Skip to main content

Arnhem, czyli miasto idealne dla całej rodziny


Być może nie będziesz poruszać się w tych samych kręgach, co w świecie pełnym ekspatów w Hadze czy Amsterdamie, ale Arnhem jest mimo wszystko bardzo przyjemnym miejscem do życia. Szkoła międzynarodowa jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, dzięki której jesteś w szoku kulturowym. Nowi rodzice w szkole podstawowej otrzymują przewodnik gościnności ze szczegółami specyficznymi dla danego obszaru, takimi jak co robić w deszczowy dzień, gdzie możesz sprawdzić również więcej ogólnych informacji na temat życia w Holandii.

Jak zaplanować przeprowadzkę do Arnhem?

Miasto posiada szeroką gamę atrakcji, które na pewno przypadną większości do gustu. Ludzie, którzy posiadają dzieci na pewno będą mile zaskoczeni tym, co proponuje Arnhem dla najmłodszych. Jeśli chcesz zamieszkać właśnie w tym mieście, to drzwi stoją otworem! Spakuj rodzinę, wynajmij busa z firmy przeprowadzkowej i nie czekaj dłużej. Firma załatwi za Ciebie wszystko związane z przewozem bagaży, mebli a także Ciebie i Twojej rodziny w nowe miejsce. Zatem szukaj idealnego domu i pracy i przeprowadź się do Arnhem.

Domy i mieszkania w Arnhem

Znalezienie nieruchomości do wynajęcia w Arnhem i okolicach może być misją. Jest ich mało i są po prostu mało dostępne i drogie. Holandia jest najgęściej zaludnionym krajem w Europie, a przestrzeń życiowa jest na wagę złota.

Istnieje kilka bardzo ładnych, nowszych nieruchomości w pobliżu szkoły w Arnhem South, ale niektóre obszary są mniej przyjemne. Wielu emigrantów wybiera Arnhem North w pobliżu centrum miasta, co zapewnia dobry dojazd do szkoły i pracy autobusem. Inni mieszkają w pobliskich wioskach Oosterbeek, Velp, Huissen, Elten, Elst i Bemmel, a niektórzy dalej na południe w Nijmegen, chociaż ruch na moście w Nijmegen może być przerażający w godzinach szczytu.

Rower, najlepszy środek transportu w Arnhem

Ze wszystkich niewygód wojny, być może największym oburzeniem dla Holendrów było zarekwirowanie ich rowerów przez niemiecką armię. Holendrzy kochają swoje rowery i Arnhem nie jest wyjątkiem w przystosowaniu swojej infrastruktury do przyjęcia rowerzystów. Nasza planeta jest pełna spalin, dlatego wybór ekologicznego środka transportu to nie lada bycie wybawicielem Ziemi.  Jakże przyjemnie jest jeździć na rowerze po specjalnie wyznaczonych ścieżkach, z własnymi uroczymi, małymi światłami stopu, sklepami rowerowymi na każdym rogu i prawem drogi, a nie niebezpiecznymi drogami pełnymi piratów drogowych i spalin.

Jeśli posiadacie rower, warto go również ubezpieczyć, ponieważ kradzieże rowerów należą do narodowych rozrywek i nie mogą być objęte ubezpieczeniem mienia. Jeśli zabieracie rower gdziekolwiek, upewnijcie się, że macie bardzo dobry łańcuch i blokadę, przywiążcie go do najbliższego drzewa lub latarni, albo skorzystajcie z darmowych garaży dla rowerów w mieście, fietsenstalling.

Klimat w Arnhem

Do Holandii nie przyjeżdża się dla pogody. Jeśli będziesz zbyt długo czekać na ładny dzień, możesz nigdy nie wyjść z domu. Załóż kalosze i spakuj bardzo mocny parasol, bo tanie parasole wiatr po prostu wywróci do góry nogami. Zimy są długie, ciemne i mokre, ale nie strasznie zimne. Lata zaś są krótkie i mokre, ale nie strasznie ciepłe. Nie jest niczym niezwykłym, że w ciągu jednego dnia może wystąpić cała gama zjawisk klimatycznych. Letnie wakacje można poznać po tym, że na drogi wyjeżdżają liczne przyczepy kempingowe. Jednak naprawdę nie ma nigdzie bardziej uroczego miejsca w słoneczny dzień, a wiosną starannie wypielęgnowane ogrody są oszałamiające.

Jakie atrakcje zapewnia nam Arnhem?

Gdy planujesz przeprowadzkę w nowe miejsce ze swoją rodziną, warto wziąć pod uwagę właśnie to miasto. Znajdziemy tam atrakcje dla małych i dużych. Każdy znajdzie coś dla siebie. W Arnhem i okolicach jest wiele pięknych miejsc do jazdy na rowerze i spacerów. Gdy już przygotujesz się na różne warunki pogodowe Park Sonsbeek, zamek Zypendaal i zamek Rosendael to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Ten ostatni leży w Nationaal Park Veluwezoom, który obejmuje 11 362 akrów lasów i wrzosowisk pełnych ścieżek rowerowych i szlaków leśnych idealnych dla entuzjastów rowerów górskich. Nawet jeśli nie posiadasz własnego roweru, możesz udać się do Nationaal Park de Hoge Veluwe, gdzie rowery są dostępne bezpłatnie i można nimi przemierzać wrzosowiska i wydmy.

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, park może poszczycić się wspaniałym muzeum. Kolekcja została zgromadzona przez przemysłowca Kröller-Müller w 1938 roku, a rodzinny pałacyk myśliwski St-Hubertus został zaprojektowany przez architekta Berlage. Arnhem jest także siedzibą Gelders Orkest (orkiestry), zespołu baletowego Introdans, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Musis Sacrum, jednej z najstarszych sal koncertowych w kraju. W bliskiej odległości sąsiaduje miasto Nijmegen, które jest uniwersyteckim miastem również oferuje wiele wydarzeń kulturalnych.