Oprócz dobrego jedzenia ma ona uroczą atmosferę i troskliwą obsługę. Grand Cafe De Notiris to kawiarnia serwująca smaczne i dobrze przyrządzone jedzenie. Jeśli chcesz wybrać się na dania z wyższej półki, musisz udać się nieco poza miasto do Hotel Gastronomique de Echoput Amersfoortseweg. Jest to wspaniałe miejsce, które serwuje drogie i wysokiej klasy jedzenie.

Przeprowadzka do Apeldoorn

Jeśli planujesz przenieść się do innego państwa, warto dobrze się do tego przygotować. Znajdź najlepszą firmę przeprowadzkową, by nie kłopotać się przewozem Twojego dobytku, mebli, ubrań czy naczyń. Przeczytaj nasze artykuły i poznaj Apeldoorn, który może Ci się spodoba i zaplanujesz się do niego przeprowadzić.