Skip to main content

Przeprowadzka do Arnhem, co warto wiedzieć o mieście?


Jedna ze wschodnich prowincji Holandii, Gelderland leży blisko granicy z Niemcami, a Arnhem, położone w oszałamiających wrzosowiskach Veluwezoom, jest stolicą prowincji. Choć reszta Holandii jest płaska, tereny wokół Arnhem są jednymi z najbardziej wzniesionych, które osiągają nawet wysokość 110 m nad poziomem morza.

Historia miasta

Samo miasto nie leżało pierwotnie nad Renem, rzeka została zmieniona w średniowieczu, aby przepłynąć obok miasta, zgodnie z holenderską tradycją ujarzmiania wód do celów handlowych. Na początku XIX wieku, Arnhem i sąsiednie Nijmegen przyciągnęło zamożnych Holendrów powracających z kolonii z pieniędzmi do wydania. Ci „baronowie cukrowi” przekształcili Arnhem w zielone miasto z szerokimi bulwarami i okazałymi domami. Wiele z wielkich posiadłości na obrzeżach zostały ostatecznie przekształcone w parki, dzięki czemu krajobrazy tutaj jedne z najpiękniejszych w Holandii.

Bliskość Arnhem do Niemiec ma swoje historyczne minusy. Bitwa o Arnhem we wrześniu 1944 roku zniszczyła miasto. 10 000 brytyjskich spadochroniarzy wylądowało w okolicach Arnhem w połączeniu z amerykańskimi oddziałami powietrznodesantowymi (znanymi z Band of Brothers), zrzuconymi dalej na południe w ramach nieudanej próby zdobycia mostów na Renie, znanej jako operacja Market Garden. Niemiecki opór okazał się silniejszy niż oczekiwano i Brytyjczycy zostali zmuszeni do odwrotu.

Mieszkańcy zostali zmuszeni do ewakuacji miasta i okolic, znosząc kolejne siedem miesięcy niedoli. W 1945 roku po wyzwoleniu Holandii, mieszkańcy zastali miasto splądrowane i zrujnowane. Pomimo trudności spowodowanych klęską, mieszkańcy Arnhem nadal czczą ofiarę Brytyjczyków. W okolicy znajduje się, co nie jest zaskoczeniem, wiele muzeów wojennych, a w pobliskiej wiosce Oosterbeek odbywa się coroczna ceremonia upamiętniająca. Podobnie amerykańskie i kanadyjskie wysiłki wojenne są corocznie upamiętniane po drugiej stronie rzeki Waal, tuż za Nijmegen.

Przeprowadzka do Arnhem

Fani historii na pewno odnajdą się w tym mieście pełnym muzeum i ciekawych miejsc. Jest to bardzo atrakcyjne miasto pod względem zabytków. Miasto zapisało się na kartach historii. Jeśli planujesz przeprowadzkę czeka Cię wiele interesujących miejsc wartych uwagi, dlatego zamów firmę przeprowadzkową, a Ty ciesz się atrakcjami, których pełno w Arnhem. Firma zajmie się Twoim dobytkiem, zawiezie z miejsca do miejsca, wniesie, zabezpieczy, byś nie musiał denerwować się, czy czegoś nie zniszczysz lub nie zgubisz w czasie transportu i przeprowadzki.